Peking (Guangming Online) – Lidé z celé Číny spontánně nabízejí svou podporu po vypuknutí epidemie koronaviru (2019-nCoV) ve Wu-chanu v centrální čínské provincii Hubei.

Dárek pro čínský nový rok

27. ledna, třetího dne čínského nového roku, přišel místní farmář do hotelu Marriott ve Wu-chanu, dočasného domu lékařských týmů s téměř 400 lékaři a zdravotními sestrami z Pekingu a Šanghaje, kteří dorazili, aby bojovali proti chorobě.

45letý farmář Qin jel 40 kilometrů se zemědělským tříkolákem s 24 krabicemi zeleniny a řekl: „Slyšel jsem, že zde žijí lékařské týmy. Přinesl jim jsem čerstvou zeleninu.“

Na své dlouhé cestě musel někdy požádat o pomoc, protože nevěděl, jak používat GPS.

Ačkoliv městské úřady Wu-chanu zatím uzavřely celé město, aby kontrolovaly šíření epidemie, zelenina se prodává velmi dobře, přesto pan Qin odmítl přijmout jakoukoli platbu.

"Jsem Číňan."

31. ledna dorazilo do kontrolního bodu veřejné bezpečnosti v Nanjing v provincii Jiangsu ve východní Číně bílé auto. Muž s rouškou z něj vyndal krabici a řekl policii: „Tady jsem něco přivezl z Turecka.“

Byly to roušky, které jsou velmi potřebný. Policista byl vděčný a zeptal se: „Jak se jmenujete, prosím?“

“Jsem Číňan,” odpověděl.

Teplá jídla v chladných zimních dnech

Téměř všechny restaurace ve Wu-chanu jsou uzavřeny, na ulici je vidět jen málo lidí.

Přesto malá restaurace v tomto městě je stále zaneprázdněna: vaří téměř 1000 boxů jídel denně pro zdravotnické pracovníky v nemocnici Jinyintan ve Wu-chanu, která přijala většinu zdejších infikovaných pacientů.

Vaří dušené hovězí s mrkví, dušené vepřové maso a brambory, zeleninu a vejce nebo kukuřici, a to jen za 16 juanů, což je dokonce pod výrobními náklady.

Majitelka dokonce zavolala své rodiče a sourozence, aby se k ní připojili, a celá rodina pracuje od rána do noci.

Spí jen čtyři hodiny denně.

Na dotaz, proč to dělá, majitelka řekla pouze: „Jen jsem to chtěla udělat.”


Share on Myspace