V lokalitě Sanxingdui (San-sing-tuej) známé jako devátý div světa byl 20. března letošního roku učiněn další významný archeologický objev. Byly zde nalezeny fragmenty zlatých masek, malované portréty bronzových hlav, bronzové posvátné stromy a nefritové předměty. Rozmanitost a bohatství objevených kulturních památek ukazují rozvinutost starověké civilizace státu Shu.

Na hedvábí se možná psalo

Poprvé byly v Sanxingdui v „obětních jámách” objeveny zbytky rozloženého hedvábí. Hedvábné proteiny už byly nalezeny několikrát při testování půdních vzorků, což naznačuje, že království Sanxingdui před více než 3000 lety používalo hedvábí.

V Sanxingdui zatím nebyla nalezena textová památka, odborníci ale ve výkopech objevili velké množství rumělky. Zatím není možné určit, k čemu sloužila, je ale možné, že tvořila dekorace na hedvábné látce, nebo jí dokonce byla látka popsána. Jinými slovy: Hedvábí možná bylo hmotným nosičem starověkého písma.

Kontakty starověké civilizace Shu

Archeologové se slonovinou v „obětní jámě“ číslo 4 v lokalitě Sanxingdui ve městě Guanghan v provincii S'-čchuanuZ nově objevených jam a dvou jam z roku 1986 bylo vytěženo celkem 211 slonoviny, nejdelší měla 1,5 metru. Ukazuje to, že slonovina byla velmi důležitou komoditou. Očekává se, že další zkoumání odhalí tehdejší klima a prostředí roviny Čcheng-tu a odhalí spojení mezi Sanxingdui a jižní hedvábnou cestou.

Jedinečná bronzová socha

Státní správa kulturního dědictví vyhlásila 28. května národním pokladem bronzovou sochu nedávno objevenou v Sanxingdui. Socha klečí, oblečená do vyšívané krátké sukně, ruce a prsty má složené. Hlava má velké oči a šklebí se. Její výraz je přehnaný a zvláštní. Jde zřejmě o polohu uctívání bohů, postoj obvyklý během obětních obřadů v období království Sanxingdui. Bronzový pohár na temeni hlavy je typickým předmětem z období dynastie Shang. Na soše je zobrazeno několik draků, které zdůrazňují urozený stav zobrazené osoby.

Bronzová socha objevená v lokalitě SanxingduiSanxingdui je ve světové bronzové kultuře jedinečná. Zdejší lokalita je důležitým místem narození čínské civilizace. Sanxingdui spolu s lokalitou Jinsha patří ke světovému kulturnímu dědictví.