Porušil Kyjev novým zákonem minské dohody?

Nová legislativa po rebelech požaduje totální odzbrojení a víru v dobrou vůli Kyjeva. 

 

 

Den po návratu prezidenta Petra Porošenka z Berlína, kde vystupoval jako rozhodný zastánce dohody Minsk II, kyjevský parlament přijal zákon o „zvláštním statutu“ Donbasu, do něhož byly ovšem zaneseny nové opravy, které ovšem možnost naplnění dohod prakticky vylučují. Diskuse o novelizaci byla dlouhá a jednání parlamentu se kvůli ní zdrželo o sedm hodin, ve finále ale poslanci svým hlasováním označili Donbas za „okupované území“. Týž status Kyjev loni v květnu „udělil“ Krymu – v praxi tak podle ukrajinské legislativy okupované území vcelku paradoxně zůstává součástí Ukrajiny a platí na Mapa Donbasu podle Kyjeva a rebelůněm prý ukrajinská ústava a zákony. Současně s tím se na takovém území neprovádějí prezidentské či parlamentní volby, ani celostátní referenda, za ilegální je pak na takovém území považována jakákoli činnost „neukrajinských“ orgánů a činitelů.

Právě toto rozhodnutí parlamentu přitom může pohřbít politickou část Minsku II; dohoda totiž předpokládá zvláštní statut Donbasu, obnovení výplat sociálních dávek a reformu ústavy vedoucí k zásadní decentralizaci země. Parlament nicméně nejenže stanovil hranice „zvláštních regionů“ Doněcka a Luhanska, ale zároveň schválil Porošenkovu úpravu textu zákona, podle něhož mohou oba regiony získat zvláštní statut až po provedení místních voleb. A jejich konání provází řada podmínek, například nutnost zajistit, aby hlasovat mohli i uprchlíci po celé Ukrajině nebo obnovit v regionu vysílání ukrajinských televizí. Zcela nepřijatelný ale pro obě „lidové“ republiky bude požadavek vyvést z oblasti „nezákonné vojenské jednotky a zahraniční vojska“. Kyjev tím po Donbasu chce, aby se ještě před volbami odzbrojil a spolehl se na to, že ho ukrajinská armáda neobsadí a naopak volby se opravdu uskuteční. „Přijímáme zákon, jímž stanovíme, že volby místních orgánů na tomto území budou možné jen tehdy, kdy ukrajinská armáda a ukrajinský stát na toto území přinesou ukrajinskou vlajku, ukrajinské politické strany a ukrajinský zákon,“ vysvětlil šéf Porošenkovy frakce v parlamentu Jurij Lucký. „Tyto zákony nenabízejí žádný ústupek Kremlu, separatistům a už vůbec ne teroristům.“  

Podle ukrajinského politologa Vadima Karaseva si nyní Evropa nejspíš vezme „oddechový čas“, aby posoudila, do jaké míry nové zákony ruší minské dohody a zda ponechávají vůbec nějaký prostor pro další vyjednávání. „Rusko a „lidové“ republiky bezpochyby zareagují ostře a nelze vyloučit, že tato reakce může vést k obnovení bojů a eskalaci konfliktu na novou úroveň.“ Klíčová bude reakce Berlína a Paříže, dodává jeho kolega Oleh Vološin. „Otevřená kritika na adresu Kyjeva asi nepřijde,“ předpokládá, „protože Západ se cítí být za Ukrajinu odpovědným. Pokud ale dospějí k názoru, že přijaté zákony likvidují minský proces, do něhož Merkelová a Hollande vložili svou politickou autoritu, za zavřenými dveřmi ukrajinské vládě vysvětlí, že takové kroky jsou nepřijatelné.“

 

A mezitím na Ukrajině a v okolí:

-- Americká agentura Bloomberg soudí, že prodloužení unijních sankcí proti Rusku odmítnou Itálie, Řecko, Kypr, Španělsko, Rakousko, Maďarsko a Slovensko. Španělsko žádá rovnou konec konfrontace s Ruskem. Nadcházející summit EU se otázkou sankcí, jejichž odvolání Brusel dál podmiňuje ruským dodržováním minských dohod, nebude zabývat, tvrdí Wall Street Journal.

-- Embargo na dovoz potravin by mohlo být zrušeno nejprve pro Maďarsko, Řecko a Kypr, oznámila Moskva.

-- Po USA, Číně a Indii je Rusko čtvrtým nejzajímavějším trhem pro západní investory, analyzuje Forbes. Ti, kteří zůstali bez ohledu na krizi, nyní sklízejí zisky, dodává Reuter´s.

-- „Putinův film“ o Krymu v premiéře sledovalo skoro 40 procent Rusů starších osmnácti let.

-- Pomoc ve výši 17,5 miliardy dolarů, které Kyjevu slíbil Mezinárodní měnový fond, nebude stačit k oživení ekonomiky, Západ proto musí dát víc, oznamuje kyjevská ministryně financí Natalie Jaresková.

-- V řadách donbaských rebelů bojuje asi stovka Němců, konstatuje Deutsche Welle.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Středa, 18 Březen 2015 13:31 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB