Civilizace

V Brazílii žije dál česká krev v císařském rodu

V Brazílii žije dál česká krev v císařském rodu

Pondělí, 18 Březen 2019 14:22 MNISLAV ZELENÝ - ATAPANA

Vzhledem k tomu, že 26. března přijedou do Prahy „kanárci“, brazilské národní mužstvo kopané, aby na Slávii odehrálo slavnostní přátelské utkání, honí se všem v hlavě slavné finále v Chile v roce 1962, ale mně navíc mé brazilské návštěvy indiánů a brazilských princezen a princů.

Marc Lazar: Musíme v Evropě přijít s novou formou demokracie

Marc Lazar: Musíme v Evropě přijít s novou formou demokracie

Úterý, 12 Březen 2019 07:54 Veronika Dospělová

Francouzský institut v Praze připravil cyklus přednášek s názvem „1989–2019 Cesty Evropy“. Pozvání hned na tu první k tématu krize evropské levice přijal profesor Marc Lazar, jeden z předních odborníků na dějiny sociální demokracie a levicových hnutí v Evropě. O tom, že v krizi není dnes jen levice, ale politika jako taková, a také o současné Itálii a Francii, jsme si povídali v již zavřené a pozhasínané knihovně Institutu.

Naše máma Evropa

Naše máma Evropa

Čtvrtek, 28 Únor 2019 10:14 Marian Kechlibar

Do knihy Kreslíme Evropu společně se dostal dost zvláštní příspěvek. Kresba, která se nápadně podobá pohlednici z doby třetí říše.

Dostanou se zajatí džihádisté v Evropě rychle na svobodu?

Dostanou se zajatí džihádisté v Evropě rychle na svobodu?

Úterý, 26 Únor 2019 15:07 Jana Kunšteková

Stále častěji se dostává na pořad dne problém „Co s nimi?“ Jde o zajaté bojovníky ISIL. Syrské demokratické síly (SDF), jejichž páteří jsou kurdské jednotky YPG/YPJ, postupně dobývají poslední baštu ISIL – vesnici Baghuz. Kurdům se ve vězeních a zajateckých táborech hromadí zajatí džihádisté. V Baghuzu je mezi posledními asi 2000 bránícími se islamisty prý hodně cizinců. Kromě Evropanů i Turci a Asiaté.

Europoslanec Jan Keller: Považuji se za stoprocentního euroschizofrenika

Středa, 20 Únor 2019 11:34 Milan Mundier

Francouzský prezident Macron si počká, až bojůvky vandalů úplně zdiskreditují hnutí žlutých vest a pak přijde s ještě tvrdšími požadavky, hospodářská krize nás nemine a levicí paralyzuje krajní liberalismus v anarchistickém podání, tvrdí europoslanec a sociolog profesor Jan Keller.

O našem světě rozhodují psychopati s kachničkou

Sobota, 16 Únor 2019 12:10 Petr Štengl

Petr Štengl píše o tom, jaký je vztah mezi nejnovějším filmem Larse von Triera, malým káčátkem a psychopaty, o tom, že je smrt trauma, kterého se musíme dožít všichni, a o literární osvětě a její konfrontaci s tvrdou realitou.

Výstava mladých pokračovatelů Zikmunda a Hanzelky

Pátek, 15 Únor 2019 10:40 red

Mladí plzeňští cestovatelé Lukáš Socha a Tomáš Vaňourek na konci loňského roku ukončili téměř devítiměsíční dobrodružnou cestu po stopách legendární dvojice Miroslav Zikmund & Jiří Hanzelka. Ti v letech 1959–1964 projeli ve vozech Tatra 805 Blízký východ, Indii, Nepál, Sumatru, Japonsko a asijskou část někdejšího Sovětského svazu.

Rádio Retro pustí desítky let nevysílané pásky se Zikmundem a Hanzelkou

Středa, 13 Únor 2019 16:27 red

Nový tematický stream Českého rozhlasu nabízí u příležitosti 100. narozenin cestovatele Miroslava Zikmunda desítky hodin historických zvukových záznamů nejen z archivu Českého rozhlasu, ale také z fondu magnetofonových pásků, které si pro vlastní potřebu nechali oba legendární inženýři přetáčet pro svoje kotoučové magnetofony.

Na webu najdete filmové výpovědi výjimečných osobností, například Martina Hilského

Neděle, 27 Leden 2019 18:28 red

Fórum Meltingpot přináší podruhé filmové zpovědi výjimečných světových i domácích osobností lidského myšlení, například autora Hygge Meika Wikinga, komiksologa Jamese Kakaliose, “futuristického mnicha” Bruna Mariona, Václava Cílka, Martina Hilského a dalších.

strana 1 z 109

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB