Za Liehmem do Paříže

O atmosféře šedesátých let minulého století se mluví o to víc a častěji, oč méně žije pamětníků. Ne pamětníků, kteří tu dobu prožili, ale pamětníků z těch, kdo ji tvořili. Jedním z nejaktivnějších byl v tehdejším Československu A. J. Liehm. Po invazi vojsk Varšavské smlouvy odešel do exilu a zůstal v něm vlastně dodnes. Vydali jsme se za ním do Paříže, kde žije a odkud sleduje dění v Praze se střídavými návaly bolesti. Liehm je tím, co se nazývá magnus parens. Jeho dítětem jsou Literární noviny v té podobě, v jaké utkvěly v povědomí vzdělané české veřejnosti a jakou získaly právě v šedesátých letech. Od médií jsme se rychle dostali ke gumování minulosti a k tomu, co byl komunismus. Rozhovor s mistrem rozhovoru vyjde v Literárních novinách číslo 32.

Videoukázka z rozhovoru

A.J.Liehm exkluzívně pro Literární noviny:
„Období před Listopadem se v Čechách zahrnulo pod pojem komunismus. Za komunismu to bylo takhle a po komunismu to je takhle. Jako kdyby nikdo nevěděl, že i komunismus, který se dnes používá jako obecné pojmenování, znamená spoustu různých věcí. Měnil se celou historii, děla se v něm spousta zajímavých věcí. Celá generace konce padesátých a šedesátých let, která znamenala obrovský přínos do české kultury včetně nového proniknutí intelektuálů do českých dějin, je pro dnešní generaci totálně neznámá..."
„...Toto téma musí někdo otevřít v novinách, v médiích. Možná to budou až archeologové dějin české kultury, moji pravnuci a jejich děti. Bude se to pracně vykopávat, zatímco teď to máme na dosah ruky. Proč česká kultura zapomněla na všechno, co se v těch letech udělalo, a nebyl to jenom film nebo literatura, proč to vygumovali?"
Exkluzivní rozhovor nejen o naší minulosti, ale i o současné kultuře a o novinářské profesi.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Čtvrtek, 11 Srpen 2011 09:06 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB