Ve čtvrtek 17. června v 9:22 hodin Čína vypustila kosmickou loď Shenzhou (Šen-čou)-12 se třemi astronauty na palubě. Znamená to další velký krok vpřed při výstavbě čínské vesmírné stanice.

Třemi astronauty na palubě jsou Nie Haisheng (Nie Chaj-šeng), Liu Boming (Liou Po-ming) a Tang Hongbo (Tchang Chung-po). Velitelem mise je Nie Haisheng, který už absolvoval misí Shenzhou-6 a Shenzhou-10. Liu Boming se účastnil mise Shenzhou-7 a Tang Hongbo letí do vesmíru poprvé. Na oběžné dráze stráví tří měsíce a jejich úkoly souvisí především s budováním vesmírné stanice:

* Testování kabiny základního centrálního modulu Tianhe (Tchien-che), ověření systému na podporu života, testování robotického ramene a správu materiálu a odpadu.

* Činnosti mimo kabinu včetně montáže a testování jednotky Extravehicular Mobility Unit (EMU), tedy nezávislého skafandru sloužícího pro výstup do vesmíru. Astronauti v něm budou například montovat panoramatickou kameru či prodlouženou čerpací jednotku.

* Montáž a testování vybavení pro vědecké a technologické experimenty a samotný výzkum v oblastech kosmických aplikací a medicíny.

* Každodenní péče o tělo a tělesná cvičení podle plánu s pravidelným sledováním a vyhodnocováním vlastního zdravotního stavu.

Původní vesmírná stanice Tiangong (Tchien-kung)-1, který byla úspěšně vypuštěna v roce 2011, poskytuje astronautům 15 kubických metrů prostoru. V roce 2021 začala Čína stavět stanici Tianhe, která zvyšuje prostor pro astronauty na 110 metrů krychlových.

Zároveň zde v souladu s koncepcí „humanizace“ vznikly obytné a pracovní prostory včetně samostatného prostoru na spaní, místa pro cvičení, kuchyně či jídelny. V co největší míře zohledňují soukromí, což výrazně zlepšuje kvalitu života astronautů.

Nezávislý prostor na spaní jim umožňuje více odpočívat a užívat si kvalitní spánek. Ve vesmíru si sice astronauti nemohou užít koupele jako na Zemi, ale každý si může dát sprchu v „zabalené sprše“ se stříkací pistolí. Navíc mohou využívat lepší komunikační technologie včetně „mobilní WiFi“.