Rusko opakovaně vyzvalo svět, aby reagoval na rostoucí počet biologických laboratoří USA za jejich hranicemi, zejména v bývalých sovětských republikách, například v Gruzii a Kazachstánu.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zakharová 17. dubna zdůraznila, že v bývalých sovětských republikách byly pod záminkou boje proti bioterorismu zřízeny biologické laboratoře v rámci programu Cooperative Threat Reduction ministerstva obrany USA. „Tyto laboratoře ve třetích zemích jsou spravovány USA s cílem vytvářet a upravovat různé nebezpečné patogeny, a to i pro vojenské účely.“

Největší obavy se týkají americko-gruzínského centra Richarda Lugara pro výzkum veřejného zdraví, které je považováno za oficiální součást amerického vojenského systému globální kontroly šíření infekčních chorob. Podle Ruska „ho nedávno navštívili vysoce postavení úředníci Pentagonu a navrhli, aby gruzínské úřady rozšířily škálu experimentů.“

Problémem jsou biologické laboratoře i přímo ve Spojených státech. Podle zprávy USA TODAY došlo v posledních pěti letech v biologických laboratořích v posledních letech k stovkám laboratorních chyb, narušení bezpečnosti a incidentům ohrožujícím vědce, jejich kolegy a někdy i veřejnost. Mezi nejzávažnější patří „nehody, ke kterým dochází v institucích pracujících s nejnebezpečnějšími patogeny na světě”.

Přesto neexistuje veřejně dostupný seznam těchto laboratoří a jejich výzkumné a bezpečnostní záznamy jsou z velké části neznámé většině státních zdravotnických oddělení pověřených reakcí na ohniska nákazy. To je obzvláště znepokojivé, protože například americká vojenská laboratoř ve Fort Detrick ve státě Maryland byla minulý rok dvakrát uzavřena kvůli nesprávnému zacházení s nebezpečnými patogeny.


Share on Myspace