Civilizace

Rob Riemen: Trivializace a hloupnutí společnosti je největší hrozbou

Rob Riemen: Trivializace a hloupnutí společnosti je největší hrozbou

Pátek, 14 Září 2018 07:06 Rob Riemen

Se vším, co je v eseji nizozemského filosofa (Rob Riemen na snímku vlevo), který uvádíme, můžeme a nemusí souhlasit. Jeho názory ale stojí za zamyšlení. Například citujme: „Důvěra v politiku a správu věcí veřejných se dostala na nejnižší úroveň; volby se redukovaly na bezobsažný trh bezvýznamnosti. Nelze popřít hlubokou civilizační krizi naší společnosti."

Teorie partyzánské války a terorismus

Teorie partyzánské války a terorismus

Středa, 12 Září 2018 06:00 Zdeněk Zbořil

Je pozoruhodné, jak se proměnil povstalec, záškodník, loupežník za necelých padesát let v politicky a ideologicky motivovaného bojovníka, partyzána nebo teroristu. Ale ještě pozoruhodnější je, jak se s  teorií teroru, odporu a partyzánské války vypořádali političtí filozofové, ideologové a politici.

Slavoj Žižek: Jak těžké být filosofem pod přílivem horka

Slavoj Žižek: Jak těžké být filosofem pod přílivem horka

Pátek, 07 Září 2018 07:09 Slavoj Žižek / The Independent

 

Možná, je to politováníhodné, když pouze šok a strach ze skutečné přírodní katastrofy nás zvedne ze židle. Když se ztrácíte v teoretických spekulacích, při nichž zapomínáte na to, jak je venku horko – stanete se případem pro psychiatra. (vlevo na snímku Slavoj Žižek)

Nesnadné počátky protikomunistického odporu

Nesnadné počátky protikomunistického odporu

Čtvrtek, 06 Září 2018 06:09 Jiří Kocian

 

Obrázek vlevo a v textu: Pochod vysokoškoláků v r. 1948 v Nerudově ulici. Studenti chtěli podpořit prezidenta Edvarda Beneše, aby odolal komunistům. Vysokoškoláky zastavil pod Hradem policejní kordon se samopaly. Foto: Dějiny Univerzity Karlovy, díl IV., 1918–1990.

Zamyšlení o migraci – 3.část

Úterý, 04 Září 2018 07:43 redakce LtN

Je vidět, že migrace je velmi aktuální a choulostivé téma. Stalo se tématem vhodným pro politický boj. U nás se dostalo dokonce do souvislostí se současným sporem o post ministra zahraničních věcí.

Francis Fukuyama: Sociální média a cenzura

Čtvrtek, 23 Srpen 2018 07:05 Francis Fukuyama / American Interest

 

Názor, že velké internetové platformy nejsou zároveň mediálními společnostmi, nebyl nikdy udržitelný ani obhajitelný. Protiřečení o jejich neutralitě bylo a je stále zřetelnější.

Petrojüan: vyzyvatel amerického dolaru?

Pátek, 17 Srpen 2018 06:10 Ilona Švihlíková

Téma úpadku či odchodu amerického dolaru ze scény patří mezi ty velmi oblíbené. Každou chvíli si můžeme přečíst, že „tentokrát" je s americkým dolarem ámen, protože „zlato, Putin, Čína..." Mezitím roky plynou a pozice amerického dolaru je stále silná, i když vyzyvatelé se skutečně objevují.

Carlos Joly: Jsou peníze morální? Argument zní – ano

Čtvrtek, 16 Srpen 2018 07:25 Carlos Joly / Social Europe.

 

Peníze jsou základ. Jejich přerozdělováním ze státního rozpočtu se rozhoduje o ledačems, například kdo dostane zdravotní péči, kdo bude moci studovat, kdo dostane pomoc v nezaměstnanosti, které firmy a která činnost budou podporována nebo dokonce zda stát vstoupí do války.

Atapana: Přírodu nepřetvářejme, jen se o ni starejme

Středa, 15 Srpen 2018 06:14 Mnislav Zelený - Atapana

A už se zase divíme a skuhráme, že neprší, že není voda. Divíte se? Já se nedivím.

strana 1 z 105

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB