Kyjev zakázal komunismus (a vysvětil Banderovce)

Email Tisk PDF

Ukrajinský parlament a vláda bojují mezi sebou a přitom občanům předkládají přepisování zločinů dějin a zahajují i hony na čarodějnice ryze současné. 

 

Středobodem současného dění na Ukrajině ukazuje se být parlament, kde se rozhořelo další kolo boje o moc. Jeho bouřlivé jednání začalo ve znamení snah (především) poslanců věrných prezidentu Petru Porošenkovi sesadit z funkce premiéra Arsenije Jaceňuka. Jeho lidé veškerou kritiku odmítali s nejspíš jediným argumentem, který má na současné Ukrajině svou váhu -- nálepkovali své protivníky tu jako „špiony Kremlu“, tu jako „agenty Janukovyče“, přičemž Putinovi agenti byli „odhaleni“ i v řadách banderovské Svobody nebo v osobě hvězdy oranžové revoluce a povadlé ikony Západu Julie Tymošenkové. Druhá strana si to nenechali líbit a za agenta Moskvy označila pro změnu Jaceňuka (protože škodí Ukrajině) a dostalo se nakonec i na Mykolu Hordijenka, odvolaného šéfa státní finanční inspekce, který jako první upozornil na korupci ve vládě a dal tak Jaceňukovým odpůrcům do ruky „kouřící zbraň“. Netrvalo dlouho a v parlamentu nezbyl žádný poslanec „čistý“, ale protijaceňukovské koalici se podařilo prosadit vznik vyšetřovací komise, která se korupcí ve vládě začne zabývat, neb generální prokuratura vyslýchat předsedu vlády odmítla. A zatímco oficiální státní protikorupční úřad prý nezačne fungovat dřív, než před koncem letošního roku, Hordijenko nyní tvrdí, že zkorumpovanost ministrů Jaceňukovy vlády lze počítat v desítkách miliard hřiven. Dva parlamentní výbory pro něj po státu požadují osobní ochranu.

Jakmile se pak situace trochu uklidnila a „kremelští špioni“ si s „agenty Janukovyče“ vyslechli projev hostujícího polského prezidenta se vzletnými větami typu „bez svobodné Ukrajiny nebude svobodného Polska“, hladce se shodli na zákazu komunismu na Ukrajině. V praxi by přijetí zákona znamenalo nejen zákaz Komunistické strany Ukrajiny, ale například i všech komunistických symbolů („vyobrazení srpu (pluhu) a kladiva na jednom místě“), názvů odkazujících na Lenina a další lídry SSSR, a to včetně pozitivních zmínek o Stalinovi, ale třeba i Gorbačovovi nebo Jelcinovi. (Zákaz tak mimo jiné dopadne i na kultovní seriál Sedmnáct zastavení jara, neboť v jednom z jeho dílů se Stalin objevuje, byť ne ve zcela kladném světle.) Výjimku dostávají třeba školní učebnice nebo muzea, ovšem za podmínky, že komentáře k zobrazením nebo exponátům budou negativní. Přejmenovány mají být také ulice, náměstí, ale i celá města, pro začátek například Dněpropetrovsk, Dněprodzerdžinsk, Artěmovsk či Iljičevsk. Za porušení zákazu hrozí až pět let vězení a propadnutí majetku. "Je absurdní, že ve státě, jehož vnější dluh dosahuje 95 procent HDP, rozpočtový deficit se blíží devíti miliardám hřiven a průměrná mzda nedosahuje ani sta dolarů, se v rámci pseudovlasteneckého vzepětí přijímá zákon, který nikdo nepotřebuje, a na jehož realizaci bude nutné podle nejskromnějších odhadů vynaložit pět miliard hřiven," podotkl k plánovanému přejmenovávání ulic a měst bývalý ukrajinský ministr Oleksandr Klymenko.

Komunisté, jejichž lídra aktuálně vyslýchá ukrajinská tajná služba SBU, sice nejsou v parlamentu zastoupeni, ale mají 112 poslanců v parlamentech regionálních, a na Prvního máje hodlají v Kyjevě provést masový pochod „proti fašismu“, jehož se chtějí zúčastnit i komunisté z Ruska. Ukrajinští radikálové už slibují, že pochodu zabrání za jakoukoli cenu.

Podle ukrajinských politologů má zákon velkou naději, že bude bez větších změn schválen ještě před 9. květnem, nicméně mnozí z nich upozorňují, že takovým postupem Ukrajina žádné nové přátele v Evropě nezíská, a hlavním smyslem dokumentu, který předložil premiér Jaceňuk, je odvést pozornost Ukrajinců od těžké ekonomické situace v zemi. Přitom podle všeho stejný cíl má vládou schválená kampaň proti „obyčejným separatistům“ – občané jsou vyzýváni, aby na speciálních „horkých linkách“ tajné služby udávali své sousedy nebo známé, kteří „hanobí národní symboly“ nebo „čekají příchod ´ruského světa´“.

Ekonomickou krizi mezitím prohloubil bankrot největší ukrajinské železárenské firmy Metinvest, zatímco inflace jen za březen překročila 10 procent a meziročně 45 procent. Parlament chce zakázat občanům vybírat své vklady z bank předčasně, k tomu se Ukrajinci dozvěděli, že z nové ústavy vypadne zmínka o bezplatné zdravotní péči, nebo že třeba v jedné z kyjevských porodnic nepřijmou matky bez toho, že by zaplatily úplatek v průměru ve výši 3500 hřiven…

 

Svatý Bandera

Na druhou stranu pak poslanci přijali návrh zákon, který zakazuje jakkoli zpochybňovat hrdinství a odkaz banderovců, natož připomínat jejich zločiny, neb nově jsou oficiálně považováni za „bojovníky za nezávislost Ukrajiny“. Dokument vysvětluje, že boj za nezávislost Ukrajiny se vedl od listopadu 1917 až do 24. srpna 1991 a jeho účastníci mají právo na státní podporu. Veřejné zpochybňování oprávněnosti boje OUN i UPA „za nezávislost Ukrajiny“ bude považováno za ponižování hrdosti ukrajinského lidu a zavdá podnět k zahájení trestního stíhání, konstatuje zákon. Spolu s ním byl oficiálně stanoven 8. květen coby Den památky a smíření (za všechny oběti druhé světové války), zatímco 9. květen dál zůstává státním svátkem, Dnem vítězství nad nacismem ve druhé světové válce, čímž se legislativci po čtvrt století nezávislé Ukrajiny zbavili sovětského termínu „velká vlastenecká válka“.

Mimochodem, se svou trochou do mlýna přišel i ministr obrany Stepan Poltorak, který také až nyní zjistil, že je třeba „skoncovat se sovětským systémem (foto pravysektor.info)přípravy armády“. Jedním z možných způsobů, jak toho dosáhnout, se jeví být jmenování lídra neonacistického Pravého sektoru Dmytra Jaroše k ruce náčelníkovi generálního štábu. Jaroš, který v loňských prezidentských volbách nezískal ani jedno procento hlasů, coby „skutečný Ukrajinec“ loni odmítal členství v EU i NATO, hrozil tím, že bude vyhazovat do vzduchu ruské plynovody, za což se ocitl na seznamu hledaných Interpolu, nebo že sestaví vlastní radikální „alternativní vládu“, se tak stal součástí „demokratického“ kyjevského establishmentu. Pravý sektor nyní tvrdí, že bude plně financována z vládních zdrojů, byť zůstane „operativně nezávislá“. Ochutnávku této politiky nabídli ozbrojenci Pravého sektoru v Kyjevě, když ve čtvrtek zabavili část nákladu deníku Vesti a slíbili, že to nebylo naposledy. V redakci listu už loni v září tajná služba SBU provedla razii a zabavovala počítače, nyní vedení listu znovu opakuje, že se nenechá zastrašit. Ministerstvo vnitra konstatuje, že „pokud se prokáže účast Pravého sektoru“ na útoku proti Vestím, tak bude „možné zahájit trestní stíhání“.

V rámci svého boje proti „separatismu“ nyní SBU zabavila servery několika ukrajinských poskytovatelů domén, čímž zablokovala na 10 tisíc webových stránek, státní mi počínaje a firemními konče.

Po namáhavém týdnu se do práce v pátek – před pravoslavnými Velikonocemi -- dostavilo poslanců poskrovnu a ukrajinský parlament přestal být usnášeníschopným.    

 

 

A mezitím na Ukrajině a v okolí:

-- V jednom ze lvovských chrámů mají nově fresku „světců“ z majdanovské Nebeské setniny, včetně Molotových koktejlů nebo samopalů. Hlava Ukrajinské pravoslavné církve Kyjevského patriarchátu ujišťuje své věřící, že zabíjet „separatisty“ není hřích.

-- Tajná služba zatýká první účastníky zakládajícího sjezdu Národní rady Besarábie, který se konal v Oděse. Mezi asi stovkou delegátů byli zástupci všech sedmi bessarábských etnik, tedy Bulharů, Gagauzů, Rusů, Ukrajinců, Romů, Moldavanů a Poláků. Mezi zahraničními pozorovateli byli zástupci bulharské Ataky a Patriotů Moldovy. SBU v Oděse zatkla na tři desítky „diverzantů“ a v souvislosti s dnešním příjezdem Porošenka se ve městě očekávají nepokoje.

-- Maria Muzyčuková, která ve finále světového šachového šampionátu porazila ruskou soupeřku, dostane státní vynamenání, Porošenko v jejím triumfu, který se odehrál v ruském Soči, spatřil „symboliku“.

-- Nepůjdeme kvůli Ukrajině umírat, shrnuje situaci unijní velvyslanec v Rusku Vygaudas Ušackas. Jaceňuk, jemuž hrozí vězení kvůli korupci, mezitím Evropě radí, že by měla stát na dvou pilířích: jedním z nich je osa Berlín-Paříž a druhým Varšava-Kyjev.

-- Oslavy konce druhé světové války v Moskvě jsou výsměchem, varuje ukrajinské ministerstvo zahraničí cizí státníky. K cestě do Moskvy vyzývají svého prezidenta někteří francouzští poslanci, na oslavy se kromě Miloše Zemana a dalších hlav států podle všeho chystá řecký prezident.

-- Děti prezidenta/oligarchy Porošenka přiletěly na jarní prázdniny ze své anglické školy domů, aby se v krojích zúčastnily charitativní akce, kterou v Záporoží pořádala jejich maminka.

-- Litevská vláda v rámci snižování závislosti na Rusku zavázala občany i firmy používat na místo ruského zemního plynu citelně dražší zkapalněný plyn norský. Největší litevský spotřebitel plynu, továrna na výrobu hnojiv Achema, to považuje za vládní „vydírání“ a obává se bankrotu. Zároveň s tím Vilnius na své území přestal vpouštět uprchlíky z Ukrajiny.

-- Torontský symfonický orchestr na nátlak ukrajinské komunity zrušil koncerty s ukrajinskou klavíristkou Valentinou Lyscovou kvůli její kritice kyjevské vlády.

-- Rusko na seznam nevládních organizací, tzv. zahraničních agentů, přidalo Transparency International.

-- Finsko soudí, že manévry NATO u ruských hranic nejsou ten nejlepší nápad.

-- Lech Walesa soudí, že je Rusku třeba pohrozit jadernými zbraněmi.

-- Slavní ruští režiséři Nikita Michalkov a Andrej Končalovskij si řekli Kremlu o skoro miliardu rublů na vytvoření alternativní ruské fastfoodové sítě, která by zlikvidovala McDonald´s. Má se jmenovat „Jíme doma!“

-- Východoukrajinští rebelové mučili a zabíjeli zajaté ukrajinské vojáky, konstatuje Amnesty International.

-- Ruská ekonomika se podle všeho stabilizuje, neboť rubl se vzpamatoval a v globálních žebříčcích si vede nejlépe ze všech měn, konstatuje Bloomberg. Ekonomickou krizi pociťuje skoro 80 procent Rusů, konstatují průzkumy.

-- Ve Lvově za jízdy shořel trolejbus. Číslo 13.

-- Emigrovat chce každý pátý Ukrajinec.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pátek, 10 Duben 2015 13:01 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB