Civilizace

Stará dobrá Anglie je stále very british…

Stará dobrá Anglie je stále very british…

Čtvrtek, 27 Prosinec 2018 06:06 Mnislav Zelený - Atapana

 …a o mně se vždy dobře postarala. Před 30 i před 50 lety. Ne že by mi dávala nějaké sociální podpory, jak dnes současní emigranti vyžadují jako jakési své, Evropskou unií zavedené, právo, ale dala mi „jen“ možnost pracovat.

Připomínka Lidic je stále živá – zapojte se i vy

Připomínka Lidic je stále živá – zapojte se i vy

Pátek, 21 Prosinec 2018 05:19 red


Vánoční čas je dobou klidu, míru, naděje. Proč tedy nyní přicházíme s tématem Lidic, které je na první pohled smutné a nevánoční? Není totiž dobré si na věci kolem nás vzpomenout pouze jednou za rok. Památník Lidice v průběhu všech dvanácti měsíců nabízí možnost návštěvy, nebo i jiné spolupráce při společné připomínce tragických osudů obce, která byla 10. června 1942 vyhlazena nacisty. Muži byli popraveni, ženy poslány do koncentračního tábora a děti dány na převýchovu nebo umučeny. Dnes vám představíme dva zajímavé projekty, které Památník Lidice realizuje v průběhu roku, a které jste možná dosud neznali.

Česko a Slovensko: Federalizace a demokratizace

Česko a Slovensko: Federalizace a demokratizace

Čtvrtek, 13 Prosinec 2018 08:19 Peter Weiss

V největším politickém procesu s údajnými nacionalisty, který se připravoval od roku 1950 a uskutečnil v r. 1954, tedy rok po Stalinově smrti (což zřejmě způsobilo, že obžalovaní unikli trestu smrti), byli hlavními obviněnými a odsouzenými členové V. ilegálního vedení KSS a političtí vůdci SNP G. Husák (doživotí) a L. Novomeský (10 let vězení). (K. Šmidke zemřel již v r. 1952 za podivných okolností.) Kromě nich bylo odsouzeno vícero představitelů slovenské komunistické inteligence (např. L. Holdoš, pověřenec pro věci církevní – 13 let, I. Horváth – spisovatel – 22 let, D. Okáli, od března 1948 pověřenec vnitra – 18 let), protože předseda KSS V. Široký viděl kořeny buržoazního nacionalismu v činnosti skupiny DAV. Jelikož vedoucí postavou DAVu byl V. Clementis, tak ho odsoudili a popravili již v roce 1952. 

Skok T(G)M a paní Göringová z Lipska

Skok T(G)M a paní Göringová z Lipska

Úterý, 11 Prosinec 2018 06:09 Milan Faltus

V osmdesátých letech jsem jako překladatel často jezdil do Lipska, kde se konaly hardwarové a softwarové kurzy výpočetní techniky u firmy Robotron. Moji „svěřenci“, českoslovenští technici a programátoři, často hovořili o tom, že byli tancovat v Connewitz. Tuto čtvrť na okraji Lipska počeštili na „Konvičky“ – celá věta tedy zněla: „Včera bylo v Konvičkách zase veselo“.

Ášúrá ve stínu náboženského sektářství v Iráku - Readings

Pondělí, 10 Prosinec 2018 06:05 Faisal Ismail

 

Irák po americko-britské invazi v roce 2003 přestal být fungujícím státem. Proměnil se v chronicky chorobný pseudostát s hrůzným dopadem na iráckou společnost. Podíváme se v tomto článku na některé z příznaků jeho onemocnění.

Ohlas polských událostí v Československu

Čtvrtek, 06 Prosinec 2018 06:04 Oldřich Tůma

Jednu z nejlepších knih o historii komunismu věnoval její autor, americký historik Martin Malia polské Solidaritě, „jež se roku 1980 ujala úkolu skoncovat s komunismem". Vedení KSČ to zjevně ve své době hodnotilo podobně a události v Polsku v letech 1980/1981 vnímalo jako bezprostřední ohrožení existence komunistického režimu nejen v PLR, ale v možných důsledcích i v Československu. 

Vražda mladého misionáře či přiměřená obrana Sentinelců?

Pátek, 30 Listopad 2018 06:00 Mnislav Zelený - Atapana

 

Teprve smrt či neštěstí někoho nás upozorní na něčí problém či na nějakou skrytou zvláštnost, anomálii. Smrt někoho může být jeho cestou ke svatořečení a pro někoho jen nutný následek činnosti vetřelce, nepřítele. (obrázek domorodců na Andamanských ostrovech)

Peníze hnojí války, války hnojí peníze

Čtvrtek, 29 Listopad 2018 06:09 Jan Vítek

 

Zbrojením svět neutrácí jen peníze. Utrácí pot svých dělníků, genia svých vědců, naděje svých dětí.

Dwight D. Eisenhower

Válka někdy může být nutné zlo. Ale ať je jakkoli nutná, vždy je zlem, nikdy dobrem. Nenaučíme se žít pospolu v míru, když si budeme jeden druhému zabíjet děti.

Jimmy Carter

Obnovení pořádku neboli normalizace

Úterý, 27 Listopad 2018 06:01 Oldřich Tůma

Pod dobovým termínem normalizace rozumíme postupné obnovení režimní kontroly nad společností, neboli „obnovení pořádku", řečeno slovy pronikavého soudobého analytika tohoto fenoménu Milana Šimečky. Volání po normalitě se objevilo ve vystoupeních celé řady politiků reformní části vedení KSČ hned 27. srpna po jejich návratu z Moskvy, po podepsání tzv. moskevského protokolu.

strana 1 z 113

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB