První čínský jaderný blok s reaktorem třetí generace Hualong One zahájil komerční provoz, což připravilo cestu pro masovou výrobu a export elektřiny. Blok Fu-čching 5 ve východočínské provincii Fu-ťien vyrábí energii po sedmidenním zkušebním provozu, uvedla Čínská národní jaderná korporace (CNNC).
„Čína je nyní na čele jaderné technologie třetí generace na světě vedle zemí, jako jsou USA, Francie a Rusko,“ uvedl prezident CNNC Yu Jianfeng. „Komerční provoz Hualong One také pomůže splnit cíle rozvoje nízkouhlíkových technologií, jako je dosažení maximálních emisí CO2 před rokem 2030 a uhlíkové neutrality před rokem 2060,” dodal Yu Jianfeng.
Poukázal na to, že Hualong One je jedním z nejuznávanějších jaderných reaktorů třetí generace na světovém trhu. Současné spustění bloku Fu-čching 5 podle něj položilo pevný základ pro hromadnou výstavbu tohoto reaktoru a jeho expanzi do světa.
Hualong One používá domácí technologie, všechna základní zařízení byla vyrobena čínskými podniky. Jeho konstrukční životnost činí 60 let, palivo se doplňuje jednou za 18 měsíců. Z hlediska bezpečnosti splňujte nejvyšší mezinárodní bezpečnostní standardy.
Výstavba prvního reaktoru Hualong One byla oficiálně zahájena 7. května 2015, do sítě byl úspěšně připojen 27. listopadu 2020. Za více než pět let se na jeho stavbě podílely tisíce výzkumných a vývojových týmů, více než 5300 dodavatelů a téměř 200 tisíc lidí.
Každá jednotka Hualong One může generovat téměř 10 miliard kilowatthodin elektřiny ročně, což uspokojí roční spotřebu elektřiny na výrobu a život jednoho milionu lidí ve středně rozvinutých zemích. Zároveň umožňuje snížit spotřebu uhlí o 3,12 milionu tun a emise oxidu uhličitého o 8,16 milionu tun.