Esej: Kosmická bytost člověk

Komentáře Středa, 23 Květen 2018 07:54

 

Vše co jsem viděl a prožil

jsou jenom vzpomínky

na budoucí pravěk v člověku

Jiří Karen: Epilog

 

Sociální demokracie – receptář nejen pro podnikavé

Pavel Kopecký Středa, 23 Květen 2018 07:21

 

Na českém koaličním vyjednávání či vnitrostranickém referendu ČSSD vidíme věrohodnost věkovitého pořekadla, že když dva dělají totéž, není to totéž. Česká strana sociálně demokratická rokováním o vládní odpovědnosti přízeň voličů ztrácí (má-li ještě co), kdežto dravčí hnutí ANO 2011 získává. Bohatne. Jako by už takhle nemělo dost…

Vzpomínky na Večerníček

Ivo Fencl Středa, 23 Květen 2018 07:07

 

Aniž bych na tom měl zásluhu, narodil jsem se 16. dubna 1964, a má generace má věk Večerníčku. Tento nekonečný „seriál“ (https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_ve%C4%8Dern%C3%AD%C4%8Dk%C5%AF) vzbuzuje nostalgii, ačkoli samozřejmě ne v každém, a snad zaslouží ještě jednu subjektivní vzpomínku. Chodil jsem do první a rodičové koupili televizi, ale to ještě neznamenalo, že jsem před ní usedl jako skoro každý capart 21. století. To ani náhodou, neboť tatínek mínil, že to jako rodina nesmíme se sledováním „všech dvou programů“ (citace ze Šimka a Grossmanna) přehánět - a já a mladší má sestřička už vůbec ne. Inu, snad dobré předsevzetí.

Http://www.Automobilovedily24.CZ

Noam Chomsky: Jakými tvory jsme?

Čtení Středa, 23 Květen 2018 06:21

 

Nejnovější kniha Noama Chomského Jakými tvory jsme? se dotýká vybraných základních otázek studia přirozeného jazyka v nejširších souvislostech, a to z hlediska teoretické lingvistiky, filosofie vědy a jazyka, kognitivní vědy, evoluční biologie či metafyziky, a sleduje také jejich provázanost při studiu rozsahu i mezí lidských kognitivních schopností a jejich biologické podstaty.

Čas na nový život

Recenze Středa, 23 Květen 2018 05:06

 

Mladá učitelka Lilly přijímá roku 1904 místo na svobodné škole v městečku Thyregod a plná nadšení očekává nový život, který jí nové místo nabídne. Její životní cesty se ale ubírají jiným směrem, než si představovala, a Lilly musí na svobodný život čekat déle, než si myslela.

Dvě židle Murínovy zvědavosti

Rozhovory Úterý, 22 Květen 2018 08:04

Gustáv Murín je dnes na Slovensku známý tím, že podal trestní oznámení na organizátory protestů, protože mu připomínali známý scénář barevných revolucí. Jeho blog na toto téma navštívilo 180 000 čtenářů. Také pro Literárky popsal nesystémový „projekt N“, který díky mohutné finanční injekci nemusí dbát na názor čtenářů, naopak, má ambici tyto názory „tvořit“ tak jak kdysi komunistická Pravda.

Kateřina Castañeda: Hádej, můžeš jednou

Čtení Úterý, 22 Květen 2018 07:47

Soubor povídek Hádej, můžeš jednou je debutem mladé české autorky, která svou pozornost soustřeďuje na zdánlivě obyčejné lidské osudy – rozvedená žena s dcerou, zadlužený mladý muž, stárnoucí modelka, nespokojená novomanželka, osamělá samoživitelka, záletník, v kolektivu neoblíbená dívka nebo svobodná učitelka toužící po lepším životě.

Kohoutova emocionální revoluce

Recenze Úterý, 22 Květen 2018 07:33

 

Po autobiografickém románu Proveď vola světem, volem zůstane (2011) obrátil kontroverzní umělec a performer Milan Kohout (*1955) tentokrát svoji pozornost k poezii, a to sbírkou Vztek (JT's nakladatelství, 2018).

USA dál tlačí na Írán, EU tápe, Čína s Ruskem si mnou ruce…

Tereza Spencerová Úterý, 22 Květen 2018 06:04

„Největší evropská výzva v rámci odporu vůči americkým sankcím proti Íránu není právní a dokonce ani geopolitická. Je psychologická: Evropští vůdci jednají, jako kdyby Spojeným státům stále ještě záleželo na transatlantické alianci sdílených zájmů, hodnot a přístupů,“ shrnuje současnou situaci americký ekonom Jeffrey Sachs.

 

Nastává konec umění? Rozhovor se skladatelem a dirigentem Milošem Bokem

Hudba Pondělí, 21 Květen 2018 09:49

 

Miloš Bok (1968), vlevo na snímku, skladatel, klavírista a dirigent již čtvrtstoletí svého života prožívá v ústraní a osamocení západočeského Močidlece, ve kterém je izolován od pražského hudebního života.

Eseje Mirka Kováříka

Ivo Fencl Pondělí, 21 Květen 2018 07:26

 

Čtyřiaosmdesátiny oslaví 15. srpna recitátor Miroslav Kovářík. Loni mu v nakladatelství Galén vydali esejistické opus magnum, které vzniklo jeho osobním výběrem z vlastních prací. Ač jich editoři Jan Šulc a Lubomír Houdek pětatřicet vyřadili, zůstalo i tak úctyhodných 134 textů plus třináct interviewů (na závěr svazku).

Cannes 2018: Multi kulti, Trump - mutherf*cker a ceny

Film Pondělí, 21 Květen 2018 06:59

 

Někdo již dříve v  zahraničních médiích poznamenal na adresu Francie, že je to multi-kulti země, vyjmenoval všechny možné osobnosti uměleckého, politického světa od Aznavoura až po Nicolase Sarkoziho nebo Zidéne Zidana a popisoval, jak je cizinec ve Francii ctěný a je pánem. (vlevo režisér Spike Lee)

Cannes 2018 – sebestřednost artové kinematografie

Film Pondělí, 21 Květen 2018 06:07

 

Těžké sociální filmy dominovaly programu. (na snímku ceremoniál otevření festivalu)

 

 

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB