Na severním břehu řeky Songhua ve městě Harbinu prosvětluje tmu Svět ledu a sněhu. Pohádkovou krásu rozzařují svítící ledové lucerny, ale především radost návštěvníků tohoto projektu. "Vždy jsem toužil vidět scenérii severu. Ledová a sněhová atmosféra v Harbinu je velmi silná. Svět ledu a sněhu jsme si při své cestě vybrali jako první zastávku a byla to správná volba, je tak nádherný!" neřetří nadšením paní He, turistka z jižní Číny.

Ač se Evropanovi její sen může zdát nepochopitelný, je třeba vzít v potaz, jak rozlehnou zemí Čína je. Scenérie severu a jihu jsou tak zcela odlišné. Uprostřed zimy v lednu a únoru kvete jih květinami a sever je mrazivý. Obrovský klimatický rozdíl takvytvořil jedinečnou bipolární cestovní trasu: v zimě si lze na severu hrát ve sněhu a ti ze severu zase mohou jet na jih, aby unikli chladu.

Tuto zimu se ale nejžádanější turistickou destinací v Číně stal právě Harbin. Turisté z celé země vzdorují mrazu, aby zde zažili jedinečnou ledovou a sněhovou scenérii severu. Během volna na letošní Nový rok se zde počet rezervací hotelů meziročně zvýšil téměř šestadvacetkrát, město navštívily více než tři miliony turistů a celkové příjmy z cestovního ruchu dosáhly téměř šesti miliard yuanů.

Barevný Svět ledu a sněhu v Harbinu (foto z dronu).

Když paní He hovořila o tom, proč si vybrala Harbin jako turistickou destinaci, řekla, že ji nejprve zaujal slogan na internetu. Říkal, že navštívit severovýchodní Čínu je cenově dostupnější než jet do severní Evropy. Po zhlédnutí mnoha inspirativních videí od turistů, kteří již v Harbinu za ledem a sněhem byli, rozhodla se paní He zažít to na vlastní kůži.

Turisté na návštěvě Světa ledu a sněhu v Harbinu

S cílem poskytnout turistům co nejlepší zážitky zodernizoval Harbin také služby a zázemí – venkovní atrakce mají odpočívadla, k dostání jsou zde nápoje pro zahřátí a na stanovištích si lze bez problémů dobít mobilní telefony. Nechybí ani další služby. "Mezi severem a jihem je take mnoho rozdílů ve stravování. Snažíme se proto co nejlépe vyhovět potřebám všech turistů," přilbížila Zhang Li, majitelka hotelového řetězce v Charbinu.

Turisté jsou ve čtvrti Daoli v Harbinu srdečně vítáni.

Jako první město v Číně, které zahájilo turistiku na ledě a sněhu, má Harbin bohaté dědictví v této oblasti. Více než 60 let akumulace ledové a sněhové kultury vytvořilo současnou velkolepou scénu ledové a sněhové turistiky.

Kromě bohatých ledových a sněhových zdrojů, které přitahují turisty, je Harbin také muzeem architektonického umění pod širým nebem. Spisovatel Chi Zijian jednou napsal, že staré budovy v různých městských oblastech Harbinu jsou roztroušené stránky knih o historii architektury a každá stránka je brilantní. Měděné kočáry a čtvercové kamenné silnice na centrální třídě a pivovary a pekárny na ulici Gogol vyprávějí bohatou historii tohoto města.

Harbin je také městem, kde lze obdivovat architektonické umění (foto z dronu).

“Sněhové vločky otevírá boom trhu kulturní turistiky v Harbinu. Jako ‚vůdce‘ čínských ledových a sněhových sportů Harbin energicky rozvíjí charakteristickou kulturní turistiku a ledová a sněhová turistika zahájí novou éru vysoce kvalitního rozvoje.” uvedl před nedávnem na fóru rozvoje zimního cestovního ruchu Daibin, prezident Čínské turistické akademie.

“Sněhové vločky otevírá boom trhu kulturní turistiky v Harbinu. Jako ‚vůdce‘ čínských ledových a sněhových sportů Harbin energicky rozvíjí charakteristickou kulturní turistiku a ledová a sněhová turistika zahájí novou éru vysoce kvalitního rozvoje.” uvedl před nedávnem na fóru rozvoje zimního cestovního ruchu Daibin, prezident Čínské turistické akademie.