Kultura

Žítkovské bohyně jako melodrama

Žítkovské bohyně jako melodrama

Pátek, 02 Listopad 2018 07:41 Petr Nagy

 

V pořadí již třetí divadelní adaptaci čtenářsky úspěšného románu Kateřiny Tučkové Žítkovské bohyně z roku 2012 nabízí Divadlo pod Palmovkou, kde měla stejnojmenná inscenace premiéru 14. září 2018.

Kusturicova nová kniha: Mám to zapotřebí?

Kusturicova nová kniha: Mám to zapotřebí?

Pondělí, 29 Říjen 2018 08:20 Mirko Raduševič

Nemine den a zdá se mi, jakoby nebyl. Člověk se během filmování setká s prázdnotou kolem sebe i v sobě. Ty dvě polarity - mimo a ve mně se střídají. Nejhorší jsou rána – vdechnout do unavených lidí život, rozhýbat personál kolem filmu, nasvítit a připravit scénu a místa, která jsou spíše snem než skutečností. Je těžké se každé ráno probudit. Pokaždé mám strach ze dne, kdy jdu filmovat. Pokaždé mne napadne, že příště by to mohlo být lepší…

 František Kratochvíl – nestor a ikona

František Kratochvíl – nestor a ikona

Úterý, 23 Říjen 2018 06:34 Mnislav Zelený

 

Chlap se chlapem stává nejen svou silou, ale i myšlenkami a idejemi. Chlap je chlapem nejen v době svého životního vrcholu, ale i v době svých svízelných období a nepřízní, což je vlastně ještě silnější. Neskuhrá a nežehrá nad Jobovými ranami, jež na něj padají, a i když doslova utíká hrobníkovi z lopaty, přemýšlí nad osudem lidí a Země, co by ještě vytvořil a světu sám přinesl. A to je nádherný příběh těchto let Františka Kratochvíla, nestora a ikony českého divadelnictví, spoluzakladatele Černého divadla Jiřího Srnce.

Brněnská Husa na provázku zahájila sezónu zajímavou inscenací Kafkovy Ameriky

Brněnská Husa na provázku zahájila sezónu zajímavou inscenací Kafkovy Ameriky

Pátek, 19 Říjen 2018 07:06 Jaroslav Štěpaník

 

Po úspěšné loňské inscenaci Dynastie (Lehman Brothers) v brněnském Divadle Husa na provázku v režii Michala Dočekala a dramaturgii Miroslava Oščatky zahájilo DHNP v téže dramaturgii a režii novou divadelní sezónu adaptací (Iva Klestilová spolu s M. Dočekalem.) nedokončeného románu Franze Kafky Amerika. Česká premiéra se konala 21. 9. 2018.

Hugh Jackman 50: Největší hvězda

Pondělí, 15 Říjen 2018 08:14 Milan Mundier

Pokud lze někoho ze současných herců označit za skutečnou hvězdu, pak je to nepochybně Hugh Jackman. Bylo by nefér spojovat si tohoto charismatického Australana, který právě slaví své 50. narozeniny, pouze s rolí Wolverinea z comicsové série X-Men. Jackmanův talent totiž sahá mnohem dál, jak to ostatně dokazují jeho nezapomenutelné kreace v muzikálech Bídníci a Největší showman, epické romanci Austrálie či psychologickém thrilleru Zmizení. A už brzy by nás o tom mělo přesvědčit také životopisné drama The Front Runner.

Film: Rašín – nový velkofilm o vzniku Československa

Čtvrtek, 11 Říjen 2018 06:26 Jiří Svoboda

 

Již tuto neděli uvede Česká televize první část dvoudílného filmu Rašín a druhou část 21.října. Svoji práci na tomto filmu popsal pro tištěnou verzi Literárních novin jeho scenárista a režisér Jiří Svoboda.

Jméno Rašín nikdo nezná

Čtvrtek, 11 Říjen 2018 05:40 Šárka Švábová

Rozhovor Literárních novin s Karolinou Breitenmoser-Stransky, pravnučkou Aloise Rašína.

Cestou umělce Jana Dočekala

Úterý, 09 Říjen 2018 06:05 Jiří Hubáček

Není třeba mnoho slov, aby jádrem řečeno vše. Ani tvůrčí sdělení umělce přeplněnou plochou mluvit nemusí. Jeho tvorba se podobá jadrnému přísloví, každá drobnost na jednotlivých obrazech svou moudrost vypoví. Ten jeho zrn poznání hledající svět k přemýšlení vás nutí i do srdce sáhnout máte. (vlevo Jan Dočekal)

Paul Newman: Naplněný život

Pondělí, 24 Září 2018 08:31 Milan Mundier

 

„Řekněte Paulovi, že podle mě je prvotřídní herec, i když mě považuje za mizerného politika,“ nechal se svého času slyšet Richard Nixon. A rozhodně nebyl sám, kdo si vysoce cenil Newmanova jedinečného hereckého talentu, který nejvýrazněji vynikl ve filmech jako Hazardní hráč, Hud, Frajer Luke, Hombre, Butch Cassidy a Sundance Kid či Podraz. Paul Newman, od jehož úmrtí uplynulo v těchto dnech deset let, však nebyl pouze výjimečným hercem, ale také respektovaným režisérem (zaujal především svojí režijní prvotinou Rachel, Rachel), zdatným automobilovým závodníkem a váženým filantropem. A dokázal-li se na výsluní divácké přízně udržet déle než půl století, vděčil za to nejen svému všestrannému talentu, ale také svému smyslu pro spravedlnost i humor, zdravému rodinnému zázemí (s herečkou Joanne Woodwardovou tvořil spokojený manželský pár úctyhodných padesát let) a mimořádně silné vůli.

strana 1 z 537

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB