Letošní 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary proběhl od 20. srpna do 28. se dvěmi soutěžními sekcemi. Festivalové poroty ocenily 28. srpna nejlepší filmy festivalu. Ceny byly předány během závěrečného ceremoniálu.

 

HLAVNÍ SOUTĚŽ

 

VELKÁ CENA – KŘIŠŤÁLOVÝ GLÓBUS

Strahinja / Strahinja Banović

Režie: Stefan Arsenijević

Srbsko, Francie, Lucembursko, Bulharsko, Litva 2021

Strahinja a jeho žena Ababuo opustili Ghanu s vidinou lepšího života v Evropě. Místo na jejím západě však skončili v Srbsku, kam byli deportováni. Strahinja si začal budovat kariéru, Ababuo však nemá možnost realizace a její frustrace narůstá. Když jednoho dne zmizí, Strahinja se ji vydává hledat… Průzračně čistý, humanisticky laděný příběh o potřebě najít své místo ve světě a o lásce, jejíž nejhlubší důkaz může být ten nejbolestivější.

 

ZVLÁŠTNÍ CENA POROTY

Každá minuta života

Režie: Erika Hníková

Česká republika, Slovenská republika, 2021

Slovenští manželé Hanuliakovi se při výchově rozhodli následovat cestu takzvané Kamevédy, komplexního rozvoje pohybových schopností i intelektu dítěte. Ve své hloubce unikátní úvaha o výchově dětí dokumentuje rok života jejich čtyřletého syna Miška, z nějž ani minuta nepřišla nazmar, neboť pro nudu nezbývá místo a odpočinkem se jen nadechuje před dalším výkonem.

 

CENA ZA REŽII

Dietrich Brüggemann za režii filmu Ne! / Nö

Německo, 2021

Není trajektorie partnerského života předem nadefinovaná? Vzít se, mít děti, být jako ostatní… Generace třicátníků má možná vše, avšak podle Dietricha Brüggemanna selhává v naplnění nastavených ideálů. Ne! je kritikou současných hodnot, stejně jako pojednáním o boji za lásku.

 

CENA ZA ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON

Éléonore Loiselle za roli ve filmu Boje / Guerres

Kanada, 2021

S dovršením dvaceti let se Emma přihlašuje do armády. Chce nejen jít ve šlépějích svého otce, ale touží se též zbavit tíživého pocitu existenciální prázdnoty. I když to prostředí tvrdé disciplíny vyžaduje, Emma postupně zjišťuje, že ne všechny emoce dokáže v mužské společnosti potlačit.

 

CENA ZA MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON

Ibrahim Koma za roli ve filmu Strahinja / Strahinja Banović

Srbsko, Francie, Lucembursko, Bulharsko,

Litva, 2021

 

ZVLÁŠTNÍ UZNÁNÍ

Sborovna / Zbornica

Režie: Sonja Tarokić

Chorvatsko, 2021

Anamarija nastupuje jako výchovná poradkyně do nové školy. Divák spolu s ní odkrývá charaktery členů učitelského sboru, prožívá drobné konflikty a odhaluje zákulisní hry. Sebevědomý debut Sonji Tarokić o boji jednotlivce v rámci systému a obtížnosti zachování vlastní integrity přináší zároveň komplexním způsobem podaný portrét instituce, jejíž zaměstnanci mají jeden z nejzodpovědnějších úkolů – vzdělávat nastupující generace.

 

ZVLÁŠTNÍ UZNÁNÍ

Vinette Robinson za herecký výkon ve filmu Bod varu / Boiling Point

Velká Británie, 2020

Šéfkuchaři Andymu ještě ani nezačala směna, a už nestíhá. Jeho restaurace je přebookovaná, kuchyní šmejdí nespokojený kontrolor a do toho všeho na večeři dorazí i kuchařská ikona s uznávanou food-kritičkou. Jednozáběrová jízda hektickým večerem začíná… Famózní Stephen Graham v hlavní roli britského filmu o všech, kterým se pod tíhou profesního stresu někdy zavařila hlava.

 

ZVLÁŠTNÍ UZNÁNÍ

Jelena Stanković za kameru ve filmu Strahinja / Strahinja Banović

Srbsko, Francie, Lucembursko, Bulharsko, Litva, 2021

 

DIVÁCKÁ CENA DENÍKU PRÁVO

Zátopek

Režie: David Ondříček

Česká republika, Slovenská republika, 2021

Fascinující drama Davida Ondříčka přibližuje životaběh Emila Zátopka, proslulého českého vytrvalce a olympijského šampiona, muže, který s imponující bezstarostností atakoval hranice lidských možností a zařadil se po bok velikánů, kteří posunuli sportovní klání do kategorie nezapomenutelných příběhů.

 

SOUTĚŽ NA VÝCHOD OD ZÁPADU

 

VELKÁ CENA NA VÝCHOD OD ZÁPADU

Rus / Nuuccha

Režie: Vladimir Munkuev

Rusko, 2021

Chudý jakutský pár právě pohřbil novorozené dítě a chystá se na příchod drsné zimy. Když místní správce rozhodne, že se mají manželé postarat o ruského politického vězně, nezbývá jim než uposlechnout. Cizincův příchod však zasáhne do jejich života víc, než očekávají… Sugestivní drama je pozoruhodnou ukázkou jakutské kinematografie a zároveň výrazným hlasem do debaty na téma následků kolonizace a násilné asimilace národů na území carského Ruska.

 

ZVLÁŠTNÍ CENA POROTY NA VÝCHOD OD ZÁPADU

Jako sestry / Sestri

Režie: Dina Duma

Severní Makedonie, Kosovo, Černá Hora, 2021

Přátelství dvou dospívajících dívek je ohroženo ve chvíli, kdy musí čelit fatálním následkům svého manipulativního chování. Subtilní debut z prostředí mladé komunity, pro niž je počet followerů důležitější než upřímné vztahy, autenticky zachycuje formativní momenty mládí, které nás učí přijmout zodpovědnost za své činy.

 

ZVLÁŠTNÍ UZNÁNÍ

Jednotka intenzivního života

Režie: Adéla Komrzý

Česká republika, 2021

 

KŘIŠŤÁLOVÝ GLÓBUS – CENA ZA MIMOŘÁDNÝ UMĚLECKÝ PŘÍNOS SVĚTOVÉ KINEMATOGRAFII

Michael Caine, Velká Británie

 

CENA PREZIDENTA MFF KARLOVY VARY ZA PŘÍNOS ČESKÉ KINEMATOGRAFII

Jan Svěrák, Česká republika

 

CENA PREZIDENTA MFF KARLOVY VARY

Ethan Hawke, USA

 

NESTATUTÁRNÍ CENY UDĚLENÉ NA FESTIVALU

 

CENA MEZINÁRODNÍ FILMOVÉ KRITIKY

Zkouška / Ezmûn

Režie: Shawkat Amin Korki Německo, Irácký Kurdistán, Katar, 2021

Pokud Rožín nesloží přijímací zkoušky na univerzitu, musí podstoupit domluvený sňatek. V opačném případě je svobodná. Tak rozhodl otec, hlava rodiny. Starší sestra Šilan se snaží Rožín ze všech sil pomoci, ale každý dobře míněný krok stahuje mladou ženu hlouběji do sítě podvodů a lží. Napínavé drama i odvážný průzkum tématu práva žen na vlastní život.

 

CENA EKUMENICKÉ POROTY EKUMENICKÁ POROTA

Strahinja / Strahinja Banović

Režie: Stefan Arsenijević

Srbsko, Francie, Lucembursko, Bulharsko, Litva, 2021

 

ZVLÁŠTNÍ UZNÁNÍ EKUMENICKÉ POROTY

Sborovna / Zbornica

Režie: Sonja Tarokić

Chorvatsko, 2021

 

CENA FEDEORA Za nejlepší film v Soutěži Na východ od Západu

Otarova smrt / Otar's Death

Režie: Ioseb „Soso“ Bliadze

Gruzie, Německo, Litva, 2021

Dvě rodiny, potýkající se s rozdílnými existenciálními problémy, svede dohromady nešťastná událost. Na jednu z nich má nehoda fatální dopad, pro druhou se stává příležitostí k lepšímu životu. Pečlivý průzkum perspektiv všech poznamenaných osob ústí v úvahu nad lidskou morálkou, jež si neodpustí tragikomický tón.

 

ZVLÁŠTNÍ UZNÁNÍ POROTY FEDEORA

Jednotka intenzivního života

Režie: Adéla Komrzý

Česká republika, 2021

 

CENA EUROPA CINEMAS LABEL Za nejlepší evropský film v Hlavní soutěži a v Soutěži Na východ od Západu

Strahinja / Strahinja Banović

Režie: Stefan Arsenijević

Srbsko, Francie, Lucembursko, Bulharsko, Litva, 2021


Share on Myspace