Literatura

William Somerset Maugham: Veselice aneb Kostlivec ve skříni

William Somerset Maugham: Veselice aneb Kostlivec ve skříni

Neděle, 22 Červenec 2018 06:50 Prostor / Nagy

Román klasika anglické literatury vyšel poprvé v roce 1930 a čtenáři v postavě spisovatele Edwarda Driffielda záhy odhalili skutečného romanopisce Thomase Hardyho. Děj se odehrává od devadesátých let 19. století do konce dvacátých let století 20., kdy je vypravěč, rovněž spisovatel William Ashenden, požádán svým kolegou Alroyem Kearem o pomoc se sepsáním životopisu nedávno zesnulého Driffielda.

Jaimy Gordonová: Poslední dny slávy

Jaimy Gordonová: Poslední dny slávy

Sobota, 21 Červenec 2018 06:09 Argo / Nagy

 

Pět postav, pět originálních hlasů, pět osamělých duší potloukajících se kolem nejnižších příček dostihového sportu. Každý den je boj o přežití, a ne všichni přežijí.

Literární stereotyp Ruska aneb oj, Rusko, oj, oj…

Literární stereotyp Ruska aneb oj, Rusko, oj, oj…

Pátek, 20 Červenec 2018 09:05 Mirko Radušević, Jindřiška Ptáčková

 

V úterý 17.července si tisíce Rusů v Jekatěrinburgu připomnělo sto let od zavraždění členů carské rodiny Romanovců. Zdejší uralský sovět v ten den rozhodl o popravě cara Mikuláše II. a jeho rodiny (vlevo na snímku).

Martin Šindelář: Totemy míst

Martin Šindelář: Totemy míst

Pátek, 20 Červenec 2018 07:28 JT’s / Nagy

Martin Šindelář přichází po šesti letech s novou sbírkou básní, ve které opět najdete několik ilustrací od známého výtvarníka Lukáše „Musy“ Musila.

Arnaldur Indriđason: Hlas

Arnaldur Indriđason: Hlas

Čtvrtek, 19 Červenec 2018 07:58 MOBA / Nagy

Každé Vánoce proudí do Reykjavíku turisté, aby prožili svátky netradičně. Když je ale ve sklepě renomovaného reykjavického hotelu nalezen uškrcený vrátný, je idyle zdá se konec. Záhadnou vraždu muže v převleku Santa Clause má detektiv Erlendur vyřešit tak, aby spolu s kolegy neznepokojili váženou mezinárodní klientelu hotelu. Pobyt na Islandu nesmí být stresující ani příliš dobrodružný! Smrt starého muže se vlastně nikoho nedotkla, nikdo se s ním nestýkal, nikomu nechybí. Kdo tedy měl zájem odstranit takového samotáře? Aby Erlendur odhalil snáze stopu, ubytuje se přechodně přímo v hotelu a znovu zjišťuje, že nitky vedou hluboko do minulosti…

Pavel Marek: Pernštejnské ženy

Středa, 18 Červenec 2018 07:39 NLN / Nagy

Pernštejnské ženy jsou v knize představeny v předivu rodinných vazeb i ve vztahu k vládnoucí dynastii, a to především ke svým habsburským patronkám.

Otfried Preußler: Odbila dvanáctá hodina

Úterý, 17 Červenec 2018 06:55 Argo / Nagy

Světově proslulý německý spisovatel Otfried Preußler vybral a nově převyprávěl třikrát třináct nejkrásnější a nejzajímavější lidových pověstí o pokladech a jejich strážcích, o kouzelnících a čarodějnicích, o strašidlech a duších, které se tradují v německém prostředí.

Jiří Suchý nejen o pánu Bohu

Úterý, 17 Červenec 2018 05:06 Ivo Fencl

 

V sedmatřiceti kratších i delších kapitolách (včetně hrstky úvodů a závěrů) vypráví klasik české poezie a génius písňového textu Jiří Suchý o zkušenostech s objevováním nápadů, přístupu k češtině i těch momentech, kdy se literární dílo začne přímo pod rukama tvůrcovýma pojednou psát „samo“ (a lze se ptát, kdo vlastně hýbá píšící rukou a odkud).

Vypalováním bolestivých ran k podstatě ruské duše

Pondělí, 16 Červenec 2018 08:09 Šárka Kadavá

Spisovatel Viktor Jerofejev (*1947) je doma v Rusku vnímám především jako bystrý glosátor současného dění, v cizině pak coby jeden z aktuálně nejpřekládanějších ruských autorů. Pravděpodobně největšího úspěchu dosáhl s románem Ruská krasavice (1990). V případě Encyklopedie ruské duše (1999), která letos vyšla v nakladatelství Academia v brilantním překladu Libora Dvořáka, se v něm glosátor s romanopiscem snoubí, aby společně našli pravou esenci ruského člověka, kterému dnes téměř nikdo nerozumí.

 

strana 1 z 212

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB