U příležitosti stého výročí založení Komunistické strany Číny poprvé udělil ústřední výbor KS nejvyšší ocenění – Řád 1. července. Ceremoniál se konal 29. července v Paláci lidu v Pekingu. Generální tajemník strany, čínský prezident a předseda Ústřední vojenské komise Xi Jinping (Si Ťin-pching) řád osobně předal významným osobnostem.

Řád 1. července je nejvyšším oceněním KS Číny. Jeho design je jednoduchý a důstojný, hlavními barvami jsou červená, zlatá a bílá barva. Je vyráběn lisováním za studena, má filigránovou vložku a je pověšen na barevném hedvábí.

Smyslem udělování Řádu 1. července je slavnostně ocenit členy KS Číny, kteří mimořádně přispěli straně a lidem a vytvořili cenné duchovní bohatství.

Řád obdrželo 29 osob pocházejících ze všech společenských kruhů v Číně. Mezi nimi je například vynikající úředník, který pracoval pro zemi během války, ale byl neznámý v době míru, ředitelka školy v horách, která během více než 40 let věnovala veškerý čas vzdělávání v oblastech postižených chudobou, či první zvláštní zástupce čínské vlády pro africké záležitosti, který i v důchodu stále pomáhá prohlubovat bilaterální spolupráci.