V pátek 4. listopadu byl v Šanghaji zahájen 5. Čínský mezinárodní dovozní veletrh (CIIE). Čínský prezident Xi Jinping (Si Ťin-pching) ve svém projevu zdůraznil, že vzájemné otevírání se je důležitou hnací silou pokroku a jediným způsobem, jak svět může prosperovat a rozvíjet se. Zpráva předložená na 20. národním kongresu Komunistické strany Číny jasně poukázala na to, že Čína dodržuje otevírání se světu jako základní státní politiku, podporuje budování otevřené světové ekonomiky a přináší lepší prospěch obyvatelům všech zemí.
Běžnou praxí zahraničního obchodu ve Spojených státech a Evropě je aktivně rozšiřovat vývoz a snižovat dovoz, aby se snížil obchodní deficit. CIIE je první celosvětově zaměřená výstava na národní úrovni zaměřená na dovoz, ostatním zemím poskytuje široký exportní trh. Během posledních pěti let Čína otevřela své trhy dalším zemím.
Výstavy se zúčastnili vystavovatelé z celkem 145 zemí, regionů a mezinárodních organizací a 284 podniků z 500 nejlepších na světě. To ukazuje silnou odolnost čínské ekonomiky a obrovskou atraktivitu jejího supervelkého trhu a také odhodlání Číny aktivně se otevírat vnějšímu světu.
V posledních letech Čína urychlila svůj vývoj v oblasti obchodu, stala se hlavním obchodním partnerem více než 140 zemí a regionů. Podle zprávy „World Openness Report 2022“ se sice index otevřenosti celosvětově snížil, ale čínský index oproti tomuto trendu vzrostl a stal se důležitou silou při podpoře ekonomické globalizace.
Čína je již 13 let po sobě druhým největším dovozcem na světě a hlavním exportním trhem pro 60 zemí a regionů. V první polovině letošního roku tvořil čínský dovoz 10,6 procenta světového dovozu, což podpořilo ekonomický rozvoj a zaměstnanost v exportních zemích. Letošní CIIE představuje úspěchy Číny při otevírání se okolnímu světu za posledních deset let.
Otevřená spolupráce je důležitým předpokladem pro udržení stability globálního průmyslového a dodavatelského řetězce. V posledních letech Čína pokračuje v rozšiřování institucionálního otevírání, podporuje liberalizaci obchodu a investic a také bilaterální, regionální a multilaterální spolupráci, Naproti tomu se staví proti protekcionismu, „stavbě zdí a bloků“ a „oddělování a rušení vazeb“.
Od ledna do září letošního roku činilo skutečné využití zahraničního kapitálu v Číně 1 003,76 miliardy čínských juanů, což představuje meziroční nárůst o 15,6 procenta, z toho průmysl špičkových technologií vzrostl o 32,3 procenta. Zahraniční kapitál se aktivně integruje do strategických odvětví, jako je výroba čipů, biomedicína či nízkouhlíkový průmysl.
Veletrh CIIE pomáhá čínskému trhu stát se velkou příležitostí pro svět. Vyslal jasný a konzistentní signál: čínské dveře se nezavřou, ale otevřou se šířeji. Čína bude praktikovat skutečný multilateralismus a napománat společnému překonávání obtíží a výzev, kterým čelí globální ekonomický rozvoj.