Po pětidenní pauze v blízkovýchodním blogování konstatuju, že vše je takříkajíc při starém: V Sýrii se dál dějí věci, o jejichž skutečné podobě toho víme jen málo, protože se podle všeho prefabrikují i záběry „slovutných“ televizí, Libye se dál rozkládá v cosi zatím nedefinovatelného, Afghánistán po 11 letech demokratizační okupace hladoví… Ale popořádku.
Někdejší neúspěšný Obamův protikandidát a vlivný člen republikánského vedení John McCain v americkém Senátu požaduje, aby USA okamžitě zahájily válku proti Sýrii a začít by se prý mělo bombardováním severu země. Před pouhými dvěma týdny přitom týž McCain požadoval „jen“ to, aby USA zahájily dodávky zbraní ozbrojené syrské opozici, konkrétně Syrské svobodné armádě (FSA). Nově tvrdí, že válka je „jedinou realistickou cestou“, jak FSA pomoci. McCain tvrdí, že je v kontaktu s exilovou Syrskou národní radou (SNC), která se staví (nebo je Západem jen stavěna?) do role hybné síly syrského povstaleckého hnutí, a vysvětluje, že bombardování Sýrie by rebelům poskytlo šanci zformovat se a zaútočit na Asadův režim. McCain navíc předpověděl, že sousedi Sýrie se do občanské války zapojí také, byť kromě Turecka nikdo nic takového ani nenaznačil.
Kuriózní ovšem je ona McCainova snaha pomoci FSA, jejímž bojovníkům Západ už zbraně ostatně dodává. V předchozích blozích jsem k této síle vždy dodávala „saláfistická“, neboť vousatí bojovníci jsou rozděleni do praporů pojmenovaných po islámských světcích a v jejich řadách bojují i „afghánci“ z Iráku, Jordánska či Libye. Jeden z praporů sunnitské FSA byl pojmenován třeba po Jazídu bin Muávíjovi, který nebyl žádným velitelem a proslul jen tím, že nechal popravit Husajna, vnuka proroka Muhammada, čímž následně vnesl do islámu jednu z jeho linií rozkolu. Zkrátka, FSA je silou vyhroceně sektářskou a pomáhat jí – mimo jiné i v jejích masakrech šíitů, křesťanů či alávitů -- ze všeho nejvíc připomíná hrátky s ohněm srovnatelné s hýčkáním Al Kajdy v dobách sovětské okupace Afghánistánu. Nicméně, skutečnost, že brigáda FSA nese jméno Hamída bin Džásima bin Sáního, aktuálního katarského premiéra a ministra zahraničí (a příbuzného katarského prince, co u nás zneužíval holčičky a byl za odměnu vydán zpět do vlasti), svědčí o tom, že aktuálně jsou odpůrci Bašára Asada -- znovu -- připraveni spojit se i čertem. BTW, vzhledem k výše řečenému asi není divu, že počet útoků výbušninami – oblíbený způsob boje talibů v Afghánistánu -- mezi prosincem a lednem v Sýrii narostl o 134 procent, tvrdí Pentagon a přesné číslo atentátů z jakýchsi neznámých důvodů tají.
Zpátky na zem. Čtvrť Báb Amr v Homsu byla v uplynulých dnech „dobyta“ syrskou armádou, ale něco tu logicky nehraje. „Aktivisté“ oznámili, že ústup beztak plánovali už řadu dní dopředu a bezpočet obyvatel čtvrti stihli odvést do bezpečí, FSA pro změnu tvrdí, že z Báb Amru neutekla, ale „strategicky se stáhla“, nicméně dlouhé týdny předtím se tvrdilo, že je jejich čtvrť obležena a že jsou v ní všichni jako v pasti. A abychom si mohli udělat úplný obrázek, jeden z čelních představitelů SNC v rozhovoru pro saúdskou Al Arabíju, která patří královu švagrovi, prohlásil, že bitva o Homs byla „větší než Stalingrad“! Jupí! Konečně už víme, jak to tedy v Sýrii vypadá.
Už jsem psala o hackerském útoku na počítače Al Džazíry, který odhalil, že pokusy o vyvážené zpravodajství ohledně Sýrie se v této televizi trestají. Nově se zdá, že komusi z redakce došly nervy, a tak syrská státní televize získala nesestříhané reportáže, na nichž jsou vidět přípravy natáčení: tu je civilista oblékán do důstojnické uniformy syrské armády, onde jsou zdraví lidé i děti bandážováni, aby hráli zraněné, dalším jsou rozdávány papíry s textem, který mají v reportáži odříkat… Proklik na zdroj přestal (záhadně?) fungovat, nicméně pokud by to byla pravda byť jen z deseti procent, spáchala Al Džazíra v Sýrii – na rozkaz „shora“ (televize patří přímo katarskému emírovi) --svou profesní sebevraždu. Ostatně, její zpravodajství o dalších a dalších neověřitelných obětech je už tak předpřipravené, že už zapomíná i dosazovat jejich počty.
Snaha Západu a arabských monarchií ze Zálivu svrhnout syrský režim přitom dosáhl takové míry, že syrské hnutí odporu už ztratilo sympatie „ulice“ v arabských zemích. Před dvěma týdny byla v Káhiře svolána demonstrace na podporu syrských aktivistů a s výjimkou egyptských saláfistů se nezjevil snad nikdo. V Tunisku zase největší demonstrace týkající se Sýrie byla proasadovská. V Libanonu se střídají demonstrace na podporu obou stran, v Jordánsku jakékoli demonstrace pro jistotu potlačují, aby snad někoho nenapadlo pochodovat následně na královský palác v Ammánu. Je to názorný doklad, jak Arabové (nemám teď na mysli tmářské feudály ze Zálivu) vnímají autentičnost syrského povstání. Tunisany nebo Egypťany ani na chvíli nenapadlo žádat o pomoc NATO, natož Saúdskou Arábii s Katarem. Syrské povstání se tak řadí za to libyjské, které v arabském světě nemá podporu také žádnou. Tím spíš, že zatímco při povstáních v Tunisku a Egyptě (tedy proti Západem podporovaným a udržovaným diktátorům) Západ vyzýval revolucionáře k pokoji a mírumilovnosti, v případě Libye a Sýrie volá do zbraně, vyzbrojuje, oslavuje ozbrojené vousáče a v prvním případě i sám bombardoval. To ale nebrání kritice Ruska, že „obhajuje v Sýrii status quo“ -- zatímco USA podporují status quo v Maroku, Alžírsku, Egyptě a Tunisku (za Mubaraka a bin Alího), Jordánsku, Iráku, Saúdské Arábii, Ománu, Spojených arabských emirátech, Kuvajtu, Kataru a Bahrajnu (pokud jsem na některé nezapomněla). Oh, those Russians!
A do toho je tu Bašár Asad, o němž není vůbec jasné, proč se svým rodinným klanem vlastně zůstává dál u moci. Jeho strana Baas už je jen skořápka kdysi mocné síly, v nové ústavě už nemá zaručenu vládnoucí úlohu ve státě, a tak je velezásadní otázkou, proč vlastně ještě Syřané kvůli Asadovi a jeho vládě musejí umírat dál.
A ještě poslední věc k Sýrii: Libanonský deník Daily Star tvrdí, že syrská armáda v Homsu zajala 13 francouzských vojáků. Pokud by se zpráva ukázala býti podloženou byl by to první důkaz, že Západ svou intervenci do Sýrie už zahájil. Podle deníku nyní probíhá jednání mezi vládami Sýrie a Francie, jak se zajatými „důstojníky“ naložit. Už v minulosti se objevovaly zprávy, podle nichž v Sýrii operují britské a katarské oddíly, nicméně Západ vše vždy popřel a Damašek se nesnažil prokazovat opak. Francouzské ministerstvo obrany nyní ale nic nepopírá, říká jen, že nemůže „informaci potvrdit, ani vyvrátit“, což je úsměvná formulace. Spekuluje se, že vojáci se mohli podílet na záchraně západních novinářů z Homsu, nicméně jedna z novinářek důrazně prohlásila, že během svého pobytu ve městě nezahlédla jediného francouzského vojáka a za svou záchranu že novináři vděčí povstalcům. Tož tak.
Libye. Povstalecké milice, které pomáhaly Spojeným státům a NATO svrhnout Kaddáfího režim, nyní používají ukořistěné protiletecké rakety, jichž se během povstání z armádních skladů ztratily desítky tisíc, jako páku při získávání postů v rodící se budoucí vládě Libye, nebo toho, co z Libye zbude. „Jejich jasnou výhodou je, že jsou ozbrojení,“ připustil náměstek americké ministryně zahraničí Andrew Shapiro s tím, že různí alkajdisti v Libyi mají na těchto zbraních zájem. „Nevzdají se jich, dokud si nebudou jisti, že jsou jejich zájmy náležitě brány v úvahu.“
Západem podporovaná „centrální vláda“, která nemá „své“ území pod kontrolou, se tak nechává vydírat různými ozbrojenými milicemi, které mají na svědomí systematické zločiny, včetně mučení, poprav bez soudů a dalších válečných zločinů. Vrána k vráně ale sedá -- OSN potvrdila, že NATO během své agrese, zabilo nejméně 60 civilistů a dalších 55 jich zranilo, což je vcelku dramatický nárůst oproti tomu, že se NATO dušovalo, že nezabilo jedinou nesprávnou duši a že všechny nálety byly vedeny proti „legitimním vojenským cílům“.
Situace v zemi už nabrala tak bizarních rozměrů, že libyjský premiér, občan USA Abdal Rahím Kíb vyzval „mlčící většinu“, aby mu pomohla chránit stát před „pseudorevolucionáři“. Prý je právě na „libyjské ulici“, aby chránila instituce státu, bojovala s chaosem, řekla ne těm, kdo si chtějí uzurpovat státní majetek a území, odmítla nestátní instituce. Ten Alláh musí být fakt veliký a slitovný…
Vtipné ale je, že „centrální vláda“ loni v září věnovala 400 milionů dolarů na léčení zraněných povstalců na zahraničních klinikách, nicméně program se lehce zvrhl a libyjští rebelové si za státní peníze dopřávají plastické zákroky jako je odsávání tuku nebo úprava rtů. Náklady na léčbu bojovníků se už zdvojnásobily a dosáhly 800 milionů.
A na závěr: V Benghází byl poničen hřbitov britských a italských vojáků padlých ve druhé světové válce. Tehdy obě země v Libyi bojovaly proti sobě, nyní pospolu… zvláštní.
Jemen. V provincii Abján na jihu země dál pokračují boje, přičemž dvoudenní dobývání základny vládních jednotek už stálo životy nejméně 140 mužů. Až 110 z obětí tvoří vojáci věrní novému jemenskému diktátorovi generálu Hádímu. Vláda původně tvrdila, že útočící stranou je Al Kajda, později vyšlo najevo, že jsou to příslušníci frakce Ansar Šaríja, která ovládá většinu jižního Jemenu už od počátku loňského léta a má silně separatistické tendence. Při bitvě o základnu v Zindžíbaru prý nyní zajali navíc také 70 vládních vojáků, načež je slavnostně vodili po městě a ukazovali v rámci oslav vítězství.
Pokusy vlády v San´á získat nad Abjánem kontrolu troskotají opakovaně, a to i navzdory faktu, že v provincii už operují i příslušníci ozbrojených sil USA, které Pentagon cudně označuje za „bezpečnostní tým“. Ansar Šaríja tvrdí, že americký tým napadla a jednoho z „důstojníků CIA“ zranila, Pentagon to popírá.
Na tvrzení a popírání je ovšem nezajímavější právě přiznání, že američtí vojáci v Jemenu vůbec jsou, protože jejich vyslání nebylo oficiálně nijak oznámeno a Obamova administrativa několikrát „vyloučila“ vyslání pozemních sil do Jemenu s tím, že se „omezí jen“ na bombardování z bezpilotních letounů.
Spalování koránů na americké letecké základně Bagrám, které vyvolalo celoafghánské protiamerické bouře, nebylo náhodné, jak tvrdí, americká strana, ale úmyslné, konstatuje afgánská vyšetřovací komise. O chybu by prý mohlo jít, kdyby byla spálena jedna kniha, ale při pálení „stovek knih“ už muselo jít o akci, o níž všichni věděli.
Západní činitelé tvrdí, že za pálením „několika“ koránů byla série „neúmyslných chyb“, a vina nyní padá na pět nejmenovaných vojáků, kterým prý možná hrozí jakési blíže nespecifikované tresty.
Do toho nová zpráva Světové banky a afghánské vlády konstatuje, že míra podvýživy afghánských dětí je jedna z nejvyšších na světě. Hladoví více než polovina afghánských dětí mladších pěti let, a to bez ohledu na miliardy dolarů, které se do války neustále lijí, aby skončily v kapsách „kontraktorů“ nebo byly rovnou rozkradeny tamními úředníky nebo okupačními důstojníky. Další důvod, proč miliardy nepomáhají, spočívá v tom, že většina peněz vždy směřovala do provincií s vyšší koncentrací zahraničních vojsk, kde byly boje nejprudší. „Chudoba a potravinová nejistota je přitom vyšší v klidnějších provinciích,“ konstatuje zpráva.
Děti trpící hladem jsou přitom jen jedním rozměrem 11 let trvající „demokratizace“ Afghánistánu. Amnesty International minulý měsíc konstatovala, že válka každý den vyhání z domovů v průměru 400 lidí, přičemž celkový počet Afghánců bez domova se odhaduje na půl milionu. Tož tak.
Už beztak dlouhý flák dnes uzavřu viagrou: Saúdská Arábie je šestý největší spotřebitel viagry – údajně asi 12 procent z tamních 20 milionů mužů trápí impotence a v 80 procentech případů je na vině psychika. Všechny arabské země za viagru utratí více než 10 miliard dolarů ročně, z čehož jen na Saúdskou Arábii připadá půldruhé miliardy. Za Saúdy jsou Egypťané a muži ze Spojených arabských emirátů.
Příště Egypt a Magrib…
-
|2012-03-07 11:19:25 hardcore devo - many thanksOpět bych rád poděkoval za výtečné zpravodajství, keep rollin :)
-
|2012-03-07 13:48:21 ZiMcCain chce bombardovat sever Syrie???? To by melo byt zase humanitarni bombardovani jiste!!! Tady uz nebude vadit kdyz by zemrely tisice nevinnych lidi. To, ze vlada bojuje od zacatku proti bandam rebelu a zoldakum to je problem. Tady nastupisi hlasy o lidskych pravech!!!
Krasne to popsal Dr. Kosina, kdo ma zajem at si precte:
http://www.vasevec.cz/vip-blogy/humanitarni-intervence-aneb-jak-se-dela-zmena-rezimu























