V olomouckém Divadle hudby byla 28. září udělena již čtvrtá mezinárodní Cena Václava Buriana Olomouc 2019. Ze čtveřice nominovaných (Max Czollek z Berlína, Julia Fiedorczuk z Varšavy, Peter Prokopec z Bratislavy a Lukáš Sedláček z Olomouce) vybrala porota jako vítěze Maxe Czollka (* 1987).
Porotkyně Sabine Eschgfällerová ocenila Czollkovy deníkové záznamy pro jejich „političnost, odvahu vyjádřit se k tomu, co se děje, provokujícím, polemickým způsobem; Czollkovy věty jsou velice poetické a něžné, přestože message je velice tvrdá a ,hranatá‘“.
Ján Gavura vyzdvihl, že básník si „uvědomuje virtualitu slova; ví, že jiný nástroj než slova nemá, ale zároveň ví, že slova jsou v jistých chvílích málo.“
Podle Petra Borkovce jsou Czollkovy záznamy „jakoby puštěné z řetězu, zároveň je v nich disciplína, je to improvizace i konstrukce, vypracovanost i spontaneita. Max stvořil síť protkanou tématem mluvení, řeči, možnosti a nemožnosti mluvit.“
Cenu diváků získala Julia Fiedorczuk (* 1975). Cenu Václava Buriana v kategorii za kulturní přínos ke středoevropskému dialogu přebral ukrajinský básník, prozaik a hudebník Jurij Andruchovyč (* 1960).
Cena Václava Buriana Olomouc navazuje na působení olomouckého novináře, polonisty a básníka Václava Buriana (1959–2014). Porota nominuje čtyři básníky z Polska, Slovenska, Česka a německojazyčné Evropy.
Prvním laureátem v kategorii Za poezii se roku 2016 stal český básník Milan Děžinský, cenu v kategorii Za kulturní přínos ke středoevropskému dialogu převzal polský bohemista, překladatel a publicista Aleksander Kaczorowski.
V roce 2017 si ceny odnesli polský básník a překladatel Tomasz Różycki a slovensko-maďarský vydavatel a publicista László Szigeti.
Loni pak byly uděleny Za poezii dvě první místa Jarosławu Mikołajewskému a Michalu Habajovi, v kategorii Za kulturní přínos uspěl polský bohemista, překladatel, disident a novinář Andrzej Jagodziński.