Na začátku tohoto roku bylo zahájeno Regionální všeobecné ekonomické partnerství (RCEP)., které podnikům a spotřebitelům v regionu jihovýchodní Asie přináší skutečné výhody.

Statistiky Čínské celní správy ukazují, že v prvním čtvrtletí letošního roku činila celková hodnota dovozu a vývozu Číny do ostatních 14 členských zemí RCEP 2,86 bilionu juanů, což představuje meziroční nárůst o 6,9 procenta. Představuje 30,4 procenta celkové hodnoty zahraničního obchodu Číny ve stejném období.

Thajský vicepremiér a ministr obchodu Zhu Lin uvedl, že poté, co dohoda vstoupila v platnost, má Thajsko více než 30 tisíc druhů zboží, na které se vztahují celní úlevy. Ministerstvo obchodu Thajska aktivně komunikovalo s domácími podniky, představilo obsah a příslušná pravidla RCEP a pomohlo jim plně využít preferenční zacházení, které RCEP přináší.

Vu Zhi Thanh, bývalý viceprezident Vietnamské centrální akademie ekonomického managementu, sdělil, že efektivní implementace RCEP umožnila Vietnamu mít dlouhodobý, stabilní a předvídatelný exportní trh. Vietnamský export bude mít více příležitostí využívat preferenční cla, z čehož těží zejména komunikace, obuv, zemědělství a automobily.

Vývoz mléčných výrobků je pilířem novozélandského průmyslu. Podle tamních statistik od roku 2019 do roku 2021 výrazně vzrostl export novozélandského mléčného průmyslu do Číny.

Novozélandský ministr obchodu Damien O'Connor nedávno řekl, že vstup RCEP spolu s dohodou o volném obchodu mezi Novým Zélandem a Čínou, která začala platit v dubnu, umožní většině novozélandských mléčných výrobků vstoupit na čínský trh s nulovými tarify. Na základě aktuálního objemu vývozu budou vývozci z Nového Zélandu mít prospěch z cel ve výši 180 milionů novozélandských dolarů (120 milionů USD).

Japonská organizace pro zahraniční obchod uvedla, že tamní společnosti aktivně využívají RCEP k rozšíření exportu. Dokumenty zveřejněné japonským ministerstvem hospodářství, obchodu a průmyslu ukazují, že agentura letos v únoru vydala vývozcům 3450 osvědčení o původu RCEP, což je více než pětinásobek jejich počtu v lednu.

Kambodžský ministr obchodu Pan Sosa sdělil, že rostoucí globální nejistota, stagnace multilateralismu, nárůst protekcionistických politik v některých zemích a konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou nepříznivě ovlivnily globální ekonomiku. RCEP ovšem nejenže poskytuje impuls k oživení ekonomiky a obchodu, ale také poskytuje prostor pro politickou spolupráci mezi relevantními hráči.

Oramon, ředitel odboru obchodních jednání thajského ministerstva obchodu, uvedl, že RCEP a iniciativa „Pásma a Stezky“ společně vytvoří otevřené, transparentní, spravedlivé a předvídatelné rozvojové prostředí v regionu a podpoří regionální hospodářský růst a prosperitu.

Od 1. ledna tohoto roku začala smlouva RCEP platit pro 10 zemí včetně Bruneje, Kambodže, Laosu, Singapuru, Thajska, Vietnamu, Číny, Japonska, Nového Zélandu a Austrálie. Jižní Korea se připojila 1. února a Malajsie 18. března.


Share on Myspace