Civilizace

Zemřel historik Ivan Müller, podle něhož měli Slované své písmo už před příchodem věrozvěstů

Zemřel historik Ivan Müller, podle něhož měli Slované své písmo už před příchodem věrozvěstů

Neděle, 19 Květen 2019 15:26

V těchto dnech zemřel v německém Freiburgu filozof a historik PhDr. Ivan Müller, B.A., M.A., Ph.D. Narodil se v 1946 v Brně, vystudoval Gymnázium ve Voticích. V šedesátých letech emigroval do ciziny a po svém působení v Německu, Kanadě a ve Švýcarsku se vrátil zpět a přednášel na Univerzitě Karlově a na několika dalších vysokých školách v ČR politickou filosofii a historii. Věnoval se především latinskému literárnímu středověku a dějinám politického myšlení

Kafkův Mnichov

Kafkův Mnichov

Sobota, 18 Květen 2019 08:55 Petr Bílek

10. listopadu 1916 se v Mnichově konalo autorské čtení pod názvem Franz Kafka: Münchhausiáda z tropů. Slavný švýcarský grafolog Max Pulver, který tehdy jako Rilkův chráněnec pobýval v Mnichově, o tomto večeru zanechal ve svých vzpomínkách následující svědectví.

Český rozhlas vyhlašuje autorskou soutěž Radio Drama Autor

Český rozhlas vyhlašuje autorskou soutěž Radio Drama Autor

Pátek, 17 Květen 2019 19:41 red

Český rozhlas vyhlašuje u příležitosti 96. výročí zahájení pravidelného rozhlasového vysílání soutěž s názvem Radio Drama Autor. Cílem je podpořit rozvoj rozhlasové dramatiky, rozšířit okruh spolupracujících autorů a nabídnout prostor pro rozvíjení nových témat i formálních postupů.

Ke kritice nové ředitelky Čapkova památníku se připojují další, za jejím jmenováním vidí „zištnou protekci“

Ke kritice nové ředitelky Čapkova památníku se připojují další, za jejím jmenováním vidí „zištnou protekci“

Pátek, 17 Květen 2019 13:39 Lukáš Petřík

Kritika Středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové v souvislosti s instalováním nové ředitelky Památníku Karla Čapka na Strži stále sílí. Ke Společnosti Ferdinanda se nově přidaly i Český filmový a televizní svaz (FITES), Herecká asociace a Společnost Národního muzea.

Soudruh Telička, vypočítavý kariérista

Pátek, 17 Květen 2019 08:55 MNISLAV ZELENÝ - ATAPANA

Nadzvedl mne v metru plakát politického a posléze bruselského harcovníka Pavla Teličky. Hlásá, že se pohybuje v Evropské unii, potažmo v Bruselu 28 let. Co tím chce říct? To je snad důvod, abychom ho opět volili? Jakože se tam už vyzná oproti případným nováčkům?

Cenu Gloria musaealis za výstavu roku získalo Muzeum umění Olomouc

Čtvrtek, 16 Květen 2019 19:00 red

Do XVII. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis, který společně vyhlásily Ministerstvo kultury, Asociace muzeí a galerií ČR a Český výbor ICOM (Mezinárodní rada muzeí – International Council of Museums), přihlásilo 58 muzeí a galerií z celé České republiky celkem 93 projektů. Výsledky soutěže byly slavnostně vyhlášeny 16. května ve Smetanově síni Obecního domu v Praze.

Madeleine Albrightová: Fašismus – Varování (ukázka z knihy)

Čtvrtek, 16 Květen 2019 11:46 Petr Nagy

Fašista je podle Madeleine Albrightové ten, „kdo tvrdí, že mluví jménem celého národa nebo skupiny obyvatel, naprosto ho nezajímají práva ostatních a je ochoten použít k dosažení svých cílů násilí a veškeré další nezbytné prostředky“. V takto širokém pojetí pak pod pojem fašismus autorka zahrnuje i další totalitní hnutí a ideologie.

Ředitel Muzea umění Soukup: Moje odvolání je neplatné, čekám na nové vedení ministerstva

Čtvrtek, 16 Květen 2019 09:05 red

Michal Soukup, kterého 18. dubna ministr kultury Antonín Staněk odvolal z funkce ředitele Muzea umění Olomouc, považuje tento akt za neplatný a čeká na rozhodnutí nového vedení ministerstva. Napsal to v otevřeném dopise k odvolání ministra Staňka.

Ministr kultury: byla proti mně vedena kampaň bez racionálního zdůvodnění

Čtvrtek, 16 Květen 2019 08:14 red

Ministr kultury Antonín Staněk napsal premiérovi Andreji Babišovi rezignační dopis, v něm mimo jiné popírá informaci předsedy sociální demokracie Jana Hamáčka, že se rozhodl rezignovat z vlastní vůle. Odvolání ředitelů Národní galerie Praha a Muzea umění Olomouc v něm hodnotí jako správné. Dopis přinášíme v plném znění.

strana 1 z 1007

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB