Ve věku 95 let zemřel v noci z 15. ledna na 16. ledna Christopher Tolkien, ve Francii žijící nejmladší syn anglického spisovatele J. R. R. Tolkiena a editor jeho posmrtně vydaných děl, jako jsou SilmarillionHúrinovy děti či nedávno vydaný Pád Gondolinu. Uspořádal také dvanáctidílný soubor The History of Middle-earth, ze kterého byl přeložen do češtiny jen první díl.

J. R. R. Tolkien označoval svého syna za „hlavního kritika a spolupracovníka“ a ve své poslední vůli jej pověřil dohledem nad svým literárním dílem. Už v dětství byl Christopher Tolkien nejčastějším posluchačem příběhů o Středozemi. "Mnohý večer začátkem třicátých let proseděl Christopher schoulený u kamen v pracovně a nehybně naslouchal, zatímco mu otec vyprávěl (nečetl, spíš improvizoval) o elfských válkách proti černé moci a o tom, jak Beren a Lúthien podnikli svou nebezpečnou výpravu až do srdce Morgothovy železné pevnosti," napsal Humprey Carpenter, životopisec J. R. R. Tolkiena. 

Během druhé světové války sloužil jako pilot u Royal Air Force (jeho otec ovšem považoval válčení ve vzduchu jednak za nemorální a jednak za neúměrně nebezpečné) a poté studoval anglický jazyk na univerzitě v Oxfordu. Už za války s ním otec konzultoval některé aspekty Pána Prstenů, později pověřil Christophera i výrobou map Středozemě.

V letech 1964 až 1975 byl jako jeho otec docentem a tutorem na Univerzitě v Oxfordu.

Otec ho už před smrtí požádal, aby připravil k vydání Silmallirion, jehož základ vznikl už po vydání Hobita, ale který nikdy nedokončil. Christopherovi se podařilo připravit jej do tisku v roce 1977, čtyři roky po otcově smrti.

Poté začal vydávat i další texty z pozůstalosti svého otce, což s sebou neslo značné editorské problémy. Jak napsal v úvodu ke Knize ztracených příběhů: "Rukopisy samy o sobě byly velmi obtížné: částečně proto, že většina textu byla spěšně psána tužkou a je nyní velmi obtížně čitelná, vyžaduje lupu a dostatek trpělivosti, která není vždy patřičně odměněna. A navíc v některých Příbězích otec vymazal tužkou psaný text a napsal přes něj opravenou verzi inkoustem – a protože v tom období používal spíše sešitů než volných listů, často se ocitl v situaci, kdy mu scházelo místo: tak jsou oddělené části vyprávění zapsány uprostřed příběhů jiných; na několika místech jsem se ocitl před skutečně záhadnou skládankou." Lze říci, že bez soustředěného úsilí Christophera Tolkiena byl z díla jeho otce neznali nic kromě Hobita a Pána prstenů

Christopherův syn Simon je advokát a romanopisec, v češtině je dostupná jeho kniha Rozkazy z Berlína, „strhující thriller z období druhé světové války“. Se svým otcem byl dlouho ve sporu kvůli tomu, že podporoval natáčení trilogie Pána prstenů Peterem Jacksonem. Později se ale usmířili.

A Simonův syn a Christopherův vnuk Nicholas je také umělecky činný. V roce 2017 debutoval divadelní hrou Terezín na motivy deníků Egona Redlicha, které vyšly pod názvem Zítra jedeme, synu, pojedeme transportem.


Share on Myspace