Žoldnéřské prapory viní Kyjev z kapitulantstvíŽoldnéřské brigády v posledních měsících vyhrožovaly vládním činitelům, unášely je a dávaly najevo, že převezmou moc na Ukrajině v případě, že prezident Petro Porošenko nedokáže porazit Rusko. Blíží se bod otevřeného střetu? 

 

Páteční plánovaná „minská mírová jednání“ se nekonala. Dělostřelecký granát totiž v Doněcku zasáhl kulturní středisko a zabil pět lidí, kteří ve frontě čekali na příděly humanitární pomoci, další náboj pak trefil autobusovou zastávku a zabil další dva civilisty. Celkem v pátek na východě Ukrajiny přišlo o život nejméně 19 lidí. „Samozvaná Doněcká lidová republika, která město spravuje od loňského dubna, obvinila ze zabití civilistů vládu, zatímco kyjevští činitelé obviňují separatisty, že střílejí do svého vlastního města, aby zničily šance na mírová jednání,“ popisuje už tradiční situaci třeba britský The Independent. Human Rights Watch přitom už od loňska upozorňuje, že za dělostřeleckým ostřelováním rezidenčních čtvrtí Doněcka obvykle stojí vládní jednotky a provládní milice.

Kyjevský prezident Petro Porošenko, pod silným tlakem Západu, nicméně i přes vzplanutí bojů u „doněckého Verdunu“ hodlá v mírových jednáních pokračovat a ještě v sobotu by rád podepsal dohodu o zastavení palby. Není zatím jasné, zda na této snaze něco změní avízovaný příjezd amerického ministra zahraničí Johna Kerryho, který by měl podle oficiálních zpráv v týdnu „vyjádřit podporu Ukrajině“. Ukrajinská média nicméně spekulují, že to byl právě Kerry, kdo přiměl Mezinárodní měnový fond, aby „nereformované“ (nereformovatelné?) Ukrajině už neposkytoval žádné půjčky. Šéfka MMF Christine Lagardeová pak peníze pro Kyjev otevřeně podmínila nejen reformami, ale i ukončením války – v opačném případě je totiž reálné, že většinu miliard ze Západu spolkne korupce, zmizí ve válečné mašinérii nebo zamíří do Ruska na splácení ukrajinských dluhů.

Porošenkova snaha o mír má podporu významné části veřejnosti. Od vypuknutí války na východě země vzrostl počet lidí, kteří pravidelně začali chodit do kostelů a modlit se za mír nebo za to, aby příbuzní ve válce přežili, či za „obyčejné“ získání práce. Zatím poslední hromadná modlitba za mír se v pátek večer konala ve Lvově. Mír, který je logickým předpokladem obrody země, nebo alespoň toho, co z kdysi jednotné Ukrajiny nakonec zbude, není ale žádnou samozřejmostí -- po dlouhých měsících nacionalisticky vypjaté propagandy.

Bývalý šéf amerického Freedom House Adrian Karatnycky ve Washington Post na sklonku loňského roku varoval, že některé krajně pravicové prapory, jako například Azov či Dněpr 1, „odhalují temnou tvář situace na Ukrajině. V posledních měsících vyhrožovaly vládním činitelům a unášely je“ a „dávaly najevo, že převezmou moc na Ukrajině v případě, že prezident Petro Porošenko nedokáže porazit Rusko“. Karatnycky tuto hrozbu považuje za reálnou, tím spíš, že třeba ministr vnitra Arsen Avakov tyto elementy povzbuzuje, například tím, že „v září jmenoval jednoho z velitelů neonacistické brigády Azov do funkce velitele policie kyjevské oblasti“.

A právě vrchní velitel Azova a aktuálně i čerstvý poslanec parlamentu Andrij Bilecký na svém Facebooku obvinil kyjevské politiky a generalitu, že „už válku takřka prohráli“, přičemž „Západ Ukrajině nepomohl“. V rozhovoru pro televizi pak dodal, že vše směřuje, k drtivé vojenské porážce, po níž bude následovat „podpis nějaké kapitulantské podmínky v té či jiné podobě“. Podle Bileckého kapitulace bude spočívat v uznání „lidových republik“ v Doněcku a Luhansku, přičemž se vše prý může ještě rozšířit na oblasti Charkova a Oděsy. V podobném duchu se vyjadřuje i další „warlord“ a poslanec, někdejší velitel dnes už rozpadlého praporu Donbas Semjon Semenčenko, který – v rozporu s tvrzením oficiálního Kyjeva – konstatuje, že totálně demoralizované vládní jednotky v posledních dnes ztratily kontrolu nad dalším městem, Uhlehorskem.

V samotném Kyjevu se mezitím vzbouřili příslušníci žoldnéřského praporu Ajdar, kteří na protest proti pokusu vlády jejich oddíl rozpustit, zprvu zablokovali několik ulic v centru města. Posléze asi pět set bojovníků za zvuku sirén zaútočilo na budovu ministerstva obrany a části z nich se podařilo dostat dovnitř. Bývalý velitel Ajdaru (a rovněž poslanec) Serhij Melnyčuk přitom před ministerstvem obvinil velení vládní armády, že cíleně (a za úplatek) nechalo z děl ostřelovat bojovníky Ajdaru ve městě Ščasťje, aby je donutilo k ústupu.

  

Toto tvrzení nicméně z místa bojů vzápětí popřel i zástupce velitele Ajdaru Valentin „Baťa“ Lycholyt. Podle jeho slov je třeba v praporu nastolit pořádek, protože se před několika měsíci ztratilo oficiální razítko, s jehož pomocí se nyní „generují pseudohrdinové“, a tak ministerstvo obrany pro Ajdar připravuje razítko nové… Bojovníci Ajdaru chtějí ve své „kyjevské akci“ pokračovat dál, zatím přinejmenším do pondělka. Ministr vnitra Avakov považuje akci Ajdaru, tedy „blokování ministerstva obrany v době války, v době, kdy pokračují bojové operace“, za zradu a účast poslance na blokádě za „nesmysl“.

Oficiální Kyjev se mezitím jen dál propadá do chaosu, přičemž na jedné straně připouští, že na ukrajinském území žádné regulérní jednotky ruské armády nejsou, načež vzápětí mluví o šesti tisících ruských vojáků, což je oproti minulému týdnu pokles o celé tři tisíce. I při takovém ruském „oslabení“ v Donbasu zůstává v obklíčení u vesnice Debalcevo prý kolem osmi tisíc ukrajinských vojáků. Velitelé rebelských oddílů chtějí „operaci Debalcevo“ dokončit do prvních únorových dní a mnozí místní obyvatelé mají jasno přinejmenším v tom, že útěk do té „druhé“ Ukrajiny nic neřeší. „Budeme tu umírat, nemáme kam jít. Nemáme peníze, ani práci v jiných městech,“ říká pro Vesti bývalý debalcevský taxikář. „V Kyjevě prostě netuší, co je to válka. Ale mají ji už na prahu – až tam přijde smrt a hlad, bude už pozdě.“

„Na této válce je příšerných věcí spousta, ale jednou z nejhorších je to, že se lidé cítí, že je všichni opustili,“ shrnula své pocity v luhanské fronty Emilie Rouvroyová, místní koordinátora Lékařů bez hranic. „Jsou vděční, že tady jsme, ale neustále se nás ptají: Kde jsou všichni: Kde jsou novináři? Kde je mezinárodní společenství? Lidé tam umírají každý den.“

 

A mezitím na Ukrajině a v okolí:

-- Kyjev všem, kteří se vzepřeli mobilizaci, zakázal výjezd do zahraničí. Premiér Arsenij Jaceňuk předložil parlamentu návrh zákona o vytvoření společných bojových jednotek s Litvou a Polskem.

-- Až tři roky vězení hrozí profesorovi Vratislavské univerzity za to, že v komentáři na Facebooku „pohaněl“ ukrajinské vládní vojáky.

-- Ruský poslanec Ivan Melnikov byl fyzicky napaden před budovou Rady Evropy ve Štrasburku; má za to, že útočníky byli ukrajinští poslanci.

-- Od února vzrostou na Ukrajině ceny většiny potravin.

-- Soud v krymském Simferopolu nařídil zatčení člena krymskotatarského Madžlísu Achtema Čijgoze, a to za údajnou organizaci protivládních protestů.

-- Most, který přes Kerčský průliv spojí Krym s ruskou pevninou, postaví firmy ruského oligarchy Arkadije Rotenberga, rozhodl Kreml. Rotenberg dopředu počítá s tím, že mostem u Západu získá „černý puntík“ a dostane se do plné izolace.

-- Rusko má aktuálně nejvyšší míru porodnosti v Evropě.

-- Kvůli „složité politické situaci“ Gazprom ukončil rozšiřování plynovodu Nord Stream, jímž ruský plyn proudí do Německa. Od roku 2019 by veškerý ruský plyn mířící do Evropy měl obcházet Ukrajinu.

-- Rubl padl na nejnižší hodnotu vůči dolaru a euru za posledního půldruhého měsíce.

-- Řecko se rozhodlo obnovit dovoz automobilů z Ruska.

-- Aktivisté v Kyjevě chtějí eskalací protestních akcí sesadit primátora Vitalije Klička (a to pro neschopnost vést město).

-- Ruská vláda přistoupila k regulaci cen alkoholu, včetně vína a šampaňského.

-- EU by na podnět Litvy měla zahájit vysílání ruskojazyčného televizního kanálu, který by „bojoval“ proti „ruské propagandě“.

-- Ukrajinský parlament má na pořadu jednání dva návrhy zákonů, jejichž cílem je „vyčistit“ televizní „prostor“ a dostat veškeré vysílání pod vládní kontrolu.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Sobota, 31 Leden 2015 11:37 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB