Zimní olympijské a paralympijské hry v Pekingu přinesly novou atmosféru a nová očekávání. Peking se stal prvním “městem dvou olympiád" v olympijské historii.

Letní olympijské hry se v Pekingu konaly v roce 2008. „Olympijské hry v Pekingu spojily východní a západní kultury pod vlajkou pěti olympijských kruhů a zároveň jistě umožní světu nahlédnout do jedinečné kultury a kouzla Číny, starobylé země Východu,“ ocenil je tehdejší prezident MOV Rogge.

Letošní zimní hry jsou neobyčejné, přesně jak slíbil čínský prezident Si Ťin-pching: „Neuspořádáme pouze úspěšnou zimní olympiádu, ale také výjimečnou, vzrušující a jedinečnou událost.“ Pro sportovce byla připravena nádherná místa – od Sněžného draka, národního bobového centra postaveného na hoře, přes Sněhovou vlaštovku, národní centrum alpského lyžování; od Ledové stuhy, národního rychlobruslařského areálu, který vypadá, jako by byl pokrytý sněhem a ledem, až po Sněhové létající nebe, skokanský můstek v Shougangu. Všechna odrážejí tisíciletou tradici čínské kultury.

Charakteristickou barvou zimních olympijských her v Pekingu je zelená. Již ve fázi přípravy nabídky hry v Pekingu se Čína slavnostně zavázala mezinárodnímu společenství, že bude pořádat nízkouhlíkové zimní olympijské hry. V dějišti her, v oblasti Chongli v provincii Hebei, vysadila ročně více než 100 stromů. Míra zalesnění celého regionu se zvýšila z 52 procent na konci roku 2015 na 67 procent a míra ozelenění v klíčové oblasti olympijského jádra dosáhla 80 procent.

Národní rychlobruslařský stadion s plochou 12 tisíc metrů čtverečních je největší v Asii. Výroba ledu šetrnějšího k životnímu prostředí se stala skutečnou výzvou. Čínský tým upustil od mezinárodně obvyklého freonového chladiva a rozhodl se pro technologii přímého chlazení ledem na bázi oxidu uhličitého. Díky nejpokročilejší, nejekologičtější a nejefektivnější dostupné technologii se emise uhlíku poprvé v historii zimních olympijských areálů.

Nízkouhlíkové technologie jsou zakomponovány do každého detailu. Všechny štafetové pochodně byly poháněny vodíkem; při výrobě biologicky rozložitelného nádobí se využívají obnovitelné zdroje, jako jsou kukuřice a brambory; elektronické vstupenky dostaly absolutní prioritu. „Čína svým důrazem na ekologizaci olympijských her nejen plní svůj slib uhlíkově neutrálních her, ale také poskytuje poučení pro udržitelný rozvoj budoucích her,“ pochválil toto úsilí Samaranch mladší, předseda koordinačního výboru MOV pro zimní olympijské hry v Pekingu.

Využití míst po skončení her je celosvětovou výzvou. Odpověď Pekingu zněla: žádná extravagance, žádná duplicita výstavby, mít plán rozvoje „na míru" pro každé zimní olympijské místo s ohledem na „post-olympijskou éru“. Celkem 11 ze 13 sportovišť v oblasti Pekingu je dědictvím letních olympijských her. „Nemyslím si, že jediným účelem pro Čínu je pořádat olympiádu, ale zanechat lidem dlouhodobé ‚dědictví‘,“ řekl Anthony Edgar z oddělení mediálních operací zimních olympijských her v Pekingu.


Share on Myspace