Položením věnců u Památníku obětí nacismu v bavorském Pasově začala v pátek 24. ledna za přísných bezpečnostních opatření vzpomínková akce k 75. výročí osvobození bývalého německého koncentračního tábora v Osvětimi. Ve zcela zaplněné aule Audimax Univerzity Pasov následovaly pietní projevy významných hostů z Bavorska, Horních Rakous a České republiky v čele s prezidentkou Bavorského sněmu Ilse Aigner prokládané uměleckými vystoupeními žáků českých a německých škol.

„Každý z nás navštěvuje svoje místa paměti těchto hrůzných časů, setkáváme se s přeživšími. Já v Terezíně, v Lidicích nebo při tichých vzpomínkách na vypálené vesnice na východní Moravě, naši bavorští sousedé v Dachau, ve Flossenbürgu a na mnoha dalších místech, naši sousedé v Rakousku v Mauthausenu, v Gusenu a jinde. Mnozí z nás v Izraeli, v Osvětimi... Díky tomu umíme nacistické zlo společně pojmenovat a připomínat si je. (...) Vzpomínat dnes znamená společně ctít hrdiny, kteří se neváhali nacistické moci postavit na odpor. Jejich příběhy a osudy jsou tím nejlepším příkladem pro mladou generaci,“ uvedl ve svém projevu předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Radek Vondráček.

Připomněl také generaci, která díky událostem roku 1989 dostala druhou šanci k vytvoření nového spolužití uprostřed Evropy: „Vzpomínat pro mne znamená i vážit si společně dosaženého – demokracie získané pro střední a východní Evropu před třiceti lety, německého sjednocení a našich dobrých vztahů a přátelství. Jsme hrdi na to, že zde na univerzitě v Pasově a v Řezně máme od roku 1992 Bohemicum – nejvýznamnější pracoviště s výukou češtiny v Německu.“

Silným momentem programu byla moderovaná diskuse s pamětnicemi Bohumilou Havránkovou (93) z České republiky, která jako židovský míšenec přežila dvouleté věznění v Terezíně a Annou Hackl (89) z Horních Rakous. Právě její rodina na sklonku války pomohla dvěma sovětským válečným zajatcům uprchlým z nedalekého koncentračního tábora Mauthausen a tři měsíce je ukrývala ve dvoře svého statku ve Schwertbergu.

„Bylo mi pouhých čtrnáct let a věděla jsem, že to nesmím říct ani nejlepší kamarádce, protože tímto svým činem jsme riskovali život celé naší rodiny. Maminka se později setkala s matkou jednoho z námi zachráněných Rusů. Přežil válku jako jediný z jejích synů. Ač si obě ženy vzájemně nerozuměly, jejich gesta byla všeříkající. Ruská matka k sobě tiskla svého syna tak silně, že ho málem udusila a mojí mamince stále ukazovala svatý obrázek,“ vzpomínala Anna Hackl.

Téměř dvouhodinový program zakončil pietním projevem Josef Schuster, prezident Centrální rady Židů v Německu, který připomněl, že „kdo se sníží k tomu, že zatemní vzpomínku na oběti, ten je zabije podruhé.“

Akci připravily bavorský zemský sněm a Nadace bavorské památníky.


Share on Myspace