Aktuální 63. ročník výstavy World Press Photo je možné shlédnout v pražské Staroměstské radnici. Praha je přitom první zahraniční destinací, která představuje výstavu jen týden po premiéře v Amsterdamu. Letos tuto světovou přehlídku doplňují české reportérky a reportéři s výstavou Koronavirus – Život v nouzovém stavu. Výstavy je možné navštívit do 28. června.

V soutěži World Press Photo se fotografií roku stal snímek ze súdánských demonstrací Japonce Yasuyoshiho Chiby. Japonský fotograf zachytil poetický moment uprostřed krvavých protestů v Súdánu. Snímek Straight Voice (Jasný hlas) zobrazuje mladého muže, který mezi demonstranty v záři světel z mobilních telefonů recitoval básně. „Je to zkrátka velmi krásná, pokojná fotografie, která shrnuje všechen neklid světa a touhu lidí po změně,“ poznamenal člen poroty Chris McGrath. Chiba působí jako fotoreportér francouzské tiskové agentury AFP pro východní Afriku a Indický oceán.

Loňský rok se často řešilo téma tygrů v zajetí. Svět vzal útokem dokumentární seriál Tiger king a stejnému fenoménu tygrů chovaných v zajetí se věnoval americký fotograf Steve Winter, který se svou sérií získal druhé místo v kategorii problémy dnešní doby. Porota ocenila i dva autory souborů z požárů v Austrálii. Prvním je Sean Davey z AFP a druhým je Matthew Abbott, který dokumentoval situaci pro Panos Pictures a The New York Times.

Vystaveny jsou i snímky zachycující zásadní politické události. Nicolas Asfouri byl se svou sérií demonstrací z Hongkongu nominován i na Story roku nakonec získal první místo v kategorii události. Romain Laurendeau dlouhodobě sleduje situaci v Alžírsku, kde vysoká nezaměstnanost a frustrace vyústily v demonstrace. Nechybějí témata jako migrace Jihoameričanů do Spojených států amerických, demonstrace v Chile nebo dlouhotrvající konflikty v Sýrii a na Blízkém východě.

Každým rokem je o soutěž World Press Photo ze strany profesionálních novinářů obrovský zájem. V roce 2019 se do soutěže přihlásilo celkem 4282 fotografů ze 125 zemí. Společně předložili porotě 73 996 snímků.

Výstavu doprovázejí české špičky reportážní fotografie, které dokumentují téma koronaviru v Čechách: Lukáš Bíba (Economia, a.s.), Ondřej Deml (ČTK), Martin Divíšek (EPA), Petr David Josek (AP), Lenka Klicperová, Dan Materna (Mafra, a.s.), David Neff (Mafra, a.s.), Nguyen Phuong Thao (Reflex), Barbora Reichová (Český olympijský výbor), Michal Růžička (Mafra, a. s.), Michal Sváček (Mafra, a.s.), Jarmila Štuková a Roman Vondrouš (ČTK).


Share on Myspace