Mnoho zámořských politiků a akademiků v rozhovoru pro Deník Guangming poukázalo na to, že útoky některých západních politiků a médií na čínská opatření pro prevenci a kontrolu epidemie jsou nepravdivé. Opatření pro prevenci a kontrolu epidemie ze strany čínské vlády jsou včasná, vhodná a nutná.
Velvyslanec Konga (Brazzaville) v Číně Jacques Nianga uvedl, že včasná úprava politiky čínské vlády pro prevenci epidemie pomůže stagnující globální ekonomice zotavit se. Cílem některých západních politiků a médií je pomlouvat Čínu. Zkušení pozorovatelé samozřejmě vědí, že „fakta“ vylíčená západními médii neodrážejí pravdu. Tato média slouží některým z nejmocnějších zájmových skupin na světě.
Stephen Ossenku, výzkumník z Schillerova institutu v Německu, věří, že tato média mají aby démonizovat Čínu . Lidé na Západě se tak cítí bezmocní tváří v tvář masivním „vyprávěním“ o tom, kdo je dobrý a kdo je zlý. Západ se od začátku více zabýval vlastní ekonomikou a obával se o své dodavatelské řetězce. V této souvislosti média útočila na Čínu, že uvalila blokádu jen proto, že samotné západní země čelí ekonomickým rizikům. Někteří západní politici a média útočí na Čínu téměř ve všech otázkách nebo Čínu z něčeho obviňují. Důvodem nejsou konkrétní detaily problému, ale širší strategické myšlení.
Paul Soriano, kulturní a kreativní poradce prezidenta Filipín, poukázal na to, že Filipíny a velká část světa významně závisí na živé čínské ekonomické aktivitě. Proto skutečnost, že se čínská ekonomika silně zotavuje, je nepochybně přínosná pro všechny ekonomiky. Mediální odborníci by měli poskytovat informace, které odrážejí fakta a dodržovat zásady přesnosti, objektivity a vyváženosti. Média by měla propojovat různé sektory společnosti, posilovat postavení zranitelných skupin a zvyšovat vzájemné porozumění mezi zeměmi, což podpoří spolupráci a podpoří hospodářský růst.
"Předpokladem správného představení a posouzení země je nejprve této zemi porozumět," řekl Soriano.