Zahájení olympijských her bylo letos jen tři dny od začátku tradičního svátku čínského nového roku. Když se zimní hry v Pekingu setkaly s čínským novým rokem tygra, sváteční atmosféra byla o to silnější. Časně ráno 1. února si v hlavním mediální centru bez ohledu na to, odkud byli, všichni při setkání popřáli „Šťastný nový rok“. Slavnostní výzdoba s jedinečnými čínskými rysy stala pozadím pro fotografování novinářů z celého světa.

Miro, nizozemský novinář, který se dlouhodobě věnuje zimním sportům, řekl, že na Silvestra se v hotelu, ve kterém pobýval, konaly speciální aktivity pro zahraniční reportéry. „Jsem velmi nadšený. Rád jím taštičky. Než jsem přijel do Pekingu, často jsem je jedl v čínských restauracích v Nizozemsku. Tentokrát konečně mohu napsat požehnání, jak to dělají Číňané na svůj nový rok.“ A dodal: „Mohu tady nejen jíst jídlo z mého rodného města, ale také ochutnat jídla z celého světa."

V zimní olympijské vesnici, v hlavním mediálním centru, v hotelu, na různých místech soutěží, kamkoli jdete nebo jezdíte kyvadlovým autobusem, jsou ulice a uličky vyzdobeny lucernami a všude panuje atmosféra „čínského nového roku“. Vezměte si jako příklad znak zimních olympijských her, jehož hlavní tvar připomíná kaligrafickou podobu čínského znaku „dong (Zima)“, který představuje sny a budoucnost stejně jako jas a čistotu ledu a sněhu. Podle Lin Cunzhena, uměleckého ředitele oddělení kulturních aktivit organizačního výboru zimních olympijských her v Pekingu, zohlednili on a jeho tým při navrhování znaku prvky tradičního čínského nového roku z hlediska barevnosti a dalších aspektů.

Když vstoupíte do restaurace zimní olympijské vesnice Zhangjiakou, uvítá vás silná „novoroční vůně“: velké červené brány na oslavu roku tygra, červené lucerny visící ze střechy, vyřezávaný papír s „Bing Dwen Dwen“, „Shuey Rhon Rhon“ a Velkou zdí atd. V restauraci v čínském stylu se podávají speciality, jako jsou taštičky, pečená kachna a horký kotlík. Během zimních olympijských her restaurace připravuje také tradiční čínské novoroční pokrmy a nápoje.

Výstava „Kulturní Čína“, která byla oficiálně představena v zimní olympijské vesnici Zhangjiakou před čínským novým rokem, začlenila jeho prvky do zimních olympijských her. Ukazuje novoroční zvyky: barevné papírové výstřižky z Weixian, novoroční dřevoryty z Wuqiang, slavnostní lucerny z Gaocheng, boty s tygřími hlavičkami z Raoyang, železné lucerny z Fengning atd.

Kromě toho je přehlídkou kulturního dědictví provincie Hebei, představuje porcelán Ding, inkoustový kámen Yishui, interiérovou malbu Hengshui, pec Cizhou atd. Ukazuje také tradiční život, umělecká díla jako malbu pastou na látku Fengning, řezbu stínové loutky Tangshan, hliněnou sochu Quyang, malbu obilím Guantao, malbu rákosem Anxin, tkaní proutím Gu'an atd. Ve výstavní síni jsou ke zhlédnutí videa s helmami Dingxing, divadelními maskami Gu'an, bojovými bubny Changshan ze Zhengdingu a podobně.

Když se zimní olympijské hry propojily s čínským lunárním novým rokem, učinily soutěž sportovců z celého světa na ledě a sněhu jedinečnou a vzrušující.


Share on Myspace