Mnoho zahraničních politiků a vědců v rozhovoru pro Deník Guangming Daily poukázalo na to, že úpravy opatření čínské vlády v oblasti prevence a kontroly epidemie jsou  vhodné a nezbytné. Všichni se domnívají, že čínská ekonomika zaznamená silné oživení.

Stephen Ossenku, výzkumník z Schillerova institutu v Německu, řekl, že změna v čínských opatřeních pro prevenci epidemie nenastala náhle, ale byla vedena vědeckými údaji. Na základě velkého úspěchu ve vědecké prevenci a kontrole epidemie v posledních třech letech taková úprava účinně obnoví běžné ekonomické a sociální aktivity v každodenním životě a posílí důvěru lidí.

Ppohled na výrobní dílnu Harbin Electric Machinery Factory Co., Ltd. ze skupiny Harbin Electric Group v Harbinu na severovýchodě Číny,. (Zhang Tao/Agentura Nová Čína)

"Podle mého názoru má čínské vedení hluboké odborné znalosti v ekonomické oblasti, zejména v reálné ekonomice a obchodu, přičemž jeho finanční politika zůstává obezřetná, což se liší od nadměrné deregulace na Západě. Na nedávné čínské Centrální ekonomická konferenci nastínili některé klíčové principy. Přečetl jsem si zprávu z jednání a podle mého názoru správně určili klíčové priority: obnovení důvěry spotřebitelů, fiskální a investiční opatření k oživení všech výrobních sektorů, posílení digitální ekonomiky a další nové infrastruktury, podporu technologických inovací a podporu výrobních a průmyslových řetězců. Čína bude také podporovat soukromé podniky a malé podniky a mikropodniky prostřednictvím daňových úlev a dalších pobídek, které hrají důležitou roli při vytváření nových pracovních míst. Čistě z domácího hlediska se domnívám, že Čína má inherentní vitalitu a odolnost pro podporu hospodářského a sociálního rozvoje,“ řekl Ossenku.

Paulo Soriano, kulturní a kreativní poradce prezidenta Filipín, konkrétně zmínil roli optimalizované čínské prevence a kontrolních opatření proti epidemii při podpoře celosvětového turistického průmyslu. Řekl, že úprava čínských preventivních a kontrolních opatření je zásadní pro to, aby turistický průmysl podpořil oživení světové ekonomiky. Filipínský prezident dal jasně najevo, že Filipíny jsou připraveny přivítat čínské turisty na Filipínách, aby zažili pohostinnost, okouzlující pláže a chutné jídlo Filipínců, což bude generovat příjmy pro filipínské turistické společnosti.

Turisté navštěvují „trh na vodě“ ve scénické oblasti Wuzhen ve městě Tongxiang v provincii Zhejiang v Číně. (Huang Zongzhi/Agentura Nová Čína)

Velvyslanec Konga (Brazzaville) v Číně Jacques Nianga zdůraznil: „Účelem úpravy opatření čínské vlády pro prevenci epidemie je lépe se přizpůsobit novému vývoji a charakteristikám nových variant epidemie, maximalizovat ochranu občanů, zajistit veřejné zdraví a obnovit zdraví lidí. Normální stav každodenního života. Myslím si, že úpravy opatření čínské vlády v oblasti prevence a kontroly epidemie jsou  vhodné a nezbytné. Normalizace personálních výměn, zvýšení počtu letů a oživení nákladní dopravy nepochybně přinese Číně nové ekonomické příležitosti.“