Civilizace

Malá vzpomínka na Dušana Havlíčka

Malá vzpomínka na Dušana Havlíčka

Středa, 04 Červenec 2018 13:59 Francis Raška

 

Dne 19. června zemřel Dušan Havlíček. Svět přišel o jednoho z posledních očitých svědků událostí uvnitř ústředního výboru KSČ po sovětské okupaci v srpnu 1968.

Problémy mainstreamu v euroatlantickém prostoru

Problémy mainstreamu v euroatlantickém prostoru

Úterý, 03 Červenec 2018 07:06 Petr Žantovský

Největší problém mainstreamových médií v euroatlantickém prostoru je popisování nikoli reality, která je, ale kterou by si tyto sdělovací prostředky přály.

Z džungle Amazonie do plastové přírody v Evropě

Z džungle Amazonie do plastové přírody v Evropě

Středa, 27 Červen 2018 07:18 Mnislav Zelený - Atapana

Nikdy jeden běloch nebude vědět vše o kultuře amazonských indiánů, tak jako o jiných kulturách. Vždy bude mnoho neznámého, nezjistitelného, neobjeveného, záhadného, tajemného. Nikdy nebudeme navíc schopni pochopit všechny jejich znalosti a schopnosti, zvlášť v jejich propojení s přírodou, s kosmem a s jejich spirituálním světě. Ale tak je to správné.

Poslední rok prezidenta Beneše

Poslední rok prezidenta Beneše

Středa, 20 Červen 2018 06:22 Jiří Kocian

Druhý československý prezident dr. Edvard Beneš byl politikem, který byl nejméně dvakrát vystaven situaci, kdy rozhodoval o osudu státu, jehož byl spoluzakladatelem a tvůrcem. Zejména jeho rozhodnutí učiněná v září 1938 a v únoru 1948 jsou mnohými jeho odpůrci a kritiky odsuzována, a mnozí jej proto obviňují ze zodpovědnosti za tragický vývoj Československa. Jeho obhájci naopak prezidentova rozhodnutí vysvětlují jako nevyhnutelná v mezních a kritických situacích republiky. Jsou též ale hledány jejich příčiny zejména v chybné politické koncepci, v nesprávných předpovědích, v přílišných diplomatických kalkulacích, v přehnaném politickém taktizování a uhýbání, v osobních vlastnostech a také v prezidentově nemoci.

Jak končí demokracie

Pondělí, 18 Červen 2018 08:39 David Runciman / WSJ

Ve své knize „Konec dějin a poslední člověk" Francis Fukuyama v roce 1992 slavně oznámil triumf liberální demokracie coby model správy, k němuž směřuje celé lidstvo. Bylo to vítězství hned na dvou frontách. Západní demokracie měly nad svými ideologickými rivaly navrch díky schopnosti dosahovat prosperity pro většinu svých občanů a život v moderní demokracii současně zaručoval, že budete respektován jako člověk. Takže demokracie zajišťuje i osobní hrdost.

Pittsburská dohoda a Washingtonská deklarace

Čtvrtek, 07 Červen 2018 09:09 Jan Rychlík

 

T. G. Masaryk už od zahájení zahraniční odbojové akce v roce 1914 počítal se spojením českých zemí se Slovenskem. Samotný český stát by byl příliš nestabilní: třetinu jeho obyvatelstva by tvořili Němci a navíc by byl ze všech stran obklíčen německým obyvatelstvem (je třeba mít na paměti, že Horní i Dolní Slezsko bylo tehdy německé, nikoliv polské).

Před padesáti lety studenti od USA po Evropu vládli ulicemi

Pátek, 01 Červen 2018 06:57 Mirko Raduševič

„Kde bude demonstrace?“, někdo se ptá a druhý odpovídá: „Trasa demonstrace bude záviset na směru větru.“

Jak je na tom veřejnoprávní BBC

Středa, 30 Květen 2018 07:46 Mirko Raduševič

 

Velká Británie je často u nás dávána za mediální vzor, a to zejména co se týče poukazovaní na veřejnoprávní stanici BBC a její televizní vysílání. Z médií i odborných zpráv o tomto slovutném médiu se dozvíme, že BBC to nemá v Británii lehké.

Osudový rok vztahu Čechů a Němců v Československu

Pondělí, 28 Květen 2018 08:22 Jan Kuklík

 

Od konce roku 1937 bylo zřejmé, že problematika národnostních menšin v ČSR nebude jen vnitrostátní záležitostí. Československá diplomacie neměla sílu zabránit tomu, aby se menšinový problém stal otázkou mezinárodně politickou, která hrozila díky čs. spojeneckým vazbám přerůst do evropské války. Hitlerovo Německo dávalo najevo, že přechází od politiky likvidace mírových smluv k přípravě územní expanze. To mělo pocítit právě Československo, které bylo Hitlerem označováno za „versailleský“ zmetek. Hitler nechtěl pouze připojit území obývané německou menšinou, ale hodlal začlenit české země, jako „staré říšské území“ k Německu a uvažoval i o etnickém zničení českého živlu v tomto prostoru.

strana 1 z 103

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB