DOKUMENT: Text dohody o zastavení palby na Ukrajině

Email Tisk PDF
Na webu Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) byl v ruštině zveřejněn text protokolu o příměří, který zástupci Kyjeva, Ruska, rebelů a OBSE podepsali 5. září v běloruském Minsku. Přinášíme plné znění dokumentu: 

 

Protokol o výsledcích konzultací třístranné kontaktní skupiny s ohledem na společné kroky cílené k realizaci mírového plánu prezidenta Ukrajiny P. Porošenka a iniciativ prezidenta Ruska V. Putina.

Na základě úvah a diskusí nad návrhy, které byly předloženy účastníky konzultací v Minsku 1. září 2014, třístranná kontaktní skupina složená ze zástupců Ukrajiny, Ruské federace a OBSE dospěla ke shodě ohledně nutnosti realizovat následující kroky:

1) Zajistit okamžité oboustranné ukončení použití zbraní.

2) Zajistit prostřednictvím OBSE dohled a verifikaci režimu neužívání zbraní.

3) Realizovat decentralizaci moci, včetně přijetí ukrajinského zákona o „Dočasném samosprávním statutu konkrétních oblastí v krajích Doněcka a Luhanska“ (Zákon o zvláštním statutu).

4) Zajistit prostřednictvím OBSE trvalý monitoring ukrajinsko-ruské hranice při současném vytvoření bezpečnostní zóny v příhraničních regionech Ukrajiny a Ruské federace.

5) Okamžitě propustit všechna rukojmí a nezákonně vězněné osoby.

6) Přijmout zákon zakazující pronásledování a trestání osob v souvislosti s událostmi, které se odehrály v konkrétních oblastech Doněckého a Luhanského kraje Ukrajiny.

7) Zahájit inkluzivní národní dialog.

8) Přijmout opatření ke zlepšení humanitární situace v Donbasu.

9) Zajistit vypsání předběžných místních voleb v souladu s ukrajinským zákonem o „Dočasném samosprávním statutu konkrétních oblastí v krajích Doněcka a Luhanska“ (Zákon o zvláštním statutu).

10) Odsunout nezákonné vojenské formace, vojenskou techniku stejně jako ozbrojence a žoldnéře z území Ukrajiny.

11) Přijmout program ekonomické obnovy Donbasu a obnovení ekonomické aktivity v regionu.

12) Zajistit osobní záruky bezpečnosti pro účastníky konzultací.

 

Účastníci třístranné kontaktní skupiny:

Velvyslankyně Heidi Talyavini (podepsána)

Druhý prezident Ukrajiny L.D. Kučma (podepsán)

Velvyslanec Ruska na Ukrajině M.J. Zurabov (podepsán)

A.V. Zacharčenko (podepsán)

I.V. Plotnický (podepsán)

 

 

Zveřejněná faksimile dokumentu uvádí 12 bodů, byť krátce po podpisu média uváděla, že dohoda o příměří obsahuje 14 bodů. Znamená to, že dva body zůstaly utajeny, nebo neexistovaly? Znění dohody je nečekaně vágní, nestanoví žádné termíny pro jednotlivé kroky vedoucí k odzbrojení či odsunu techniky nebo opatření k budování důvěry. Jako dokument, který by měl položit základ skutečnému mírovému řešení konfliktu na Ukrajině, se zveřejněný text zdá být velmi podivným.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Neděle, 07 Září 2014 10:17 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB