Civilizace

Co je (ne)erotická neverbální komunikace

Co je (ne)erotická neverbální komunikace

Čtvrtek, 17 Květen 2018 05:51 Janáčková / -ić

 

Mnohé se diskutuje, co je považováno za letmý nevinný pohled, dotyk a co již za erotickou komunikaci. Našli jsme odborný článek, který vysvětluje, co je erotická nonverbální komunikace (Co je považováno za erotické v neverbální komunikací, autorem je psycholožka Laura Janáčková).

Osmičkový rok: Politický vývoj na jaře 1968

Osmičkový rok: Politický vývoj na jaře 1968

Čtvrtek, 10 Květen 2018 07:04 Oldřich Tůma

 

Po lednovém zasedání ÚV KSČ Antonín Novotný zůstal prezidentem republiky, ale musel opustit nejdůležitější mocenskou pozici – ve funkci prvního tajemníka ÚV jej nahradil Alexander Dubček. Součástí řešení byla jakási nepsaná dohoda o příměří mezi soupeřícími tábory a také závazek, že veřejnost nebude o rozporech ve vedení strany informována. Polednové příměří se ukázalo být velmi vratké a do pokračujícího konfliktu už byla veřejnost vtažena naplno. 

Druhá světová válka a diskuze historiků

Druhá světová válka a diskuze historiků

Úterý, 08 Květen 2018 07:58 Mirko Raduševič

 

Níže napsané je spíše pro mladší generaci, která již není tolik informovaná o událostech provázející druhou světovou válku, o které se stále méně a méně píše a hovoří. Spíše se připomínají její poslední okamžiky. Připomeňme si bitvu u Stalingradu (dnes Volgograd), na které se historici ruští i západní shodují, že měla rozhodující vliv na výsledek války.

Jiří Padevět: Inferno přišlo s koncem války

Jiří Padevět: Inferno přišlo s koncem války

Pátek, 04 Květen 2018 06:35 Ota Řeboun

 

V roce 2013 překvapil badatel Jiří Padevět (vlevo na snímku) odborníky i širokou čtenářskou veřejnost bohatě ilustrovaným lexikonem s názvem Průvodce protektorátní Prahou, který o rok později získal hlavní cenu Kniha roku v soutěži Magnesia Litera. V roce 2015 se u příležitosti 70. výročí osvobození a skončení II. světové války v Evropě objevil na pultech knihkupectví další z jeho osobitých historicko-místopisných slovníků. Kniha nese název Krvavé finále a má podtitul Jaro 1945 v českých zemích.

Kopernikánský obrat ve světě hodnot

Pondělí, 16 Duben 2018 08:28 Petr Bílek

Teprve po Bábě z ledu mnoha lidem zamrazilo. Snad právě proto, že na televizní uvedení nejlepšího českého filmu loňského roku se dívalo tolik zvědavých diváků. A tolik z nich si najednou nevěřícně položilo otázku: Tohle je nejlepší film? Ukázalo se tak, že zatím ještě ne všechny v tomto národě dokázali převychovat Bakaláři.

Osmičkový rok: Slovenská otázka

Čtvrtek, 12 Duben 2018 07:05 Oldřich Tůma

 

Slovenská otázka hrála v kontextu pražského jara, jeho předehry i smutné dohry významnou roli. Ekvilibristika, s níž čeští i slovenští komunisté dokázali během existence společného státu operovat se záležitostmi vztahu Čechů a Slováků, je velmi názornou ukázkou, jak utilitaristicky a bez skrupulí dokázali využívat národnostních zájmů či nacionalistických ambicí ve svůj prospěch. Bylo tomu tak i v roce 1968.

Štěstí jako nástroj útlaku a štěstí Husákových dětí

Středa, 11 Duben 2018 07:07 Mirko Raduševič

 

O našem štěstí. Koho zajímá? Budete se divit. Jsou to výzvědné služby! (vlevo na snímku Slavoj Žižek)

Pád liberalismu a ztráta původních voličů

Pátek, 06 Duben 2018 07:46 Mirko Raduševič

Když francouzský osvícenecký filosof Voltaire prohlásil, že Svatá říše římská nebyla ani svatá ani římská a nebyla ani říší civilizace, můžeme brát za osvícenecký názor výrok, že liberální světový řád již není ani liberální ani světový, natož aby byl řádem. Dodejme k tomuto skeptickému názoru i hlas Richarda N. Haasse, amerického diplomata a ředitele politického plánování za vlády G. W. Bushe (autor knihy: A World in Disarray: American Foreign Policy and the Crisis of the Old Order ), že tento řád neměl ani celistvou geografickou konstrukci. (vlevo obrázek z článku Zachrání populismus liberální demokracii )

Velikonoce a přímá akce „dutschkismu“

Pondělí, 02 Duben 2018 08:25 Mirko Raduševič

 

Píše se rok 1968. Těsně před Velikonoci přijíždí do Prahy západoněmecká levičácká legenda Rudi Dustchke. Českoslovenští vysokoškoláci jej místo ovací málem vypískají.

strana 1 z 102

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB