Ve vesnici Changhong v okresu Shiwan ve čtvrti Dazu v městě Chongqing se podařilo vypěstovat obří rýži, jejíž výnos je více než čtyřnásobný než u obyčejné rýže. Rostliny připomínající čirok jsou silné s dlouhými zrny a průměrně dva metry vysoké.

Chen Yangpu, zástupce ředitele pobočky Národního výzkumného centru pro hybridní rýžovou technologii v Chongqingu uvedl, že výška obří rýže je obecně dvojnásobná oproti konvenční rýži, některá má více než 2,2 metru.

Podle Chen Yangpu není jen odolná k chorobám, ale poskytuje také stín a úkryt vodním živočichům. Proto centrum bude v příštím roce pokračovat v rozšiřování výsadby obří rýže a zahájí pilotní projekt „symbiózy rýže a ryb“, který má zemědělcům pomoci zvýšit produkci i příjmy.

Obří rýže na experimentálním poli ve vesnici Changhong.V červenci tohoto roku byla v okresu Shiwan ve čtvrti Dazu v městě Chongqing slavnostně otevřena pobočka Národního výzkumného centru pro hybridní rýžovou technologii. Centrum sdružuje tým multidisciplinárních odborníků věnujících se šlechtění hybridní rýže s vysokým výnosem. Do pěti let plánuje vyšlechtit asi osm vysoce kvalitních odrůd.