Kultura

Národní galerie potřetí ožije letním programem Anežka LIVE!

Národní galerie potřetí ožije letním programem Anežka LIVE!

Středa, 22 Květen 2019 10:13 red

V Klášteře sv. Anežky České bude v pátek 24. května zahájen již třetí ročník letního programu Anežka LIVE!. Tradiční náplň – procházky, dětské a sportovní aktivity či letní kino – letos doplní speciální programová nabídka související s oslavami 30. výročí sametové revoluce.

Festival pouličního umění Praha Žije Hudbou nabídne zahraniční hvězdy i amatérské muzikanty

Festival pouličního umění Praha Žije Hudbou nabídne zahraniční hvězdy i amatérské muzikanty

Úterý, 21 Květen 2019 18:26 red

Festival Praha Žije Hudbou už po čtvrté rozezní v pátek 7. a v sobotu 8. června ulice, náměstí i parky v centru Prahy. Na 150 umělců vystoupí na více než 30 různých místech. Centrem dění budou scény na Karlově náměstí, u Quadria a na Jungmannově náměstí.

Filmy v Cannes: peklo v duši mladého muslima či vzdor osamělého jedince

Filmy v Cannes: peklo v duši mladého muslima či vzdor osamělého jedince

Úterý, 21 Květen 2019 16:33 Radovan Holub

Současné předvolební zprávy jsou plné talk shows, v nichž se politici přetahují o to, jestli Evropa utečence potřebuje kvůli doplnění pracovních sil, anebo jestli je multikulturalismus mrtvý a uprchlíci by tím měli být deportováni mimo EU. Do toho přichází rakouská vládní krize, krize uvnitř populistické FPÖ a spory velmocí, tedy věci, jejíž důsledky zatím nedokážeme předvídat. Nicméně je v povaze umění, že se o jisté předpovědi snaží. Filmy festivalu v Cannes nezůstávají pozadu za tím, co aktuálně probíhá ve společnosti.

Výstava porcelánu, hedvábí a čaje z provincie Zhejiang již brzy v Plzni!

Výstava porcelánu, hedvábí a čaje z provincie Zhejiang již brzy v Plzni!

Úterý, 21 Květen 2019 05:29 Komerční článek

 

Již před více než 2000 lety poskytovala takzvaná „hedvábná stezka“ spojení mezi Asii a Evropou. Trasa dlouhá téměř 9000 kilometrů procházela přes celou Asii až do Evropy a končila ve středomoří. Obchod po hedvábné stezce byl důležitým faktorem při rozvoji velkých starověkých civilizací v Číně, Mezopotámii, Persii, Indii a Itálii a pomohl položit základy moderního světa. Stezka silně podpořila hospodářský rozvoj a kulturní výměnu mezi Čínou a Západem.

Rocketman Elton John v Cannes

Sobota, 18 Květen 2019 18:22 Radovan Holub

Festival v Cannes se letos změnil. Je chladno, v moři se nikdo nekoupe, návštěvníci chodí pod deštníky, změnil se časový systém projekcí i někteří lidé ve vedení festivalu, známé tváře z minula – například tygří ženy procházející se po přímořském bulváru – letos zmizely. Je vidět méně dvojníků hvězd i méně hvězd, ale zato jsou silnější filmy.

Od středověku k soše Davida Černého. Národní galerie chystá výstavu Čechy–Sasko

Sobota, 18 Květen 2019 12:06 red

Rozsáhlá výstava Čechy–Sasko. Jak blízko, tak daleko ve Šternberském paláci Národní galerie Praha vůbec poprvé představuje téma sousedství obou zemí. K vidění budou artefakty z doby kamenné, písemné či sochařské památky středověku, malby Lucase Cranacha, Jana Kupeckého nebo Oskara Kokoschky i model k proslulé soše Quo Vadis Davida Černého.

Milan Knížák vystavuje Omalovánky pro nová pohlaví

Čtvrtek, 16 Květen 2019 13:10 red

Nové kresby Milana Knížáka z cyklu Omalovánky pro nová pohlaví je možné zhlédnout od 16. května v Galerii Milana Knížáka v Dlouhé ulici v Praze 1.

Festival tanečních filmů uvede vzpomínku na Pinu Bausch i snímky o cestování

Středa, 15 Květen 2019 10:58 red

Festival tanečních filmů se od roku 2009 profiluje jako bienále s cílem prezentovat díla z oblasti taneční kinematografie, dokumenty o tanci, inovativní záznamy tanečních inscenací, a zejména díla žánru dance for camera. Letošní 6. ročník se koná 16. až 18. května 2019 v pražském kině Světozor.

Cate Blanchettová: Královna od protinožců

Úterý, 14 Květen 2019 13:54 Milan Mundier

V současném Hollywoodu bychom jen těžko hledali krásnější a talentovanější herečku, než je Cate Blanchettová. Však také není náhoda, že jí největší slávu přinesly role královen, ať už to byla královna Alžběta I. (historické drama Královna Alžběta a jeho pokračování Královna Alžběta: Zlatý věk), elfí královna Galadriel (trilogie Pán prstenů a Hobit) či „hollywoodská královna“ Katharine Hepburnová (životopisný snímek Letec). Téměř dvě desítky filmových ocenění, miliony fanoušků na celém světě a spousta zajímavých rolí, taková je dosavadní bilance Cate Blanchettové, která právě slaví padesáté narozeniny.

strana 1 z 588

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB