Evropská filmová akademie (EFA) zařadila Šarlatána, nejnovější snímek režisérky Agnieszky Holland s Ivanem Trojanem v hlavní roli, mezi nejlepší evropské filmy aspirující na zisk letošních Evropských filmových cen. Spolu s ním se na seznam dostalo i černobílé drama Václava Marhoula Nabarvené ptáče. Širší výběr zúží finálové nominace, které budou vyhlášeny 7. listopadu během filmového festivalu v Seville.

Vítězové vzejdou z hlasování  více než 3600 členů EFA a představí se 12. prosince na slavnostním ceremoniálu na Islandu. Šarlatán se tak po úspěšné světové premiéře na Berlinale a uvedení v oficiálním programu filmového festivalu v Telluride stane součástí další prestižní události filmového světa. Do českých kin vstupuje 20. srpna.

Evropské filmové ceny bývají označovány za evropské Oscary. EFA je uděluje každoročně od roku 1988 ve více než deseti kategoriích, včetně nejlepšího filmu roku. Prestiž cen výmluvně dokládá přehled laureátů: Krzysztof Kieślowski – Krátký film o zabíjení (1988), Lars von Trier – Prolomit vlny (1996), Pedro Almodóvar – Vše o mé matce (1999), Paolo Sorrentino – Mládí (2015). V loňském roce získala celkem osm Evropských filmových cen historická tragikomedie Favoritka režiséra Yorgose Lanthimose.

Mezi držiteli hlavní ceny za evropský film roku zatím není žádný tuzemský snímek. Čestnou cenu za Evropský úspěch ve světovém filmu obdržel v roce 1997 Miloš Forman, Helena Třeštíková s dokumentem René svého „evropského Oscara“ za Nejlepší dokument získala o 11 let později. V roce 2012 nominaci v kategorii Nejlepší animovaný film proměnilo ve vítězství Luňákovo celovečerní drama Alois Nebel.

 


Share on Myspace