Literatura

Teorie masového šílenství (Příspěvky k psychologii politiky)

Teorie masového šílenství (Příspěvky k psychologii politiky)

Úterý, 25 Září 2018 08:46 Petr Žantovský

 

Kniha (sice na pozadí někdejších historických kulis, ale, jak se ukazuje, se stálou platností) detekuje sociopsychologické determinanty situace, kdy se „duše davu“ zmocní zručný manipulátor, co mu v tomto činění napomáhá objektivně a jakou vinu na tom nese mlčení či ochota zúčastněných, tedy nás samých.

Joan Peruga: Neviditelná republika

Joan Peruga: Neviditelná republika

Pondělí, 24 Září 2018 08:17 Paseka / Nagy

Novinář Miqel přijel do Andorry, malého knížectví sevřeného vrcholky Pyrenejí, aby napsal reportáž o vzácných knihách. Ale našel tu mnohem víc – lásku ke knihovnici a vášnivé bibliofilce Maríi, s níž se pouští do pátrání po vzácném cestopisu anglické autorky. Vědí o něm jen to, že byl vydán roku 1865 v Londýně a před mnoha lety se objevil v katalogu jistého knihkupce. Co ale mladou cestovatelku vedlo k její dobrodružné výpravě? A navštívila skutečně andorrské knížectví, nebo si všechno jen vysnila?

Zdeněk Jarchovský: Štěchovická stěna

Zdeněk Jarchovský: Štěchovická stěna

Neděle, 23 Září 2018 06:08 Práh / Nagy

 

Štěchovický poklad – mýtus nebo historická pravda?

Víkend s fejetonem č. 4

Víkend s fejetonem č. 4

Sobota, 22 Září 2018 06:10 Mirko Raduševič

 

„Psát fejeton je tolik, jako na pleši navíjet kadeře; jenže obecenstvu se tyto kadeře zamlouvají líp než lví hřívy myšlenek."

Irena Řehořová: Kulturní paměť a film

Irena Řehořová: Kulturní paměť a film

Sobota, 22 Září 2018 06:04 Slon / Nagy

 

Kniha Ireny Řehořové s podtitulem „Jak se měnil obraz poválečného odsunu v české filmové tvorbě“ je příspěvkem k současné debatě o funkci a statusu (hraného) filmu jako média kulturně zprostředkované paměti.

Eva Límanová: Chodí pešek okolo

Pátek, 21 Září 2018 06:34 Argo / Nagy

Autobiografický příběh: Kdyby nebylo Druhé světové války, Eminka a její bratr Adam, by byli stále obklopeni milující rodinou a bezpečím, které jim poskytovala. Jejich život by se odvíjel v zátiší rodinného domu až do chvíle, kdy by se sami rozhodli jej opustit. Do této předpokládané skutečnosti však zasáhla německá bota, která rozdrtila životy, osudy a majetky milionů. Jak postupuje vyhlazování dle Norimberských zákonů, příbuzní mizí, rodina se zmenšuje, děti se stěhují z místa na místo. Jejich šestileté putování sledujeme očima Eminky, která vidí válku jako nebezpečné NĚCO, které obchází kolem dokola a nikdy nevíš, kdy tě zasáhne.

Magdalena Zyzaková: Balada o Barnabáši Pierkielovi

Čtvrtek, 20 Září 2018 06:30 Plus / Nagy

Balada o Barnabáši Pierkielovi vypráví o (ne tak docela) hrdinských činech mladého pasáčka vepřů, který je mylně přesvědčen o své kráse a moudrosti.

Láska ve svých nejodpornějších podobách

Čtvrtek, 20 Září 2018 06:21 Šárka Kadavá

V americkém literárním prostoru je David Foster Wallace (1962–2008) považován za jednoho z nejvlivnějších spisovatelů posledních 20 let. Přestože je za jeho vrcholné dílo označován román Infinite Jest (Nekonečný žert) z roku 1996, nakladatelství Rubato nabídlo tuzemským čtenářům k prvnímu seznámení s autorem do češtiny dosud nepřekládaným jeho soubor povídek Krátké rozhovory s odpornými muži z roku 1999, přeložený Martinem Pokorným.

CIA: Zapomeňte na bomby, tato kniha je „atomovka“

Středa, 19 Září 2018 16:16 Mirko Raduševič

 

Tak nějak před šedesáti lety zareagovalo vedení CIA na knihu Borise Pasternaka (vlevo na snímku) Doktor Živago. „Kniha má velkou propagační hodnotu," uvedeno je dále ve zprávě ze září roku 1958 všem náčelníkům sovětské divize CIA s dodatkem: „Zapomeňte na bomby!“

strana 1 z 222

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB