Moravská zemská knihovna v Brně (MZK) společně se Sdružením knihoven ČR a krajskými knihovnami vyzývá veřejnost k online nákupu knih. Tímto způsobem se podle nich pomůže nejen vydavatelům, ale všem těm, kteří se na tvorbě knih podílí: autorům, překladatelům, ilustrátorům.

Současná situace přísné karantény má negativní důsledky pro drobné podnikatele a nakladatelství začínají řešit otázku, zda si budou moci ještě vůbec dál dovolit podnikat. V zemi, která je proslulá svou vysokou knižní i typografickou tradicí, vysokými čtenářskými standardy a kvalitními autory, a kde právě rozmanitost knižních nakladatelů sehrála důležitou roli na celkové úrovni literární produkce, to není dobrá zpráva.

Proto se knihovníci rozhodli podpořit knižní trh výzvou Kup knihu a zachráníš nakladatele. Vyzývají veřejnost k online nákupu knih, ideálně přímo přes e-shopy nakladatelů. Zároveň se na všechny obracejí s prosbou: „Podělte se s námi o své nové knižní úlovky na sociálních sítích prostřednictvím fotografií nebo videí. Pochlubte se, co jste si koupili, a připojte se k naší výzvě použitím hashtagu #kupknihu.“

Na podporu této výzvy MZK přichází s řadou aktivit. Již minulý týden, kdy knihovna připravila pro vysokoškolské studenty a pedagogy dočasný přístup k digitalizovanému obsahu národních fondů a zřídila webového průvodce #KnihovnyPROTIviru se objevila na jejím portálu Knihovny.cz i možnost nákupu knih.

České literární centrum, které je součástí MZK, plánuje soutěž pro děti i dospělé s tématem komiksu, v rámci které 15 vylosovaných dostane knihu. V pravidelné rubrice Českého literárního centra Téma měsíce, která přibližuje současnou podobu české literatury, najdou nyní čtenáři prolinky na konkrétní nakladatelství, kde je možné knihy, o nichž se píše, rovnou zakoupit.

Prostřednictvím týmu, který má na starosti prezentaci české literatury na zahraničních veletrzích, pak MZK oslovuje řadu českých autorů s prosbou o natočení krátkých videí. Vzniká tak seriál autorských čtení, který bude knihovna zveřejňovat rovněž na sociálních sítích.

Více informací najdete na stránkách Moravské zemské knihovny a Českého literárního centra.


Share on Myspace