Literatura

Jozef Banáš: Idioti v politice

Jozef Banáš: Idioti v politice

Středa, 14 Listopad 2018 08:57 Nakladatelství Beskydy / Petr Žantovský /

 

Jozef Banáš (*1948) je slovenský prozaik, dramatik, emeritní diplomat a politik. Vystudoval ekonomii, zahraniční obchod, velkou část života ale strávil mimo tento obor.

Česká literatura. Řekni mi, co píšeš a povím ti, kdo jsi

Česká literatura. Řekni mi, co píšeš a povím ti, kdo jsi

Středa, 14 Listopad 2018 08:28 Mirko Raduševič

V sobotu budeme vzpomínat listopadové události roku 1989 a někdo možná připomene významnou roli spisovatelů v minulém režimu, kteří měli určitý podíl na tom, co se na Národní třídě odehrálo. Již jsme psali o tom, jak se literatura stala v období Studené války významnější, než plnění muničních skladů ( viz CIA: Zapomeňte na bomby, tato kniha je „atomovka“ ).

Helena Sinervo: V domě básnířky

Helena Sinervo: V domě básnířky

Úterý, 13 Listopad 2018 05:53 Dybbuk / Nagy

 

Román V domě básnířky je biografickým portrétem jedné z nejvýznamnějších finských autorek, mimo jiné i překladatelky Václava Havla, básnířky Eevy-Liisy Mannerové (1921–1995).

Cena Františka Hrubína udělena Michalu Černíkovi

Cena Františka Hrubína udělena Michalu Černíkovi

Úterý, 13 Listopad 2018 05:41 Kateřina Ryšavá

 

Básník Michal Černík se stal čtvrtým laureátem Ceny Fr. Hrubína za nejlepší knihu roku středočeského autora/ Cena Hejtmana Středočeského kraje a Klubu českých a slovenských spisovatelů. Slavnostní předání ceny proběhlo dne 7. 11. 2018 v benešovském Muzeu umění a designu. Tvorbu Michala Černíka přiblížil herec Jiří Klem z Divadla ABC.

S básníkem Josefem Strakou o festivalu Den poezie

S básníkem Josefem Strakou o festivalu Den poezie

Pondělí, 12 Listopad 2018 08:37 Petr Nagy

V neděli 11. listopadu 2018 začal jubilejní 20. ročník mezinárodního básnického festivalu Den poezie (http://www.denpoezie.cz/), který v průběhu příštích dvou týdnů nabídne desítky literárních akcí po celé České republice. Jedním z jeho dlouholetých organizátorů je básník Josef Straka (níže na fotografiích), neúnavný propagátor české poezie.

Ivo Harák: Pět povídek z nadskutečna

Pondělí, 12 Listopad 2018 06:00 Sursum / Nagy

Kniha povídek Ivo Haráka, který se dosud věnoval převážně psaní poezie. Slovy ilustrátora Patrika Linharta – fantasranda; slovy autorovými žánr postfantasy. Nečekaně nekorektní a nevázaně vážné.

Eduardo Mendoza: Nesvatí svatí

Neděle, 11 Listopad 2018 06:01 Vyšehrad / Nagy

Tři příběhy současného španělského spisovatele Eduarda Mendozy, zařazené do knížky Nesvatí svatí, napsal autor v různých obdobích svého tvůrčího rozmachu. V prvním příběhu rozkrývá autor lidskou malodušnost a přetvářku. Ve druhém pokrytectví, v němž žijí jednotlivci i společnost. Ve třetím vypráví příběh člověka z vězení, jehož od pádu na úplné dno zachránila literatura, které se začal věnovat. Ovšem bez ohledu na úspěch zůstává stále stejně nenapravitelný jako předtím.

Víkend s fejetonem č. 11

Sobota, 10 Listopad 2018 06:18 Mirko Raduševič

 

Víte co je entrefilet? Já to nevěděl a musel jsem se kolegy, který vystudoval žurnalistiku, ptát, co je to za žánr. Vysvětlil mi, o co kráčí a poznamenal, že se dnes již tento útvar nepoužívá.

Edward Docx: Nech mě jít

Sobota, 10 Listopad 2018 05:56 Domino / Nagy

Humorný i hluboce dojemný příběh o vztahu mezi synem, bratry a jejich otcem. Road trip o putování vstříc smrti i starým rodinným křivdám.

strana 1 z 232

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB