„Petrkov je vzácná památka, která patří neodmyslitelně ke kulturnímu dědictví Vysočiny. (…) Petrkovský dům bude moci představovat ve svých prostorách naprosto jedinečným způsobem výtvarné a literární dílo Bohuslava Reynka, jeho blízkých i souputníků,“ jsou přesvědčeni autoři petice Zachraňte Petrkov! v čele s básníkem Milošem Doležalem.

Památkově chráněný zámeček, který obýval Bohuslav Reynek se svou manželkou, francouzskou básnířkou Suzanne Renaud, i jejich synové, fotograf Daniel a překladatel Jiří, nyní nabízí realitní agentura spolu s řadou pozemků k prodeji, a to za – oficiálně nezveřejněnou – částku cca 21 milionů Kč. Proti tomu, aby se Petrkov dostal do soukromých rukou, vyjádřilo protest již na dva tisíce představitelů tuzemské kulturní obce. 

Jiní jsou však toho názoru, že už není co zachraňovat. Patří k nim i spisovatel Václav Vokolek, který v anketě Respektu na toto téma prohlásil: „To, co vidíme v materiálech realitní kanceláře (to slovo nemělo nikdy v Petrkově zaznít), je hlavně nepochopitelné. Kolik nevkusu, necitlivosti k odkazu duchovních hodnot se jistě za velké peníze podařilo v interiérech realizovat. (...) V Petrkově je vše a navždy ztraceno.“

A podobného názoru je také spisovatel a publicista Aleš Palán, který k tomu na Facebooku mj. napsal: „Příběh Petrkova skončil před mnoha desetiletími, když zemřel Bohuslav Reynek. Jiří s Danielem, pro mě jedni ze zásadních lidí mého života, ho proměnili a nechali znít ve fascinujících ozvěnách. Jejich smrtí ale vše skončilo. Je to škoda, ale je to fakt. Takový je život, taková je smrt. Básně, grafiky, fotografie, překlady naštěstí trvají. Přežijí i bez toho baráku. Věnujte pozornost jim – a ne cihlám.“ 

Podle vyjádření Ministerstva kultury je po jednání s představiteli Kraje Vysočina zřejmé, že kraj Petrkov nekoupí. Ministerstvo ale stavbu považuje za kulturně velmi významný objekt, a bude proto o koupi dál jednat. Ovšem vzhledem k tomu, že na záchranu celé literatury v době koronavirové krize se Lubomíru Zaorálkovi podařilo vyjednat zhruba 35 milionů, velké naděje (nebo obavy?) si dělat nemusíme.

 

Poznámka: V původním textu bylo v citaci Václava Vokolka uvedeno, že knižní editor Jan Šulc nepodporuje koupi Petrkova. Ten však redakci Literarky.cz napsal, že byl špatně pochopen a prohlašuje: „Podporuji koupi Reynkova Petrkova státem či Krajem Vysočina a zřízení kulturní instituce (muzea, galerie) v tomto domě. Podepsal jsem petici Miloše Doležala k tomu vyzývající a podporuji její znění.“