V úterý 16. června začínají 27. Dny evropského filmu (DEF), které letos představí přes 40 filmů z téměř 30 evropských zemí. Hlavní část programu se bude konat v Praze, Brně a poprvé také v Ostravě. Následně se DEF přesunou v rámci festivalových ozvěn do dalších šesti měst.

V celkem šesti programových sekcích festival uvede animované snímky, filmy pro mladší publikum, rodiny s dětmi i filmy starých mistrů. Doprovodný program pak reflektuje aktuální témata, o kterých se bude debatovat s českými ekology, cestovateli, ekonomy, hudebníky, právníky či politology.

Zahajovacím filmem festivalu je duchařské dobrodružství Extra Ordinary – instruktorka z autoškoly musí zkrotit nadpřirozenou moc, která se rozpíná po irském venkově. Debut Mikea Aherna a Endy Loughmana boří žánrové hranice a nechává za sebou komediální spoušť. Snímek posbíral ceny na mnoha žánrových sci-fi festivalech.

Hlavní ženské postavy má i mnoho dalších filmů, které budou promítány ny festivalu. Hrdinkou snímku Bůh existuje, její jméno je Petrunija je třicátnice Petrunie, která má sice diplom, ale přesto nemůže sehnat práci a žije stále s rodiči. Švýcarské drama Po větru sleduje citové vzplanutí farmářky v podání Mélanie Thierry. Režisérka Ivana Mladenović pak v rumunském snímku Ivana Hrozná obsadila sebe samu do role tápající herečky, která se vrací do rodného města.

Holandská filmařka Halina Reijn v Instinktu studuje vztah mezi psychiatričkou (Carice van Houten) a vězněm odsouzeným za znásilnění. Polská autorka Małgorzata Szumowska v anglicky mluveném debutu Další jehňátko sleduje příběh dívky z ženské náboženské komunity. Režisér Victor Lindgren pak v Zemi nezaslíbené rozehrává křehké přátelství dvou odlišných holek na švédském maloměstě. Na programu je i řecký horor Propletení od Minose Nikolakakise, o městském doktorovi, jemuž se na venkově zhmotní štěstí i hrůza v dívce jménem Danae.

Mnohé projekce se budou konat za účasti tvůrců. Režisérka Johana Ožvold uvede objevný dokument The Sound Is Innocent a Václav Marhoul připomene své Nabarvené ptáče. Snímek Postiženi muzikou o zákulisí kapely The Tap Tap po projekci představí režisér Radovan Síbrt a o zlatém věku kypré burlesky po projekci filmu Turné s diváky pohovoří ředitel Prague Burlesque David Jahn. Po snímku Kam se muž vrací, provede diváky Norskem prostřednictvím diáků cestovatel a dobrodruh Ivo Petr. O tom, jak to bylo s řeckou dluhovou krizí se po projekci filmu Dospěláci v místnosti povede ekonomicko-politologická debata se známým ekonomem Tomášem Sedláčkem.

Program 27. Dnů evropského filmu najdete ZDE

 

Kdy a kde se promítá

Praha 16. – 21. 6. 2020: kino Lucerna 16. – 21. 6., kino Světozor a Kino Pilotů 17. – 21. 6.

Ostrava 19. – 21. 6. 2020: kino Minikino

Brno 20. – 23. 6. 2020: kino Scala 22. – 23. 6., kino Art 20. – 21. 6.

 

Ozvěny 16. - 23. 6. 2020:

Jablonec nad Nisou, kino Junior 16. – 18. 6.

Havířov, kino Centrum 18. – 21. 6.

Hradec Králové, kino Bio Central 20. – 23. 6.

Boskovice, kino Panorama 21. – 23. 6.

Hodonín, Kino Svět 21. – 23. 6.

Červený Kostelec, kino Luník 23. 6.


Share on Myspace