Chen Chen, maskot 19. Asijských her v Hangzhou. Foto: asijský organizační výbor Hangzhou

„Chen Chen“. Tak se jmenuje jeden ze tří maskotů 19. Asijských her v Hangzhou. Roztomilá figurka připomínající kosmonauta představuje Velký kanál spojující Peking a Hangzhou. Inspirací pro jeho vizáž, ale nebyl vesmír, nýbrž Velký kanál a ikonický most Gongchen, který jej v části Hangzhou překlenuje. Je současně nejjižnějším místem Velkého kanálu na trase z Pekingu do Hangzhou. Most je starý 392 let, jeho celková délka čítá 98 metrů. Nejvyšší bod vrcholu je 16 metrů od dna řeky. Jedná se nejdelší a nejvyšší tříjamkový kamenný most v Hangzhou. V dávných dobách lodě cestující po Velkém kanálu věděly, že dorazily do Hangzhou vždy, když jejich posádky zahlédly most Gongchen.

Maskota a most spojuje take jazyková hříčka. Soudě podle názvu mostu “Gong” znamená “vítat hosty s otevřenou dlaní”. A v dávných dobách se císařský palác nazýval Chen, což také znamená první místo a důstojnost. Proto Gongchen lze volně přeložit jako “sloužit váženým hostům otevřenou ruku”. Během Asijských her v Hangzhou postaví „Chen Chen“ pomyslný most přátelství mezi lidmi, most mezi Asií a světem.

Asijské hry v Chang-čou jsou po Pekingu v roce 1990 a Kantonu v roce 2010 třetími asijskými hrami, které se konají v Číně. Zároveň se jedná o největší mezinárodní sportovní akci pořádanou v Číně od zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022. Hry začaly v Hangzhou sobotu 23. září a zúčastní se jich 12 500 sportovců ze 45 zemí a regionů.