Civilizace

Tip pro volný čas: Sbírejte bylinky, starejte se o své zdraví

Tip pro volný čas: Sbírejte bylinky, starejte se o své zdraví

Středa, 22 Květen 2019 13:50 Komerční článek

Vyrážíte-li rádi sami nebo i s celou rodinou do přírody, využijte chvíle strávené v lese, na louce či u vody a nasbírejte léčivé byliny.

Madeleine Albrightová: Fašismus – Varování (ukázka z knihy)

Madeleine Albrightová: Fašismus – Varování (ukázka z knihy)

Čtvrtek, 16 Květen 2019 11:46 Petr Nagy

Fašista je podle Madeleine Albrightové ten, „kdo tvrdí, že mluví jménem celého národa nebo skupiny obyvatel, naprosto ho nezajímají práva ostatních a je ochoten použít k dosažení svých cílů násilí a veškeré další nezbytné prostředky“. V takto širokém pojetí pak pod pojem fašismus autorka zahrnuje i další totalitní hnutí a ideologie.

Do jejich rodných zemí nebude možné v některých případech deportovat ani zločince

Do jejich rodných zemí nebude možné v některých případech deportovat ani zločince

Středa, 15 Květen 2019 14:53 Marian Kechlibar

Evropský soudní dvůr 14. května rozhodl o tom, že azyl lze sice zločincům odebrat, ale ani tito lidé nesmějí být za určitých okolností deportováni. Případ se týká i České republiky.

Pachuť zpravodajských služeb

Pachuť zpravodajských služeb

Úterý, 07 Květen 2019 15:45 Jan Schneider

Skryté zpravodajské aktivity vždy doprovázely zjevné dění na válečných polích a překvapením byly pouze případy, kdy tomu tak nebylo. Těžiště dějů studené války však spočinulo převážně na zpravodajcích, a ti je rádi opanovali. Jejich skryté aktivity ale zdaleka nebyly jen virtuální. Těmi se začaly stávat až po ukončení studené války. Tajné služby se pak dokonce i otevřely veřejnosti, začaly se nazývat službami zpravodajskými, publikovat své výroční zprávy, jména a fotografie svých představitelů, a účastnily se – s otevřeným hledím! – odborných akcí dokonce i na akademické půdě.

Stránky z dějin výchovy v přírodě

Pondělí, 06 Květen 2019 19:37 Ivo Fencl

V realitě není „výchova v přírodě“ komplexně realizovatelná. Možná je to škoda. Podle všeho by jednotila prostory učitel – žák, zahrada – škola, vzdělání – radost. Lehko se to poví, ale dosáhněte pravého ideálu; nejsme ve starém Řecku a ani tam to vlastně nedokázali. Tak či onak se mozaikou statí věnuje této tematice objemná publikace Zahrady pozemských radostí, jejímž editorem je Allan Gintel.

82. výročí zahájení genocidy Kurdů v Dersimu

Neděle, 05 Květen 2019 19:28 Jana Kunšteková

V sobotu 4. května uplynulo 82 let od zahájení operace „Výprask a vysídlení“. Turecká vláda tak reagovala na nepoddajnost a odbojnost alevitských Kurdů v oblasti Dersim, kteří se nehodili k Atatürkovu heslu – jeden stát, jeden jazyk, jeden národ. Podle velmi konzervativních odhadů bylo tehdy různými a hrůznými způsoby zavražděno tureckou armádou 13 tisíc lidí, desetitisíce deportovány a vůdci odboje v čele se Seyidem Rizou byli popraveni.

Svět zdánlivě všespásných aplikací

Sobota, 04 Květen 2019 16:12 Josef Straka

Svět zdánlivě snadných aplikací, aplikovaných aplikací do našich méně či více vystresovaných životů. Asi to bude nějak jednodušší, ale naše dny se pak zahušťují i díky neustálé (ne)pozornosti, být stále v jakémsi střehu, co kdyby, co kdyby už… co kdyby už něco uniklo. A čím dál tím více se stává, že uniká.

V každém vašem mobilu je kus ukradené amazonské džungle

Neděle, 14 Duben 2019 19:21 MNISLAV ZELENÝ - ATAPANA

I čeští mladí se připojili ke globální stávce za klima Fridays for Future inspirované studentkou Gretou Thunbergovou. Proč ne. Mladí se vždy bouřili a v poslední době se bouří po celém světě, aby byla zachráněna naše Země, voda, půda, zvěř, ptáci, vzduch.

Martin Rychlík: Vlasy jsou sexy. Lidé si je hýčkají po tisíce let

Středa, 10 Duben 2019 13:52 Jana Pavlová

„Už ve starověku si Římané pořizovali paruky – často z germánských blond vlasů – anebo si domalovávali na pleš ´vlasy´,“ upozorňuje etnolog a vědecký novinář Martin Rychlík. Jeho nová kniha Dějiny vlasů (2018) obdržela ocenění za 2. místo v anketě Slovník roku 2019 v kategorii všeobecná encyklopedie.

strana 1 z 110

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB