Aktuální číslo vyšlo 26. 9. 2019
Příští číslo vyjde 31. 10. 2019

 

V aktuálním čísle mimo jiné najdete:

 "Svět a jeho proces samolikvidace vnímám a pozoruji každoročně ze zorného úhlu amazonských indiánů v peruánské, brazilské, venezuelské a ekvádorské Amazonii. Oni a právě jen oni jsou nositeli toho správného, pozitivního posvátného vztahu vůči naší Zemi," píše z hořící AMAZONIE cestovatel a etnograf Mnislav "Atapana" Zelený.

 Málokterá česká kniha získala v posledních letech tolik literárních cen jako román Jezero (2016) BIANKY BELLOVÉ. Autorka se musela vypořádat s neutuchajícím zájmem médií a velkými očekáváními čtenářů i kritiků. Podařilo se a nový román MONA (Host 2019) je na světě – a rozhodně stojí za pozornost.

 Aktuální debata o PŘECHYLOVÁNÍ s sebou nese silná prohlášení, jako že každý by měl mít právo jmenovat se, jak chce, nebo že přechylování je ponižování žen, protože vyjadřuje ženskou podřízenost mužům. Vskutku?

 Po třiceti letech se zdá, že se vracíme zpátky, že se mnohým stýská po studené válce, „třídně rozděleném světě“ a starých metodách PŘEKRUCOVÁNÍ HISTORIE. Příkladem může sloužit nedávné osmdesáté výročí uzavření paktu Molotov-Ribbentrop.

➡ Článek Ilony Švihlíkové o tom, že bombardování saudoarabských ropných polí může mít dalekosáhlé důsledky, nemluvě o tom, že nám také ledacos prozrazuje O RIZICÍCH NA SOUČASNÉM ROPNÉM TRHU.

 

Příloha DIVADLO A FILM 

 Třebaže politika není dosud hlavním tématem českého divadla, v momentě, kdy nás dělí od revoluce přesně 30 let, má řada projektů potřebu výročí reflektovat. Festival ...příští vlna/next wave… má v podtitulu „Setkání divadelní, taneční, výtvarné a jiné alternativy“. Jeho 26. ročník, probíhající do 28. října v Praze a mezi 11. a 13. říjnem v Brně, nese sarterovské motto Odsouzen ke svobodě a programově se vrací k politickému a angažovanému divadlu. Jaká témata tento typ divadla řeší? A jakou podobu má jeho apel?

 Jan Nebeský a Lucie Trmíková se pod hlavičkou divadelního spolku Jedl opět pustili do duchovně-existenciálního tématu a pro svou novou inscenaci si vybrali román Georgese Bernanose Zlý sen. Dvouhodinová inscenace vypořádávající se se vztahem k Bohu a lidskou existencí fascinuje i trýzní Nebeského režijní suverenitou, ale tentokrát to nestačí.

 Třicet let po Ropácích Jana Svěráka a dva roky po animovaném filmu Marie Dvořákové Kdo je kdo v mykologii získal studentského Oscara opět český snímek. Za čtrnáctiminutovou loutkovou Dceru jej v Los Angeles převezme studentka pražské FAMU Darja Kaščejeva, která zvítězila v mezinárodní sekci filmových škol v kategorii animace. Nejenom tím je tento emotivní příběh o neporozumění a odpuštění výjimečný jak v kontextu domácí, tak zahraniční animované tvorby.

 Nepřehlédnutelná postava québeckého filmu Denis Côté letos soutěžila na Berlinale s novinkou Antologie města duchů. Atmosférické drama o městečku, kde se začnou zjevovat duchové, sám režisér představil na karlovarském festivalu. Nyní film před jeho českou premiérou určenou na Halloween promítne také přehlídka Be2Can, která se koná od 2. do 8. října v Praze, Brně, Ostravě a Zlíně.

 

Příloha BIBLIO

 Loni se v románu Dědina vrátila do kraje svého dětství, v novém románu Chirurg těží ze svých zkušeností bývalé zdravotní sestry. Pro spisovatelku PETRU DVOŘÁKOVOU je podstatná důkladná znalost prostředí, o kterém píše – a na jejích prózách je to znát.

 Obraz hospitálu požíraného nenasytnou vegetací a prosyceného utrpením, úpěním bolesti, umíráním, pachem exkrementů a potících se těl pacientů buduje BELLOVÁ v novém románu Mona jako metaforu odvrácené strany lidské civilizace, kterou v pohodlném evropském prostředí odmítáme vidět.

 Před padesáti lety přišla americká literatura o jednu ze svých ikon, když 21. října 1969 zemřel spisovatel Jack Kerouac. Autor kultovního románu Na cestě (On the Road, 1957) patřil k nejvýznamnějším představitelům tzv. beat generation (dotyčný termín sám vymyslel), jíž věnoval i svůj text Beránek, ne lev z roku 1958, který nedávno vyšel poprvé česky v knize Dobrá bloncka (Argo 2019).

 Již po šestadvacáté proběhl v rodném městě básníka Jiřího Ortena literární festival Ortenova Kutná Hora a stejnojmenná soutěž pro knižně dosud nepublikující mladé básníky a básnířky do 22 let. A nutno říci, že letošní ročník, ozvláštněný ortenovským výročím – 30. srpna uplynulo 100 let od narození Jiřího Ohrensteina, jak znělo civilní jméno talentovaného židovského spisovatele –, se nadmíru vydařil.


Share on Myspace