Literatura

Frigyes Karinthy: Reportáž z onoho světa (ukázka z knihy)

Frigyes Karinthy: Reportáž z onoho světa (ukázka z knihy)

Úterý, 15 Leden 2019 12:30 Petr Nagy

 

Světoznámý neohrožený kronikář revolucí, válek a přírodních katastrof, investigativní novinář Merlin Oldtime nabízí časopisu „New History“ sérii reportáží z onoho světa a v doprovodu encyklopedisty a materialisty Diderota se vydává na dantovskou pouť zásvětní říší.

Asociace spisovatelů má nové vedení

Asociace spisovatelů má nové vedení

Úterý, 15 Leden 2019 08:55 Petr Nagy

 

Profesní organizace Asociace spisovatelů si na prosincové členské schůzi v Brně zvolila nové vedení. Třem členům výboru AS vypršel dvouletý mandát, proto ke dvěma stávajícím členům, básníkům Vítu Janotovi a Ondřeji Lipárovi, byli nově zvoleni básnířka Iveta Svobodová (publikující pod pseudonymem Ingrid Artezz), prozaička Ivana Myšková a básník Jonáš Hájek. Ondřej Lipár zároveň vystřídal ve funkci předsedy spolku prozaika Václava Kahudu.

Co by se stalo, kdyby... Pět příběhů z alternativního Československa

Co by se stalo, kdyby... Pět příběhů z alternativního Československa

Úterý, 15 Leden 2019 06:54 Ivo Fencl

 

David Šenk, Pavel Obluk a Dalibor Vácha společně napsali knihu Verschluss, ale jako předstírají, že jsou pouze rekonstruují kdesi na Smíchově objevené a mnohde poškozené rukopisy spisovatele a malíře Karla Drexlera (1915-1971). Jde o zdařilý experiment s paralelní historií alternativního Česka a Slovenska, který vnímavé čtenáře doslova dokope k přemýšlení.

Georgi Gospodinov: Bulharský smutek může být trochu hustší

Georgi Gospodinov: Bulharský smutek může být trochu hustší

Neděle, 13 Leden 2019 22:03 Petr Bílek

 

Bulharský spisovatel Georgi Gospodinov není v České republice nováčkem. V roce 2004 mu v českém překladu vyšel soubor povídek Gaustin neboli Člověk s mnoha jmény a o rok později Přirozený román. Nyní vydává Nakladatelství Lidové noviny román Fyzika smutku v překladu Davida Bernsteina.

Petr Gajdošík: František Vláčil. Život a dílo (ukázka z knihy)

Petr Gajdošík: František Vláčil. Život a dílo (ukázka z knihy)

Pondělí, 14 Leden 2019 06:41 Petr Nagy

 

Obsáhlá publikace nabízí životní i tvůrčí příběh Františka Vláčila ve formě bohatě zdokumentovaného textu, jehož součástí je mj. produkční historie všech Vláčilových filmů i neuskutečněných projektů, přiblížení jejich dobové reflexe, ukázky ze scénářů a dalších textů.

Marcel Beyer: Kaltenburg (ukázka z knihy)

Sobota, 12 Leden 2019 19:27 Petr Nagy

 

Biologicko-společenský román Kaltenburg o paralelách mezi psychologií společnosti, člověka a zvířat uvádí čtenáře do atraktivního světa literárně nepříliš probádané ornitologie.

Jean-Baptiste Del Amo: Živočišná říše (ukázka z knihy)

Pátek, 11 Leden 2019 17:08 Petr Nagy

 

Na statku v podhůří Pyrenejí svádí od počátku 20. století každodenní boj o přežití s pár hektary neúrodné půdy pět generací zemědělského rodu. Odnepaměti vedou společný život se zvířaty – zvířata a lidé se společně rodí i umírají, budí i usínají, společně odcházejí do války – splývají spolu v jedinou, živočišnou říši.

Novela Cizinci v noci vypráví o křehkosti podzimní lásky

Pátek, 11 Leden 2019 16:59 Viktorie Schödelbauerová

 

Oceňovaný americký prozaik Kent Haruf (1943–2014) byl až do loňského roku, kdy nakladatelství Vyšehrad vydalo pod názvem Cizinci v noci jeho poslední novelu v překladu Aleny Snelling, českému čtenáři neznámý. Lze jen doufat, že se v dohledné době dočkáme i vydání dalších jeho děl.

Česká literatura se úspěšně představila v Brazílii

Pátek, 11 Leden 2019 16:35 Markéta Pilátová

 

Česká republika byla loni v listopadu čestným hostem knižního veletrhu v brazilském Porto Alegre (31. října až 18. listopadu),  který patří k největším v Latinské Americe. Českou literaturu zde mimo jiné reprezentovala spisovatelka a překladatelka Markéta Pilátová, které se o své dojmy a postřehy rozhodla podělit se čtenáři Literárních novin.

strana 1 z 241

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB