Čína má sedmapadesátou památku na seznamu UNESCO. Uspěly starověké čajové lesy na hoře Jingmai v čínském Pu'eru. Kulturní krajina starověkého čajového lesa na hoře Jingmai v čínském Pu'eru bude jako první svého druhu zapsaný na seznam Světového dědictví UNESCO. Dne 17. září o tom rozhodl Výbor Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu, a to na 45. Konferenci světového dědictví v saúdskoarabském Rijádu.

Kulturní krajina starověkého čajového lesa na hoře Jingmai v čínském Pu'eru se nachází ve městě Pu'eru v provincii Yunnan na severozápadě Číny. V současnosti je to největší a nejstarší uměle pěstovaná starověká čajová zahrada na světě a je také historickým svědkem rozvoje čínské čajové kultury.

Dvě řeky a strmá údolí obklopují horu Jingmai ze tří stran. Oblast tvoří více než 1,2 milionu prastarých čajovníků, pět zachovalých prastarých čajových lesů a tři izolované ochranné lesy.

Podle statistik Tropické botanické zahrady Xishuangbanna Čínské akademie věd je ve starověkém čajovém lese na hoře Jingmai 943 druhů semenných rostlin, žije zde 187 druhů suchozemských obratlovců a 134 druhů zaznamenaných ptáků, které hrají významnou roli ve starověkém čajovém lese.

  Čínský znak pro slovo „čaj“ symbolizuje člověka, trávu a stromy. Na hoře Jingmai se v takové symbióze daří žít lidem z etnických menšin Dai a Bulang. Na hoře Jingmai pěstují čaj a také žijí s čajovníky generace po generaci. Ještě v 10. století našeho letopočtu se předci lidu Bulang stěhovali na horu Jingmai a objevili a pěstovali čajovníky. Lidé etnické menšiny Bulang jsou od čaje neoddělitelní po tisíce let. Vesnice je postavena kolem hory a územní plánování také dodržuje zásadu intenzivního využívání půdy. Lidé staví domy spořádaným způsobem, ponechávají větší a lepší půdu pro čajovníky, rekultivují zemědělskou půdu v ​​nízkých nadmořských výškách s dostatečnými zdroji vody a nové projekty vznikají mimo prastarý čajový les.

Generace domorodých obyvatel hory Jingmai chránily tyto lesy na hoře a vytvořily tak i jedinečnou chuť čaje Pu’er z hory Jingmai. "Nejezdíme v létě sbírat čaj do hor. Chceme se jen dobře starat o čajovníky, aby čaj lépe klíčil a lépe se nadcházející jaro sbíral,“ říkají místní farmáři. Zdůrazňují ale, že čajovníky musejí nejen dobře využívat, ale tak chránit pro další generace.  

Čaj z Číny je jedním ze tří hlavních nápojů na světě. Lidé z hory Jingmai po tisíce let pokračovali v tradiční metodě „sázení čaje pod lesem“, která je živým příkladem raného využívání čajových stromů. Krajinný vzor na hoře Jingmai demonstruje moudrost civilizace v ekologickém využívání půdy s důrazem na udržitelný hospodářský a sociální rozvoj.