V sobotu 11. prosince uplyne přesně 20 let od oficiálního vstupu Číny do Světové obchodní organizace (WTO). Za tu dobu zažila světová ekonomika obrovské změny a významnými změnami prošla i role Číny. Vstup do WTO změnil jak Čínu, tak i svět.

Čínský prezident Xi Jinping (Si Ťin-pching) nedávno přednesl hlavní projev na zahajovacím ceremoniálu 4. veletrhu CIIE, ve kterém zprostředkoval světu slib o otevírání se Číny a prohlubování oboustranně výhodné spolupráce.

Zmínil, že Čína splnila své závazky vůči WTO a celková úroveň jejích cel klesla z 15,3 na 7,4 procenta, což je méně než činil závazek vůči WTO: 9,8 procenta. Čínská vláda zrušila přes 2 300 zákonů a nařízení a místní samosprávy to samé udělaly u více než 190 tisíc, což podpořilo rozvoj trhu a společnosti.

Od vypuknutí epidemie COVID-19 Čína poskytla mezinárodnímu společenství asi 350 miliard roušek, více než čtyři miliardy ochranných oděvů, přes šest miliard testovacích souprav a více než 1,6 miliardy dávek vakcín, čímž aktivně podpořila mezinárodní spolupráci v boji proti epidemii.

Za posledních 20 let vzrostl čínský ekonomický agregát ze šestého na druhé místo na světě, obchod se zbožím se posunul ze šestého na první na světě a obchod se službami z jedenáctého na druhé místo na světě. V přímých zahraničních investicích se Čína dostala ze 26. místa na světě na místo první. Čína tak bezezbytku využila příležitost, kterou jí členství ve WTO dalo.

V diskusích na veletrhu CIIE se odborníci i politici shodli, že přistoupení k WTO znamenalo pro Čínu významný milník. V očích generální ředitelky Světové obchodní organizace Ngozi Okonjo-Iweala má vstup Číny do WTO historický význam a je „přelomovým okamžikem“. „Bez Číny nelze WTO nazvat celosvětovou organizací,“ řekla.

Na prvních třech veletrzích CIIE čínský prezident Xi postupně oznámil různá opatření na podporu otevření Číny, která se opravdu zrealizovala. Na 4. veletrhu CIIE opět přišel s řadou kroků rozšiřujících čínské otevírání se světu. Čína je ochotna se aktivně zapojit do jednání o tématech, jako jsou digitální ekonomika, obchod a životní prostředí, průmyslové dotace a státní podniky.


Share on Myspace