Literatura

Neomšelé příběhy o domech v Plzni a lidech v nich

Neomšelé příběhy o domech v Plzni a lidech v nich

Úterý, 19 Březen 2019 18:15 Ivo Fencl

„Především nepsat o tom, co o Plzni takřka každý ví!“ Tak by se dala zjednodušit zásada, s níž publicista a historik David Růžička, který se 22. května dožije padesáti let, přistoupil k vytvoření netypického Bedekru po staré Plzni.

Knižní veletrh v Lipsku nabízí čtení, koncerty i diskuse o aktuálních tématech

Knižní veletrh v Lipsku nabízí čtení, koncerty i diskuse o aktuálních tématech

Úterý, 19 Březen 2019 07:21 Petr Nagy, red

Ve dnech 21. až 24. března se koná Lipský knižní veletrh, kde bude Česká republika hostující zemí. Představí se zde 70 nových překladů z české literatury, hlavními tématy více než 130 akcí obsažených v programu hostující země budou česká literatura v Německu, česko-německé vztahy a perspektivy generace mladých autorů a literární zpracování vývoje po roce 1989.

Kazuo Ishiguro: Vybledlá krajina s kopci (ukázka z knihy)

Kazuo Ishiguro: Vybledlá krajina s kopci (ukázka z knihy)

Pondělí, 18 Březen 2019 18:01 Petr Nagy

Už ve své prvotině Vybledlá krajina s kopci otevírá držitel Nobelovy ceny za rok 2017 Kazuo Ishiguro téma, v němž se posléze stal mistrem tiché hrůzy naaranžované do úhledné ikebany. Noblesně, nevtíravě, a přece nesmlouvavě porovnává „zastydlé projevy velké sfingy“ – jak problém svého času pojmenoval kolega John Fowles – a zjišťuje, že zdánlivě prospěšná, ba důstojná uměřenost je typické japonské a britské povaze na škodu, protože ve skutečnosti strojeného člověka i jeho okolí drtí.

Literární vyhlídky (18. až 24. března)

Literární vyhlídky (18. až 24. března)

Pondělí, 18 Březen 2019 11:56 Petr Nagy

Nadcházející týden se ponese ve znamení Lipského knižního veletrhu a velkých očekávání, která vzbuzuje na straně České republiky jako hostující země. Informace přímo z místa dění budou přinášet i Literární noviny na svém webu. Tato událost by nicméně neměla zastínit tuzemské kulturní akce, z nichž ta největší – Žižkovská Noc v Praze – nabídne celou řadu autorských čtení a besed. Vybrali jsme pro vás i několik zajímavých, tentokrát převážně nebeletristických, knižních novinek.

U knihovny s Petrem Bílkem: Nikdo před Stachem nedokázal svázat tolik nitek

U knihovny s Petrem Bílkem: Nikdo před Stachem nedokázal svázat tolik nitek

Pondělí, 18 Březen 2019 07:32 Petr Bílek

Franz Kafka se bude ženit, Cortés zabíjí Motecuhzomu a Philip Roth si užívá v Praze.

Fejeton Romana Žižlavského: Tichá bázeň z moci a rozlehlosti přírody

Neděle, 17 Březen 2019 14:42 Roman Žižlavský

Tož, máme tu březen. A zrovna je den, kdy pořekadlo vskutku platí. Venku fučí až to dveřmi mlátí. A vítr je to studený. Přitom je to pár dnů, kdy jsem nahoře na skále v Srbsku nad Berounkou byl v triku.

Jan Kjærstad: Berge (ukázka z knihy)

Neděle, 17 Březen 2019 11:09 Petr Nagy

Společenský román s náznakem detektivní zápletky zachycuje Norsko v době před Breivikovými útoky z pohledu tří různých osob: novinářky Ine Wangové, soudce Petera Malma a bývalého přítele zavražděné Gry Storefjeldové. Renomovaný klasik norské postmoderny Jan Kjarstad opět přichází s knihou, v níž nic není předem jasné.

Fejeton Miroslava Michálka: Múza psaní a hrůza spaní

Sobota, 16 Březen 2019 14:55 Miroslav Michálek

„Áááá…“ Promiňte, trochu jsem si zazíval. Zívám a zívám a spánek nikde. Takhle to mám se spaním. Jak to máte vy? No, že se ptám, jak byste to měli? Přečtete si bezva fejeton, pak ulehnete a za chvíli si budete vyspávat. A ráno, jak jinak, probudíte se a budete vyspinkaní pěkně do růžova. To se máte.

Ljudmila Ulická: Případ Kukockij (ukázka z knihy)

Sobota, 16 Březen 2019 10:43 Petr Nagy

Spisovatelka Ljudmila Ulická je jednou z nepřehlédnutelných tváří občanského protestu v dnešním Rusku. V románu Případ Kukockij vypráví příběhy typické pro Sovětský svaz 40. a 50. let, kdy se soukromí ocitlo ve vleku nelidské epochy.

strana 1 z 385

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB