Válka o moc v Kyjevě: Oligarchové sobě

Email Tisk PDF

(foto president.gov.ua)Razantní postup Kyjeva proti Ihoru Kolomojskému nemá nic společného s hesly z Majdanu, to jen jedni oligarchové přebírají zdroje druhých. Zatímco národ chudne, nové oligarchické struktury se stabilizují. 

 

Otevřený konflikt mezi ukrajinskými demokraty/oligarchy, prezidentem Petrem Porošenkem a Ihorem Kolomojským, propukl před víkendem a vygradoval v noci na středu, kdy Porošenko svého soka na jeho „vlastní žádost“ odvolal z funkce gubernátora Dněpropetrovské oblasti. „Musíme zajistit mír, stabilitu a klid,“ vysvětlil Porošenko. „Dněpropetrovská oblast se musí stát baštou Ukrajiny na východě.“

Kolomojský se podle všeho musel sklonit, před tlakem z Kyjeva, který má na své straně mocenský aparát. Porošenko už před pár dny -- vzápětí poté, co premiér Arsenij Jaceňuk svolal mimořádnou poradu s velením silových struktur -- prohlásil, že zruší soukromé „kapesní armády“ jednotlivých gubernátorů, což se v Kolomojského případě týká především žoldnéřského praporu Dněpr 1. Mimochodem, osud ozbrojenců Dněpru je aktuálně nejasný – některé zprávy mluví o tom, že se vydali do Kyjeva „pomoci“ svému chlebodárci proti vládě, další pro představu věcí příštích dodávají, že z jejich arzenálů zároveň zmizely samopaly a granátomety. Tajná služba SBU mezitím zahájila prověrku nejvyšších činitelů Dněpropetrovského regionu, tedy Kolomojského lidí, a to kvůli podezření z organizace a financování rozsáhlého pašování nebo únosů. V této síti uvízli mimo jiné i Kolomojského náměstci Hennadij Korban a Svatoslav Olyjnik. Další ranou Kolomojskému se pak stalo vyhnání jeho lidí z čela státního berního a celního úřadu, stejně jako rozhodnutí vyvést finance polostátních energetických firem z jeho PrivatBanku a uložit je místo toho na kontech bank ovládaných státem. Porošenkovi poslanci v parlamentu podpořili zákon, který by zbavil Kolomojského poslance imunity, zatímco ti druzí marně iniciovali odvolání šéfa tajné služby Nalyvajčenka

Kolomojský zprvu nechal obvinit Porošenka, že se spojil s Putinem a brání provedení jakýchkoli reforem, Korban pohrozil, že „vyzradí“ skutečné počty obětí války z řad ukrajinské armády, jejichž počty Kyjev systematicky marginaluzuje, objevil se i pokus o násilné převzetí části ukrajinských státních drah, na přetřes se dostal i možný „národní majdan“ v Dněpropetrovsku, vyhlášení „Dněpropetrovské lidové republiky“, hrozba separatistického povstání nebo otevřeného Kolomojského pohrůžka, že vyšle na Kyjev „své batalióny“

Místo toho všeho se ale Kolomojský vzdal. Jeho četné firmy a konglomeráty nemohou fungovat v izolaci od zbytku území, jeho žoldnéři nejsou s to se postavit celé ukrajinské armádě, nemá reálné politické spojence, Západ podporuje kyjevskou vládu a pro Rusko je Kolomojský nepřijatelný, žádnou velkou „lidovou podporu“ coby oligarcha také nemá, a tak zhodnotil své šance a podle všeho dal přednost „byznysu“ před politikou.

Porošenko novým gubernátorem Dněpropetrovska jmenoval Valentina Rezničenka, kterého před měsícem pro změnu jmenoval gubernátorem Záporoží. Tehdy o něm mluvil jako o „muži, který nezradí prezidenta a nezradí Záporoží“. Rezničenko je totiž považován za chráněnce oligarchy Borise Ložkina, v současnosti šéfa Porošenkovy kanceláře. Politická „likvidace“ Kolomojského sice Porošenkovi dodala něco „bodů“, ale na druhé straně už jen rošáda s Rezničenkem naznačuje, že „mužů, kteří by nezradili prezidenta“ Porošenko mnoho nemá.

 

Porošenkův kulový blesk

Přesto se Kyjev odhodlal k rozsáhlé akci: v zóně bojů na východě Ukrajiny zahájila tajná služba otevřenou válku nejen proti Kolomojského žoldákům, ale také proti „neznámým zločincům“, kteří oblast drancují v uniformách ukrajinské armády, aby „diskreditovali ukrajinskou vládu“. Podlé šéfa SBU Nalyvajčenka tytéž oddíly ohrožují také Oděsu, kterou měl Kolomojský až dosud pod svou kontrolou, a tak byly po sérii pumových útoků ve městě posíleny jednotky věrné Kyjevu, zatímco Kolomojského vojáci kamsi „mizí“ a objevují se spekulace o brzkém odvoláním oděského gubernátora Ihora Palycy. Obrana se mimo jiné zesiluje také v Melitopoli, kde neznámí ozbrojenci ostřelovali budovu Vojenské správy, do Dněpropetrovsku zamířily dva prapory Národní gardy „kvůli ochraně veřejného pořádku“, početní stavy různých svých silových struktur navyšuje také Charkov. Nadcházející Porošenkova návštěva v Charkově je utajená a speciální oddíly prohledávají centrum města. To vše má podle prezidenta vyústit tím, že „veškerá územní obrana bude podřízena přísné vojenské vertikále“.

A proměna statu quo tím nekončí, naopak, jen pár dní poté, co Kyjev dostal prvních pět miliard dolarů od Mezinárodního měnového fondu, mluví Porošenko o „rozsáhlé speciální operaci“: v souvislosti se zatčením šéfa státního úřadu pro mimořádné situace (čistka dopadla i na všechny oblastní šéfy úřadu) bylo zahájeno také „vyšetřování“ ministrů zemědělství a životního prostředí, přičemž oba ve vládě zastupují banderovskou stranu Svoboda.

„Teď jedna skupina oligarchů začne vytěsňovat druhou,“ vysvětluje probíhající Porošenkův „kulový blesk“ ukrajinský politolog Bohdan Bezpalko. „Nemá to nic společného s hesly z Majdanu. Jedni oligarchové přebírají zdroje druhých, ale národu je nepředávají. Zato se ale postupně více méně stabilizuje právě oligarchická struktura.“ Podle něj je třeba přihlédnout k faktu, že Kolomojský své impérium budoval často prostřednictvím násilných převzetí majetků jiných, a proto se jen těžko spokojí s nějakými milodary. Když mu sebrali Ukrnaftu, Ukrtransnaftu a i celý Dněpropetrovsk, „znamená to, že si budou chtít rozdělit i ostatní jeho aktiva. To Kolomojský nemůže dopustit a bude bojovat do konce.“ Ukrajinský list Vesti v analýze situace připomíná deset let starý Kolomojského výrok adresovaný soupeři-oligarchovi Viktoru Pinčukovi: „Život je supermarket, ber si, co chceš, ale pokladna čeká.“ Zdá se, jako by nyní s placením přišla řada na Kolomojského, nicméně prohrál spíš jen bitvu, než celou válku.

Mimochodem, právě Kolomojský v posledních dnech svými penězi zavelel k masovým „přeběhům“ v parlamentu, podotýkají Vesti, což mohlo nebezpečně (až k pádu) rozkolísat celou vládní koalici. Dva aktuální průzkumy veřejného mínění přitom ukazují, že pokud by se nyní konaly volby, Lidová fronta premiéra Arsenije Jaceňuka by se do parlamentu vůbec nemusela dostat, zatímco Porošenko by -- sice s těžkými šrámy – ještě zvítězil. Znamená to, že Ukrajinci rok a něco po Majdanu (kdy ratingová agentura Moody´s Ukrajině slibuje stoprocentní bankrot) netuší, koho by měli volit, a současná vláda se kvůli uchování moci snaží zabránit rozpadu koalice a předčasným volbám za jakoukoli cenu. Tím spíš, že podle jiného průzkumu nejméně pětina obyvatel Kyjeva souhlasí s jednou nebo více tezemi „ruské propagandy“ (a toto procento se zvyšuje směrem na jih a východ od Kyjeva). Možná i proto jako by se najednou začaly cesty Porošenka a Jaceňuka rozcházet – zatímco prezident chce na letišti osobně vítat první zásilku amerických obrněných hummerů, premiér má zničehonic za to, že „ruskou agresi“ nelze řešit vojensky, ale jen „politicky, diplomaticky a ekonomicky“. Porošenkovci v parlamentu mezitím požadují prošetřit zkorumpovanost Jaceňukovu, Jaceňuk má za to, že nejvíce korupce bují v regionech… Pohled na největší korupční skandály na postmajdanské Ukrajině odhaluje, že pravdu mají obě strany.

 

MMF už poosmé

Náhlou Porošenkovu rozhodnost při „stabilizaci“ Ukrajiny na úkor zájmů Ihora Kolomojského je třeba vnímat v souvislosti s prvními pěti miliardami dolarů, které od MMF dorazily. Podle některých ukrajinských zdrojů si tuto sumu „rozdělila“ vláda (a v ní přímo či nepřímo zastoupení oligarchové) s centrální bankou, a to v poměru 55 ku 45 procentům, takže na obyčejné Ukrajince nezbude nic. A budou přitom porušeny všechny závazky, které si MMF na Kyjevu vynutil. Je přitom příznačné, že nynější pomoc Ukrajině od MMF je od roku 1991 už osmou v pořadí a Ukrajina z nich splnila sliby jen v jediném případě, shrnují protikremelské Moscow Times. Německý Die Welt k tomu dodává, že Západ je připraven na to, že Kyjev bude zkoušet vše možné, aby peníze nemusel vracet, protože deset let po oranžové revoluci se dál marně čeká na „zásadní přerod“, zatímco v reálu zůstává vše při starém. A za Porošenka „oligarchie nejenže nebyla odstraněna, naopak se dostala na kvalitativně novou úroveň“, soudí německý list s tím, že některá jména se změnila, ale staří šéfové klanů uzavřeli dohody s novou, postmajdanovskou vládou. „Není MMF až příliš naivní?“ ptá se Die Welt. Ukrajina od něj bere peníze už skoro čtvrt století, ale politické závazky nikdy neplnila, ať už je řeč o boji s korupcí nebo s oligarchy. Nalévání štědrých peněz do Ukrajiny si zkrátka žádá geopolitika, odpovídá si Die Welt. A Deutsche Welle v souvislosti i s německými půjčkami Kyjevu dodává: „Západ chápe, že záchrana Ukrajiny může být velmi drahá. Jakou cenu bude ochotný zaplatit za to, aby zemi zachránil před kolapsem, ukáže teprve čas. Přitom nikdo zároveň nechce házet peníze do bezedné díry. A nelze zapomínat na to, že bez ukončení války není stabilizace možná.“ Lídr Radikální strany Oleh Ljaško už rovnou „navrhl“ Západu, aby Kyjevu odpustil dlužných asi šest miliard dolarů, protože tolik peněz Kyjev v rozpočtu beztak nemá.

 

A mezitím na Ukrajině a v okolí:

-- Zatímco na Ukrajinu plynou první miliardy, během jediného dne zkrachovaly tři banky. Kolomojského PrivatBank koncem února od státu získal 62 milionů eur; budoucnost této největší ukrajinské banky je ale nejistá.

-- Putin nepozval Porošenka na oslavy výročí konce války do Moskvy.

-- Evropská komise má za to, že na východě Ukrajiny a na Krymu nejsou garantovány základní svobody, ostřelování měst a zabíjení civilistů ukrajinskou armádou s tím asi nemá nic společného.

-- Porošenko hledí do budoucna a uvažuje o tom, že Ukrajina bude bojkotovat mistrovství světa ve fotbale, které se má za tři roky konat v Rusku. UEFA totiž odmítla „rozdělit“ týmy Ruska a Ukrajiny tak, aby se vzájemně nestřetly.

-- Za značný počet obětí, které loni v květnu zemřely v plamenech v Oděse, podle ukrajinské komise může „nečekaně silný“ tah vzduchu uvnitř budovy.  

-- Jaceňuk odložil nikdy neurčené datum vstupu Ukrajiny do NATO.

-- Bez ohledu na sliby Kyjeva svým občanům EU odmítla navázat bezvízový styk s Ukrajinou.

-- 80 procent ukrajinských „bílých límečků“ chce odjet do zahraničí – část do Ruska, více do Polska, ale nebrání se ani Asii nebo Blízkému východu. Právě arabské státy skupují ukrajinské drůbeží maso a (Porošenkovy) bonbóny.

-- Neonacistický Pravý sektor na kyjevském Majdanu uctil památku jednoho ze svých lídrů, Sašky Bílého. Ministerstvo vnitra totiž až nyní přiznalo, že Sašku zabila policie, z hlediska Pravého sektoru to byla poprava.

-- První vlně mobilizace se na Ukrajině vyhnula třetina mužů, po snížení požadovaných počtů už jen jedno procento, chlubí se Porošenko.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Čtvrtek, 26 Březen 2015 07:31 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB