Na olympijské hry v Pekingu se sjeli sportovci z 91 zemí (a regionů). Všichni zažili ohromující začátek her, když 4. února ve 20 hodin, čtvrtý den čínského lunárního nového roku, jednohlasně odpočítávali na Národním stadionu „Ptačí hnízdo“ jejich začátek a nad jejich hlavami vybuchovaly ohňostroje. Když se pak šest aktérů trefilo virtuálním míčem do „ledové kostky“, z ledu se vynořilo pět olympijských kruhů.

Jako první se představila delegace Řecka, rodiště olympijského hnutí, ostatní delegace nastupovaly v sestupném pořadí podle počtu úhozů ve zjednodušené čínštině v prvním znaku svého jména. Saúdská Arábie a Haiti se účastní zimních olympijských her poprvé a Americká Samoa se vrátila po 28 letech.

Za zpěvu písně „Ať je svět naplněn láskou“ se seřadilo 76 mladých lidí z celého světa a kráčelo stejným směrem bok po boku. Vytvořili řadu obrazů zobrazujících životy lidí z celého světa, vše bylo zarámováno slovy „Společně pro sdílenou budoucnost“. Jak řekl prezident MOV Bach: „V dnešním světě, zvláště v době epidemie, můžeme problémy řešit společně jen tehdy, když budeme solidární.“

Za pozornosti všech byl olympijský oheň předán Zhao Jiawenovi a Dinigelu Yilamujiangovi, dvěma sportovcům narozeným po roce 2000. Oba drželi pochodeň a šli směrem k velké sněhové vločce, přičemž pochodeň nechali uprostřed ní. Vločka se jmény všech delegací pak pomalu vynesla pochodeň do vzduchu.


Share on Myspace