Porošenko ve stopách Janukovyče?

Politika je prý umění možného, nicméně ukrajinská krize snad s každým dnem nabízí pohled i na nemožné a neuvěřitelné. Ukrajinský prezident totiž najednou trhá asociační smlouvu na cáry. 

 

Pátek 12. září takovým neuvěřitelným dnem byl. Nejprve EU a USA ráno uvalily na Rusko nové sankce, a odpoledne byla po konzultacích mezi EU, Ruskem a Ukrajinou realizace asociační smlouvy EU s Ukrajinou odložena na rok 2016. Podle eurokomisaře pro obchod Karla de Guchta tak „vzniká prostor k projednávání veškerých problémů, které mohou vzniknout, načež bude na třech zúčastněných stranách, aby se rozhodly, co bude následovat 1. ledna 2016. Doufám, že do té doby najdeme řešení.“ V té chvíli ještě platilo, že Ukrajina mezitím po ratifikaci asociační smlouvy, k čemuž má dojít 16. září, získá přístup na unijní trh, zatímco Rusko výměnou neuvalí cla na ukrajinský dovoz.

O pár hodin později – a pouhé čtyři dny před ratifikací smlouvy, která počítá s volným pohybem zboží mezi Ukrajinou a evropskou osmadvacítkou -- ale ukrajinský prezident Petro Porošenko požádal šéfa Evropské komise Jose Manuela Barrosa, aby EU „zvážila možný odklad snížení nových celních tarifů na dovoz evropských produktů na ukrajinské trhy“, cituje Reuter´s s odvoláním na Interfax Ukraine. Barroso v oficiálním prohlášení tuto žádost prezidenta prakticky zkrachovalého státu nezmiňuje, omezuje se jen na konstatování, že doufá v nalezení „udržitelného řešení ekonomických potřeb Ukrajiny, které mi prezident Porošenko právě do detailů popsal“.

Asociační smlouva hrozila zcela zničit ukrajinskou ekonomiku levným a dotovaným dovozem z EU, pro niž je velký ukrajinský trh lákavou možností, jak si alespoň trochu pomoci ve vleklé ekonomické krizi. Nově ale bude asociační smlouva odložena na rok 2016 a Ukrajina najednou nechce ani otevřít svůj trh.

Když loni v listopadu demokraticky zvolený prezident Janukovyč kvůli ekonomické nevýhodnosti odmítl asociační smlouvu podepsat, byl za to svržen a následný vývoj vedl k válce na východě Ukrajiny. Nyní je smlouva sice podepsána, ale faktický stav se příliš neliší od Janukovyčova rozhodnutí. Vladimír Putin se i po uvalení nových sankcí na summitu ŠOS v Biškeku usmíval.

Kdo si troufne odhadnout, jakou další neuvěřitelnou zákrutu kauza „Ukrajina“ ještě nabere?

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Sobota, 13 Září 2014 07:21 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB