Civilizace

V každém vašem mobilu je kus ukradené amazonské džungle

V každém vašem mobilu je kus ukradené amazonské džungle

Neděle, 14 Duben 2019 18:50 MNISLAV ZELENÝ - ATAPANA

I čeští mladí se připojili ke globální stávce za klima Fridays for Future inspirované studentkou Gretou Thunbergovou. Proč ne. Mladí se vždy bouřili a v poslední době se bouří po celém světě, aby byla zachráněna naše Země, voda, půda, zvěř, ptáci, vzduch.

Martin Rychlík: Vlasy jsou sexy. Lidé si je hýčkají po tisíce let

Martin Rychlík: Vlasy jsou sexy. Lidé si je hýčkají po tisíce let

Středa, 10 Duben 2019 12:59 Jana Pavlová

„Už ve starověku si Římané pořizovali paruky – často z germánských blond vlasů – anebo si domalovávali na pleš ´vlasy´,“ upozorňuje etnolog a vědecký novinář Martin Rychlík. Jeho nová kniha Dějiny vlasů (2018) obdržela ocenění za 2. místo v anketě Slovník roku 2019 v kategorii všeobecná encyklopedie.

Kniha Kevina Duttona hledá „moudré“ psychopaty

Kniha Kevina Duttona hledá „moudré“ psychopaty

Středa, 03 Duben 2019 15:10 Ivo Fencl

Kniha oxfordského psychologa Kevina Duttona (*1967) Moudrost psychopatů (2012) předjala o sedm let později u nás vydanou práci Radkina a Františka Honzákových Čas psychopatů (2018) a nyní opět vychází česky (poprvé 2013).

V Brazílii žije dál česká krev v císařském rodu

V Brazílii žije dál česká krev v císařském rodu

Pondělí, 18 Březen 2019 14:22 MNISLAV ZELENÝ - ATAPANA

Vzhledem k tomu, že 26. března přijedou do Prahy „kanárci“, brazilské národní mužstvo kopané, aby na Slávii odehrálo slavnostní přátelské utkání, honí se všem v hlavě slavné finále v Chile v roce 1962, ale mně navíc mé brazilské návštěvy indiánů a brazilských princezen a princů.

Marc Lazar: Musíme v Evropě přijít s novou formou demokracie

Pondělí, 11 Březen 2019 14:54 Veronika Dospělová

Francouzský institut v Praze připravil cyklus přednášek s názvem „1989–2019 Cesty Evropy“. Pozvání hned na tu první k tématu krize evropské levice přijal profesor Marc Lazar, jeden z předních odborníků na dějiny sociální demokracie a levicových hnutí v Evropě. O tom, že v krizi není dnes jen levice, ale politika jako taková, a také o současné Itálii a Francii, jsme si povídali v již zavřené a pozhasínané knihovně Institutu.

Naše máma Evropa

Čtvrtek, 28 Únor 2019 10:00 Marian Kechlibar

Do knihy Kreslíme Evropu společně se dostal dost zvláštní příspěvek. Kresba, která se nápadně podobá pohlednici z doby třetí říše.

Dostanou se zajatí džihádisté v Evropě rychle na svobodu?

Úterý, 26 Únor 2019 10:07 Jana Kunšteková

Stále častěji se dostává na pořad dne problém „Co s nimi?“ Jde o zajaté bojovníky ISIL. Syrské demokratické síly (SDF), jejichž páteří jsou kurdské jednotky YPG/YPJ, postupně dobývají poslední baštu ISIL – vesnici Baghuz. Kurdům se ve vězeních a zajateckých táborech hromadí zajatí džihádisté. V Baghuzu je mezi posledními asi 2000 bránícími se islamisty prý hodně cizinců. Kromě Evropanů i Turci a Asiaté.

Europoslanec Jan Keller: Považuji se za stoprocentního euroschizofrenika

Středa, 20 Únor 2019 11:34 Milan Mundier

Francouzský prezident Macron si počká, až bojůvky vandalů úplně zdiskreditují hnutí žlutých vest a pak přijde s ještě tvrdšími požadavky, hospodářská krize nás nemine a levicí paralyzuje krajní liberalismus v anarchistickém podání, tvrdí europoslanec a sociolog profesor Jan Keller.

O našem světě rozhodují psychopati s kachničkou

Sobota, 16 Únor 2019 12:10 Petr Štengl

Petr Štengl píše o tom, jaký je vztah mezi nejnovějším filmem Larse von Triera, malým káčátkem a psychopaty, o tom, že je smrt trauma, kterého se musíme dožít všichni, a o literární osvětě a její konfrontaci s tvrdou realitou.

strana 1 z 109

Zaujalo vás

plakat

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB