Mluvčí čínské mise při EU reagoval na společné prohlášení představitelů EU, USA, Austrálie, Japonska a dalších zemí k návrhu Světové zdravotnické organizace na druhou fázi vyšetřování původu COVID-19.

Čína věří, že viry jsou společným nepřítelem lidstva a pátrání po původu koronaviru je důležitým a složitým vědeckým problémem, který vyžaduje spolupráci vědců z celého světa, jakož i společné úsilí vlád a lidí všech zemí.

Mluvčí čínské mise při EU zdůraznil, že stigmatizace jiných zemí pomocí epidemie a politizace problému sledování původu koronaviru vyvolá pouze silnou nespokojenost a rozhodný odpor mezinárodního společenství a nikdy neuspěje.

Čína se vždy otevřeně účastnila mezinárodní spolupráce týkající se sledování původu koronaviru. „V loňském roce jsme dvakrát pozvali odborníky WHO k provedení společného výzkumu sledování původu koronaviru. V lednu letošního roku mezinárodní experti WHO a čínští experti vytvořili společný tým, který v Číně prováděl výzkum po dobu 28 dnů, “ uvedl čínský mluvčí.

WHO vydala 30. března společnou zprávu, ze které dospěla k jasným závěrům a poskytla vědecky podložená doporučení pro další fázi studie globálního původu koronaviru.

Téměř 60 zemí zaslalo WHO dopisy, ve kterých přijímá výsledky první fáze výzkumu a nesouhlasí s pokusem celou otázku politizovat. Čína věří, že při sledování původu koronaviru je nutná spolupráce, ne diskreditace, pravda, ne lež, a respektování vědy, ne politická manipulace.

Čína chce pokračovat v globální spolupráci na sledování původu viru v duchu otevřenosti, transparentnosti a vědy.