To je pořád řečí, že upadá zájem o knihy. Tvrdím, že není tak zle, dokud se ještě kradou. A kradou se i v přítomnosti, jak vzápětí doložím. Předtím však je záhodno zmínit, že jde o jistou historickou tradici. 

Například při četbě Barnesova pozoruhodného Hukotu času jsem zvěděl, že otec skladatele Šostakoviče „si nechal vyrobit zvláštní razítko, aby na každém svazku jeho knihovny byla fialovým písmem vytištěna věta: Tuto knihu ukradli D. B. Šostakovičovi.“

Asi to bylo účinnější než klasické ex libris sloužící témuž účelu.

Přidávám ještě jedno ohlédnutí do minulosti. A to prostřednictvím publikace s názvem Jaro. Jde o první díl z národopisně zaměřeného čtyřdílného klasického knižního souboru s názvem Český rok. V úvodu zmíněného svazku, který mám ve své knihovně, Karel Svolinský nakreslil samostatnou lidskou ruku a pod ní je tento text: 

„Kdo tu knihu ukradne / tomu ruka upadne / kdo ji zase navrátí / dostane tři dukáty / od našeho pantáty.“

Asi je to zaklínadlo účinné, když ona kniha z minulých let je zatím v mé knihovně pořád ještě na svém místě.

Ale pojďme do aktuálnější přítomnosti. Jak jsem úvodem předznamenal, onen specifický zájem o literaturu pokračuje i u současných zlodějů. Dokazují, že knihy mají stále ještě svou hodnotu. 

Pozoruhodný výkon jednoho z moderních borců v tomto oboru zaujal dokonce i přední světové agentury, které vloni vydaly zprávu o procesu se specializovaným zlodějem Darrenem Barrem. 

Věkem na prahu třicítky se řadí ke generaci, o níž se traduje, že ji knihy už moc nepřitahují. Jeho však ano. Od října 2017 dokázal za pouhých jedenáct měsíců odcizit ze tří skotských univerzitních knihoven na 7 000 knih!

Když už jsem u čísel, doplňuji, že jmenovaný byl následně odsouzen ke dvěma letům vězení. A ještě jedno číslo: prodejem ukradených knih prostřednictvím internetových knihkupectví (například WeBuyBooks) vydělal v přepočtu kolem 900 000 korun.

Jeho náklonnost k literatuře byla podpořena i fyzickou zdatností, která mu umožňovala tajně odnášet knihy v batohu a současně i v rozměrné sportovní hokejistické brašně, jak zaznamenaly bezpečnostní kamery.

Tento fantom skotských univerzitních knihoven se nezaměřoval na žádnou z tematických knižních oblastí. K jeho výslednému širokému portfoliu tak v jednom případě patřily paradoxně i ukradené publikace z oblasti kriminologie.

Jestliže zmíněný Darren Barr nijak nedbal na výběr sortimentu, zloději v Západočeském muzeu osvědčili větší specializaci tím, že se soustředili na hodnotná díla z 16. až 18. století. 

Jejich krádeže a následný prodej knih však byly v roce 2017 po opožděně zahájeném trestním stíhání pravomocně promlčeny, a to verdiktem odvolacího senátu Krajského soudu v Plzni.

Naopak bez promlčení byl udělen trest pachatelce, která v roce 2013 odcizila z útrob fary ve Křtinách 230 knih. Souzen byl i sběratel, který od ní vzácné tisky koupil.

Aniž bych si troufal jít do podrobností dotyčné křtinské kauzy a do záhybů jejího průběhu včetně výsledného trestu, zůstávám i zde u věcného konstatování, že zájem o knihy je zjevně trvalým fenoménem.

Vzpěčuji se však eventuálnímu podezření, že bych zmíněnými příklady snad jakkoliv nabádal k následování takové trestné činnosti. Jen jsem se snažil vyjevit, že kniha pořád ještě stojí za to! 


Share on Myspace