Summit mezi Čínou a zeměmi Střední Asie, který se v květnu uskutečnil jižně od města Si-an, byl první velkou letošní diplomatickou akcí, která se v Číně konala.

Je to také poprvé od navázání diplomatických vztahů mezi Čínou a pěti středoasijskými zeměmi (před 31 lety), kdy byl summit uspořádán ve fyzické podobě. Uvítací projev přednesl čínský prezident Si Ťin-pching doprovázený manželkou Peng Liyuan. Společně s hosty pak sledovali slavnostní zahájení Roku lidové kultury a umění mezi Čínou a zeměmi Střední Asie a také byli účastni startu Čínsko-středoasijského uměleckého festivalu mládeže.
„Čínu a země Střední Asie spojují podobné myšlenky a jednomyslné cíle. Upřímně vítáme země Střední Asie, aby nasedly na expresní vlak rozvoje Číny,“ uvedl čínský prezident ve svém projevu. Za posledních 31 let se Čína a země Střední Asie vzájemně respektovaly, budovaly dobré sousedství a navázaly blízké přátelství. Díky tomu dosáhly vzájemného prospěchu a oboustranně výhodných výsledků. Od dobrých sousedských vztahů navíc pokročily ke strategickému partnerství a poté ke komunitě sdílené budoucnosti. To se stalo modelem pro budování nového typu mezinárodních vztahů.
Si Ťin-pching poukázal na to, že čínská provincie Shaanxi je výchozím bodem starověké Hedvábné stezky, která je svědkem hlubokého přátelství mezi Čínou a středoasijskými zeměmi po více než dva tisíce let. Mezi lidmi Číny a Střední Asie se nikdy nezastavily výměny, vzájemně se učili a společně napsali důležitou kapitolu v historii Hedvábné stezky a lidské civilizace.
Hlavy států Číny a pěti středoasijských zemí se sešly v době, kdy se urychlují stoleté změny ve světě, aby projednaly nový plán vztahů mezi Čínou a Střední Asií, podpořily budování užší komunity a sdílené budoucnosti mezi Čínou a těmito zeměmi. -dop-

Společná fotografie po uvítací ceremonii s představiteli pěti středoasijských zemí ve městě Si-an.

Uvítací ceremoniál před pagodou Ziyun.

Vystoupení tanečního souboru pro summit Čína-Střední Asie.