O spisovatelském řemesle


 

spisovatel ilustraceTo, že spisovatelské řemeslo není jednoduché, že spisovatelství je složitým a těžkým povoláním, se dávno ví. V seriálu vám chceme přiblížit trochu více spisovatele prizmatem doby, ve které žili.

 

 

 

Začněme povídáním o spisovatelském řemesle, které nám přiblížil slovenský spisovatel Peter Krištúfek (na snímku vpravo), který se živí jako televizní Peter Krištúfek foto youtubescenárista a režisér (viz). Mimo jiné je ale také podepsán pod celovečerním filmem Viditelný svět s Ivanem Trojanem v hlavní roli. Jednou jsem se Petra zeptal, jestli je vyučený režisér nebo scenárista. Trochu zmateně se pousmál a podotkl, že on má VŠMU, což je slovenská verze české Akademie múzických umění. Nechtěl jsem Petra urazit, potřeboval jsem si jenom ověřit, na jaké řemeslo to má vlastně papíry. Místo toho jsem se dozvěděl, že Peter není vyučený, ale vystudovaný. 

 

Peter Krištúfek se věnuje také literatuře. Je tedy i spisovatel. Píše zejména prózu, ale trochu i poezii. Právě díky poezii jsme se poznali a spřátelili. Stalo se to před mnoha lety v Tatrách na Wolkrové Poliance, soutěži začínajících básníků. Ani jeden z nás si tehdy nepřišel převzít hlavní cenu, no už jen samotné pozvání na závěrečné vyhodnocení takové soutěže bylo pro každého mladého poetu velkou poctou. V těch dobách jsme všichni sypali literární texty z rukávu, nikdo se nepozastavoval nad tím, jak to přesně funguje. Prostě se to dělo a my jsme byli šťastni, že jsme toho součástí.

 

Dnes již zesnulý básník Vojtech Kondrót tehdy v Tatrách, coby člen poroty, začal debatu o spisovateli jako o řemeslníkovi. Bylo nám to podezřelé, protože jsme věděli, že spisovatel Kondrót je ve skutečnosti vystudovaný matematik, který se také živí jako učitel matematiky. Kde je ta univerzita, nebo alespoň učňovka, z níž vycházejí spisovatelé, ptali jsme se. Vojtech Kondrót nás tehdy překvapil tvrzením, že k zvládnutí spisovatelského řemesla nepotřebujeme ani maturitu. Ale jednu středoškolskou knihu k tomu přece jen potřebujeme, a to učebnici literární teorie. Vzpomněl jsem si, že na průmyslovce jsme vyfasovali i takovou knihu, no nevím, zda jsme ji někdy otevírali. Samozřejmě že jsme ji otevírali, ale kdo si to pamatuje? Po návratu ze soutěže jsem si středoškolskou učebnici literární teorie poctivě koupil a zjistil jsem, že je v ní opravdu všechno. Mimochodem, tu knihu využila i moje dcera, když se připravovala na státnice.

 

 

Je tedy spisovatel řemeslník?

Co je to za řemeslo, když se mu věnují vystudovaní matematici a režiséři? Uživí toto řemeslo svého nositele? Pátrání je zbytečné. Samozřejmě že neuživí. Scénář je předem jasný, čísla nepustí. Prozaik a literární kritik Stanislav Rakús tvrdí, že na Slovensku žije maximálně 2 000 múzických čtenářů. Právě tolik výtisků potřebuje z každého titulu prodat vydavatel, aby se mu vrátily alespoň náklady. Jelikož se náklady většinou nevracejí, původní literaturu drží nad vodou dotace. Obvyklá dotace z ministerstva kultury na jeden prozaický titul činí 3 000 eur. Původní novinku dostanete v knihkupectví za 10 eur. Pokud by si ji koupilo poctivě všech 2 000 múzických čtenářů, vyrobilo by to tržbu 20 000 eur. Kam půjde 17 000 eur, netuším, zbylé tři tisíce by však měl mít jisté vydavatel. V těch třech tisících je vše: redakční práce, tisk i honoráře. Vydavatel má pokryté náklady a je – na nule. Otázka, zda se spisovatel uživí svým psaním, negeneruje žádnou odpověď, pouze další otázku. Z čeho žije vydavatel?

 

Příště, až potkám Petra Krištúfka, nebudu slídit po jeho kvalifikaci. Jen se ho normálně zeptám, jak se má. A vůbec, každého spisovatele se už budu ptát jen na to, jak se má. Naštěstí spisovatelů je dost. Sypou své texty z rukávů a nepozastavují se nad tím, jak to vlastně funguje. Prostě se to děje a oni jsou šťastni, že jsou toho součástí. Spisovatelů je jako nikdy předtím, obchody jsou plné knižních novinek. Tak v čem se to vlastně vrtám?

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB