Protože se virus Covid-19 šíří po celém světě, Čína vyslala do Srbska skupinu odborníků, kteří jim poskytli podporu. Příchod čínského zdravotnického týmu do Bělehradu mi připomíná mou cestu do Srbska krátce před vypuknutím epidemie, na níž jsem vzdal úctu dvěma mučedníkům, Xu Xinghuovi a Zhu Yingovi, kteří obětovali svůj život před 21 lety. Jsem jedním z kolegů, kteří je znali nejdéle. Pracovali jsme společně pro stejné noviny a vždy mezi námi bude zvláštní spojení.

Před 21 lety, 7. května 1999, NATO bombardovalo čínské velvyslanectví v Jugoslávii, čímž vzalo život reportérce zpravodajské agentury Nová Čína Shao Yunhuan a reportérům deníku Guangming Xu Xinghu a Zhu Ying. Nemluvě o dalších desítkách zraněných a zničené budově velvyslanectví. Celou Čínu to tehdy velmi pobouřilo.

Místní výstava v Bělehradě připomínající tři reportéry, kteří byli zabiti při bombardování (zleva doprava: Shao Yunhuan, Xu Xinghu, Zhu Ying).I mne ovládl smutek a hněv. Mnoho známých z deníku Guangmingu se přihlásilo, aby mohli pokračovat v práci jejich kolegů. Z těchto důvodů jsem napsal dva články: „Vezměte pero od mučedníků“ a „To se neděsí čínských reportérů!“ A později třetí článek – „Smutné vzpomínky v bývalé rezidenci Xu Xinghu“, ve kterém jsem chválil ducha vytrvalosti a odhodlání a vyjádřil velkou bolest nad ztrátou Xu Xinghu a Zhu Ying.

Ti, kteří obětovali své zemi svůj život, nebudou nikdy zapomenuti svou vlastí. Prezident Xi Jinping navštívil 17. června 2016 Srbsko a po příjezdu do Bělehradu směřovaly jeho první kroky do bývalého areálu čínského velvyslanectví v Jugoslávii. Doprovázeli ho srbští představitelé, aby vzdali hold třem mučedníkům: Shao Yunhuan, Xu Xinghu a Zhu Ying. Ve zprávách bylo možné zaznamenat slova „Pamatujte na naše mučedníky a třešňový mír“ vyrytá na černém památníku před ruinami.

Slova “Pamatujte na naše mučedníky a třešňový mír” vyrytá na černém památníku před ruinami bývalého velvyslanectví.Vedení Bělehradu se 7. května 2009 rozhodlo zachovat zbývající části bývalého čínského velvyslanectví a postavit před ním pomník připomínající čínské novináře, kteří zemřeli při bombardování NATO. V roce 2016 se pojalo záměr pojmenovat ulici, na které se nachází bývalé čínské velvyslanectví, na „Konfuciův bulvár“. Mezitím měla Čína vybudovat na bývalém místě velvyslanectví čínské kulturní centrum.

V loňském roce jsem měl to štěstí, že mohl navštívit Bělehrad jako turista. Nejprve navštívil bývalé sídlo čínského velvyslanectví v Jugoslávii. Viděl jsem, že hlavní část kulturního centra již byla dokončena, stejně jako socha Konfucia před ním. Na levé straně sochy jsou v srbštině i čínštině vyryta slova: „Rádi bychom poděkovali Čínské lidové republice za podporu a přátelství v nejobtížnějším období pro obyvatele Srbské republiky a rádi bychom vzdali hold mučedníkům, kteří obětovali svůj život.”

Tři čínští reportéři, kteří obětovali svůj život, prohloubili přátelství mezi těmito dvěma zeměmi svou vlastní krví a životy. Srbové je také považují za své hrdiny. V Srbsku jsem cítil přátelství Srbů vůči Číňanům a viděl jsem hluboký základ pro spolupráci mezi oběma zeměmi.

Čínské kulturní centrum v Srbsku se nachází v bývalém areálu čínského velvyslanectví v Jugoslávii.V současnosti každý rok cestuje do Srbska velké množství čínských turistů. Jen za prvních sedm měsíců roku 2019 jich do Srbska zavítalo 70 tisíc. Mnoho ulic v Bělehradě má znaky v čínštině, mnoho Srbů umí pozdravit čínské turisty v jednoduché čínštině.

Číňané nezapomněli na mučedníky, kteří za tuto zemi zemřeli. Každý rok se 7. května v bývalém sídle čínského velvyslanectví konají slavnosti, které je připomínají. Kolegové z deníku Guangming Daily také truchlí před hrobkami Xu Xinghu a Zhu Ying na hřbitově Babaoshan v Pekingu. I čínský lékařský tým si udělal po příjezdu speciální výlet na bývalé velvyslanectví, aby vzdal hold třem mučedníkům.