Letadla všeho druhu z Francie, Ruska, Španělska, Íránu a dalších zemí v poslední době jeden za druhém dorazila do Číny, aby vyzvedla zdravotnické potřeby během pandemie COVID-19.

Po vypuknutí pandemie mimo jiné přistál třikrát na mezinárodním letišti Tianjin Binhai ve městě Tianjingu v severní Číně. Antonov An-225 Mriya, největší letadlo na světě pro přepravu nadměrných nákladů.

Letadla nesoucí několik tun rukavic, masek, ochranných obleků a dalších zdravotnických potřeb z Číny přistála ve Francii, Německu, Rusku, na Mauriciu a v dalších zemích, které čelily nedostatků zdravotnických potřeb.

Po vypuknutí epidemie nového koronaviru zahájila Čína mezinárodní spolupráci s různými zeměmi v boji proti COVID-19, aby pomohla zastavit a kontrolovat epidemii. Až do 22. dubna poskytla čínská vláda potřebné zdravotnické prostředky více než 150 zemím a mezinárodním organizacím. Čína take usnadnila komerční nákup pro jiné země a je ochotna dále pomoci potřebným.

„Podle statistik čínských celních úřadů dodala Čína od 1. března do 4. dubna protiepidemické potřeby v celkové hodnotě 10,2 miliardy RMB (asi 1,4 miliardy dolarů) včetně 3,86 miliardy masek, 37,52 milionu ochranných zařízení, 2,41 milionu infračervených teploměrů, 16 tisíc ventilátorů, 2,84 milionu testovacích souprav a 8,41 milionu kusů ochranných brýlí,“ uvedl Zhao Lijian, mluvčí čínského ministerstva zahraničí.

„Od 8. dubna podepsalo 58 zemí a regionů, jakož i čtyři mezinárodní organizace smlouvy o komerčním nákupu zdravotnického materiálu s čínskými podniky a dalších 71 zemí a deset mezinárodních organizací o takovém nákupu stále jednají,“ řekl Zhao Lijian.

Foto ve videu: CAAC NEWS/ Li Tong, Peng Siqi, Wang Lujie, Liu Sicheng, Chang Shuo, Xu Xiangjiang, Liu Yuxuan, Ren Li, Fu Rui, Luo Tao, Chu Wenming, Ju Shuchen.