Literatura

Mario Vargas Llosa: Volání kmene

Mario Vargas Llosa: Volání kmene

Neděle, 19 Květen 2019 08:43 Petr Nagy

„Nezdá se to, ale jedná se o knihu autobiografickou. Popisuje můj vlastní intelektuální a politický příběh, cestu vedoucí od marxismem a sartrovským existencialismem načichlého mládí až k liberalismu ve zralém věku přes přehodnocení demokracie, k němuž mi pomohly knihy spisovatelů jako Albert Camus, George Orwell nebo Arthur Koestler. K pozdějšímu liberalismu mě posunuly jisté politické zkušenosti, ale především myšlenky sedmi autorů, kterým jsou věnovány tyto stránky: Adam Smith, José Ortega y Gasset, Friedrich von Hayek, Karl Popper, Isaiah Berlin, Raymond Aron a Jean-François Revel.“

Jukio Mišima: Zpověď masky (ukázka z knihy)

Jukio Mišima: Zpověď masky (ukázka z knihy)

Pátek, 17 Květen 2019 17:52 Petr Nagy

Román Zpověď masky (Kamen no kokuhaku, 1949) vypráví příběh chlapce Kóčana, který se od útlého dětství oddává bizarním snům o hrdinech, jejichž údělem je drastická smrt. Jeho slabé tělo v něm probouzí obdiv k maskulinní síle a mocnou přitažlivost k jejím nositelům. Ve snaze přizpůsobit se většině pokouší se sblížit s dívku Sonoko. Maska normálnosti, již si Kóčan nasazuje, je prostředkem k jeho začlenění do společnosti, jež je podle něj založena na kolektivní maškarádě, v níž lidé skrývají své skutečné pocity a touhy.

Ozvěny Světa knihy. Petr Fischer: Největší úspěch i zklamání přinesla účast dvojice nobelistů

Ozvěny Světa knihy. Petr Fischer: Největší úspěch i zklamání přinesla účast dvojice nobelistů

Pátek, 17 Květen 2019 10:08 Petr Nagy

V rámci seriálu Ozvěny Světa knihy na webu Literárních novin jsme položili vybraným osobnostem české literatury, potažmo kultury tři otázky týkající se letošního Světa knihy Praha i vyhlídek pro jeho příští ročník. Jako první přinášíme odpovědi novináře Petra Fischera.

Svět knihy – den čtvrtý: polská snídaně, pocta Pavle Lidmilové a Fučík versus Klecan

Svět knihy – den čtvrtý: polská snídaně, pocta Pavle Lidmilové a Fučík versus Klecan

Čtvrtek, 16 Květen 2019 14:30 Petr Nagy

Poslední den Světa knihy lákal spíše rostoucími slevami na knihy (měli jste vidět ten nával u stánku Arga, kde odpoledne prodávali všechny tituly za polovic), než bohatostí literárního programu. Přesto jsem na několik nedělních akcí vyrazil – a nákupem několika knih se odměnil raději až po jejich absolvování.

Na přelomu května a června se uskuteční festival dětské literatury

Na přelomu května a června se uskuteční festival dětské literatury

Úterý, 14 Květen 2019 18:58 red

Jubilejní 10. ročník festivalu Děti, čtete?, který je přehlídkou toho nejlepšího, co se v tuzemské dětské literatuře za poslední rok odehrálo, se uskuteční 30. května až 1. června. Podílejí se na něm nakladatelství z celé republiky: Albatros, Akropolis, Abramis, Baobab, Běžíliška, Cattacan, Cesta domů, Host, Paseka, Pikola, Pop-Pap, Portál a Meander.

Viktorie Hanišová: Rekonstrukce (ukázka z knihy)

Úterý, 14 Květen 2019 16:27 Petr Nagy

Hrdinka nového románu Viktorie Hanišové Eliška se narodila do tichého domu své zapšklé tety a do života, v němž nikoho nezajímá. Nebo to tak aspoň působí z opatrných reakcí všech okolo. Eliška se zrodila z vraždy. Matka jí zabila jejího mladšího bratra a následně i sebe. Do té doby přitom vedli průměrný život, v němž nic nenasvědčovalo o nadcházející tragické události.

Literární vyhlídky (14. až 19. května)

Úterý, 14 Květen 2019 09:55 Petr Nagy

V Praze sice zrovna skončil čtyřdenní Svět knihy, ovšem množství zajímavých literárních akcí nabídnou i nadcházející dny, a to nejen v české metropoli. Připomenuto bude i několik již zesnulých tuzemských a zahraničních umělců, ať už formou přednášky (Josef Šíma), výstavy (Josef Váchal), debaty (Philip Roth) nebo knižního křtu (Pavel Šrut). Na závěr jako obvykle připojujeme několik (audio)knižních tipů.

Sándor Márai: Chtěl jsem mlčet (ukázka z knihy)

Pondělí, 13 Květen 2019 12:16 Petr Nagy

Vydání knihy Chtěl jsem mlčet se v Maďarsku stalo v roce 2013 skutečnou literární senzací. Z autorovy pozůstalosti se nečekaně vynořily neznámé rukopisy, mimo jiné i toto velmi osobně laděné vyznání mapující zhruba dekádu po anšlusu. Jde o období, které nebylo pojato ani do Zpovědi, ani do Země, země!. Příčiny tohoto mlčení rovněž ozřejmily až nově nalezené texty.

Svět knihy – den třetí: Debata nobelistů Vargase Llosy a Müllerové se nepovedla

Pondělí, 13 Květen 2019 09:29 Petr Nagy

Ze sobotního programu jsem musel několik vytipovaných akcí oželet a stát se na chvíli mužem za pultem, neboť kolega Jan Štolba (před jehož čtyřdenní službou na našem stánku tímto smekám) musel dovézt další balíky Literárek. Ale člověk aspoň trochu nasaje tu veletržní atmosféru (jež pravda někdy bývá zvláště v levém stanovém křídle až k zalknutí) a potká tváří v tvář řadu „svých“ čtenářů i kolegů z branže. A drobné literární manko jsem si pak večer vynahradil hojně propíranou „debatou nobelistů“ v kině Lucerna.

strana 1 z 398

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB