Viděl jsem během vánočních svátků pár filmů a přečetl pár knih, tak dnešní glosa bude odpovědí na hypotetickou anketní otázku, co a proč si přečíst, případně co a proč vidět v posledních dnech roku 2019. Zmíním jen jeden film a jednu knihu.

Viděl jsem Jokera (2019, režie Todd Phillips). Co má dělat člověk, který je přehlížen, zraňován a ponižován? Stačí slova? Změní se jimi něco? Joker došel k závěru, že slova nestačí, že k tomu, aby se mu (a zástupům jemu podobných) dostalo ve společnosti uznání, aby byl slyšet, je třeba činu – násilného činu. Přistihl jsem se, že jsem na jeho straně, že ho chápu – dokonce i ve chvílích, kdy dělá hrůzostrašné věci (možná, že právě tehdy jsem ho chápal ze všeho nejvíc). Joker je hněv bez řešení, ale ten hněv, který vyústí jen v chaos, a je jasné, že pokaždé vyústí jen v chaos, je někdy důležitý.

S Jokerem je v celkem těsném vztahu, alespoň mně se to tak zdá, kniha Návrat do Remeše (Tranzit.cz, 2019) Didiera Eribona. Může člověk, který se narodil do dělnické rodiny a který s ní později zpřetrhal jakýkoli kontakt, přesídlil do Paříže a stal se v ní známým vědcem analyzujícím Michela Foucaulta, pochopit svět, který opustil a s kterým nemá nic společného? Může se „vrátit“? Může porozumět tomu, proč jeho tradičně levicová (komunistická) rodina volí pravici a někdy dokonce krajní pravici?

Eribonova autobiografie je bystrou analýzou života neprivilegovaných francouzských (ale nejen francouzských) vrstev, tedy těch vrstev, kterým se nedostává uznání a které jsou často ponižovány a přehlíženy, a měl by si ji přečíst každý, komu nejde do hlavy, proč najednou nezřídka vyhrávají (pravicoví) populisté – a proč ještě zřejmě nějakou dobu vyhrávat budou.

Joker je výkřikem, alarmem, který má vyděsit, Návrat do Remeše je chladnější analýzou téhož problému.

(Sváteční projev Miloše Zemana jsem ani neviděl, ani nečetl a ani o něm jsem nic nečetl, takže ten doporučit nemohu, ale nevím, třeba byl dobrý, a stojí za to si ho poslechnout, třeba taky ne, každopádně se nemohu zbavit dojmu, že i Miloš Zeman s tématem Jokera a Návratu do Remeše úzce souvisí…)


Share on Myspace