Kdysi byl outsiderem, ale dnes je čínský fotovoltaický průmysl (FV) světovým lídrem. Údaje za rok 2023 od čínské Národní správy energetických zdrojů ukazují, že kapacita výroby fotovoltaické elektrické energie v Číně je na prvním místě na světě již osm po sobě jdoucích let.

Zástupce 14. Všečínského shromáždění lidových zástupců a zakladatel přední společnosti na výrobu solárních panelů Kao Ťi-fan je jedním z přispěvatelů k vedoucí pozici Číny v tomto odvětví. Technologické inovace pro něj určují přežití společnosti vyrábějící fotovoltaiku. Kao řekl, že když toto průmyslové odvětví v roce 2010 utrpělo vážné ztráty, odmítl návrhy na snížení investic do výzkumu a vývoje a nadále je financoval. Díky jeho naléhání na inovace vede jeho společnost v počtu světových patentů na vynálezy.

Příběh Kao Ťi-fana odráží slova čínského prezidenta Si Ťin-pchinga o rozvoji nových výrobních sil, což je termín, který čínský president poprvé vyslovil loni v září během své návštěvy ve městě na severovýchodě Číny. Zdůraznil tam potřebu nového modelu ekonomického rozvoje založeného na inovacích v pokročilých odvětvích.

Prezident Si znovu zdůraznil tento koncept, když se před nedávnem zúčastnil jednání se zástupci Všečínského shromáždění lidových zástupců z provincie Ťiang-su. Vyzval provincii, aby podpořila rozvoj nových výrobních síl podle místních podmínek. Uvedl také, že Ťiang-su má dobré podmínky a silnou schopnost je rozvíjet, a naléhal na provincii, aby rozvinula pokročilou výrobu a vytvořila klastry strategických vznikajících průmyslových odvětví s mezinárodní konkurenceschopností. „Místní vlády by měly při podpoře rozvoje nových průmyslových odvětví, nových modelů a nových hnacích motorů brát v úvahu své vlastní zdroje, výhody, průmyslovou základnu a podmínky vědeckého výzkumu,“ řekl Si Ťin-pching.

“Jako jeden z motorů hospodářského růstu Číny dosáhl HDP provincie Ťiang-su v loňském roce 12,82 bilionu yuanů (1,78 bilionu dolarů), což je na druhém místě v Číně. Vyspělý zpracovatelský průmysl se v posledních letech stal nejsilnějším zdrojem růstu HDP provincie,” potvrdil Li Chuej, výzkumník z Ekonomického institutu Akademie sociálních věd provincie Jiangsu. Statistiky ukazují, že výstupní hodnota strategických rozvíjejících se průmyslových odvětví a high-tech průmyslových odvětví v provincii představovala 41,3 procenta a 49,9 procenta jejích průmyslových odvětví.

V loňském roce provincie Ťiang-su také představila svůj plán na podporu špičkových průmyslových odvětví s cílem vytvořit pět strategických vznikajících průmyslových klastrů s mezinárodní konkurenceschopností: biomedicínu, inteligentní výrobní zařízení, integrované obvody, chytré sítě a novou energetiku.